Markus Lerch

Markus Lerch

SPIRIT
Tobby Holzinger
+49 160 9644 5452
info@spiritspirit.de

Information

Year of birth
1976 (45 years)
Height (cm)
181
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Very short
Place of residence
Leipzig
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Hessian (Native dialect)
Ruhr area
Saxon
Instruments
Guitar: basic
Trumpet: basic
Profession
Actor
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class, Truck class
Additional skills

Akrobatik, Fechten, Clowns, Trompete, Führerschein Kl. 1/ 3

Vita entries

Primary professional training

2004
Westfälische Schauspielschule Bochum

Other Education & Training

WORKSHOP MIT DOMINIK GRAF AN DER IFS
WORKSHOP MIT CAROLINA PECHENY, THÉÂTRE DU SOLEIL
FOLKWANG HOCHSCHULE SCHAUSPIEL BOCHUM

Film

Alle reden übers Wetter (Feature film)
Udo (SR) Annika Pinske Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Adam & Evelyn (Cinema film)
Udo (SR) Andreas Goldstein Producer: Ma.ja.de. Fiction GmbH [de]
Geschichte Mitteldeutschlands - Lucas Cranach (Documentary series)
Lucas Cranach (LR) Gabriele Rose Producer: Saxonia Entertainment GmbH [de] Distribution: MDR [de]
Der Kriminelle (Short film)
Johannes (LR) Christos Netsos Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Wer wenn nicht wir (Cinema film)
Arzt (SR) Andres Veiel Producer: Zero One Film GmbH [de]
When The Hurlyburly's Done (Short film)
Der Hagere (SR) diverse Producer: Filmakademie Baden-Württemberg (Ludwigsburg) [de]
Kalter Hund (Short film)
Der „falsche“ Vater (SR) Anna Porzelt Producer: Filmakademie Baden-Württemberg (Ludwigsburg) [de]
Liebeslied (Cinema film)
Malte (SR) Anne Høegh Krohn Producer: Flying Moon Filmproduktion GmbH [de] Distribution: ZDF [de]
Das Fremde in mir (Cinema film)
Polizist (SR) Emily Atef Producer: Niko Film
Der Kick (Documentary)
Leading role Andres Veiel Producer: Nachtaktiv-Film
Ein Mittwoch (Short film)
Jens (SR) Natalja Schreiner Producer: Kunsthochschule Kassel [de]

Television

Der Zürich-Krimi - Borchert und die tödliche Falle (TV movie (series))
Roman Kehrer (SR) Roland Suso Richter Producer: Graf Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Wolfsland - Der steinerne Gast (TV movie (series))
Eckhard Stadler (SR) Max Zähle Producer: Molina Film TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Der Usedom-Krimi - Geisterschiff (TV movie (series))
Michael Sturm (SR) Oliver Schmitz Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Karsten Zielow (SR) Sven Fehrensen Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Beat (TV series)
Kai Warnke (SR) Marco Kreuzpaintner Producer: Hellinger / Doll Filmproduktion TV Channel: Amazon Prime Video
Polizeiruf 110 - Starke Schultern (TV movie (series))
Marco Gorecki (SR) Maris Pfeiffer Producer: Filmpool-Fiction GmbH [de] TV Channel: MDR [de]
Nackt unter Wölfen (TV movie)
Freimann (SR) Philipp Kadelbach Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], BR [de], Degeto [de], MDR [de], SWR [de], WDR [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Beamter (SR) diverse Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Be my Baby (TV movie)
Arzt (SR) Christina Schiewe Producer: Zum Goldenen Lamm TV Channel: ZDF [de]
Es liegt mir auf der Zunge (TV movie)
Arzt (SR) Kaspar Heidelbach Producer: Filmpool-Fiction GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Plötzlich Millionär (TV movie)
Herr Stieglitz (SR) Martin Gies Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]

Theatre

Der Besuch der alten Dame
Ensemble Nuran David Calis Theatre: Schauspiel Leipzig
Das Schloss
K. / Barnabas Philipp Preuss Theatre: Schauspiel Leipzig
Die Hermannsschlacht
Varus Dusan David Parizek Theatre: Schauspiel Leipzig
Gespenster
Pastor Manders Philipp Preuss Theatre: Schauspiel Leipzig
Jeder stirbt für sich allein
Enno Armin Petras Theatre: Schauspiel Leipzig
Der Streit
Mesrou Bruno Cathomas Theatre: Schauspiel Leipzig
KRUSO
Rene/Fuchs Armin Petras Theatre: Schauspiel Leipzig
Metropolis
Rotwang Claudia Bauer Theatre: Schauspiel Leipzig
Ein Sommernachtstraum
Puck Philipp Preuss Theatre: Schauspiel Leipzig
Hamlet, Prinz von Dänemark
Ensemble Thomas Dannemann Theatre: Schauspiel Leipzig
Und dann
Vater Claudia Bauer Theatre: Schauspiel Leipzig
Der Kirschgarten
Lopachin Michael Thalheimer Theatre: Staatstheater Stuttgart
Titus Andronicus
Saturninus Volker Lösch Theatre: Staatstheater Stuttgart
Der Bau
Donat Hasko Weber Theatre: Staatstheater Stuttgart
Der Kick
div. Andres Veiel Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin