Martin Bergmann

Martin Bergmann

Marmulla & Rudolph GbR
Gabi Rudolph
+49 30 206 06848
office@marmulla-rudolph.de

Information

Acting age
27 - 37 years
Place of birth
Potsdam
Height (cm)
196
Eye color
blue
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European, Eastern European, Scandinavian
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg, Wien, Salzburg, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Polish: basic
French: basic
Dialects
Saxon
Viennese
Hamburgian
Berlin German (Native dialect)
Austrian
Salzburgerisch
Accents
Polish: only when required
Russian: only when required
Instruments
Piano: basic
Drums: basic
Sport
Basketball, Boxing, Soccer, Kickboxing, Kung Fu, Horse riding, Swordplay, Swim, Volleyball
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker, Action / Martial arts actor
Singing
Chanson: medium
Hip Hop/Rap: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2013
Schauspielschule Krauss GesmbH

Other Education & Training

Onscreen Audition Masterclass Berlin
by Nancy Bishop, CSA and Luci Lenox, CSA
Schauspielschule Krauss GesmbH - Lehranstalt mit Öffentlichkeitsrecht

Awards

Jungwild- Preis für Theater für junges Publikum
Jungwild- Preis für Theater für junges Publikum
Gewinner des Nachwuchswettbewerbes „Besetzungssouch“, Theater Drachengasse Wien

Film

Tom of Finland (Cinema film)
German Officer (SR) Dome Karukoski Producer: Neutrinos Productions GmbH [de]
Printer (Short film)
Radek (LR) Tom Janson Producer: Tom Janson Produktion
Hard & Ugly - Eine Liebesgeschichte (Cinema film)
Typ (SR) Malte Wirtz Producer: Unfiltered Artists UA Filmstudio
Gruber geht (Cinema film)
Taxifahrer Berlin Marie Kreutzer Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at]
Die Wahrheit Im Whisky (Short film)
Daniel Treus (LR) Jonathan Lommel Producer: Ruhrakademie Schwerte - Privates Lehrinstitut für Kunst, Design und Medien [de]
Milch und Honig (Short film)
Analyst Sebastian Florian Norbert Bischoff Producer: Filmakademie Wien [at]
Für tot erklärt (Short film)
Günther (SR) Arne Nostitz-Rieneck Producer: diecheckeria e.U. [at]
Ein guter Mensch (Short film)
Harald (SR) Florian Moses Bayer Producer: Breitwandfilm Medienproduktion Design und Verleih GesmbH [at]
Wie es geht (Short film)
Jan (LR) Mathias Mitzscherling Producer: Filmcollege Wien - Die Wiener Volkshochschulen GmbH [at]
Der Keller / The Cellar (Short film)
Holger (LR) Maximiliano Fernandes Silva Producer: Gerald Rauscher Produktion [at]

Television

Die Toten von Salzburg - Schwanengesang (TV movie (series))
Harry Töpfer (SR) Erhard Riedlsperger Producer: Satel Film GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Alles was zählt (TV series)
Daniel Schadow (LR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
SOKO Wismar (TV series)
Jan Breede (LR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Morden im Norden (TV series)
Alexander Hoffmann (LR) diverse Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de], NDR [de]
Hanna (TV series)
Finn Weber Police (SR) diverse Producer: NBC Universal Television [us] TV Channel: Amazon Video
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Markus Meyer (LR) diverse Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL
SOKO Kitzbühel (TV series)
Max Schober (LR) diverse Producer: Gebhardt Productions GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Björn Walters (LR) diverse Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
CopStories (TV series)
BKA Beamter (SR) diverse Producer: Gebhardt Productions GmbH TV Channel: ORF [at]
SOKO Donau / SOKO Wien (TV series)
Erich Buzi Wilmal (Folge: Patuschek) (SR) Manuel Flurin Hendry Producer: Satel Film GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]

Theatre

Grüffelo
Tiere des Waldes Nehle Dick Theatre: Landestheater Niederösterreich
Torvald
Dr.Rank Rachelle Nkou Theatre: TAG
Warteraum Zukunft
Daniel Dora Schneider Theatre: OFF Theater
Der Graf von Monte Christo
Benedetto Alexander Hauer Theatre: Sommerspiele Melk
Die besseren Wälder
Beck Michaela Obertscheider Theatre: Theater Akzent
Clockwork Orange
Billy Boy / Jojohn / Glatzkopf / Neuer Droog John F. Kutil Theatre: Landestheater Linz
Onkel Wanja
Astrow Margot Vuga Theatre: Theater Drachengasse
Die Kaulquappengeschichte
Molch Benedikt Flörsch Theatre: Dom im Berg Graz (Jungwildfestival)
Freitags ist sie nie da!
Nils Bergmann/Gerlach Theatre: Mimamusch Theaterfestival
Der Kaktus
GSG 9 Beamter Christine Wipplinger Theatre: Theater Drachengasse
Welt Ade - Improshow
diverse John F. Kutil Theatre: Theater Drachengasse

Audio

Noron (Speaker)
Producer: Walter Zwiener 3D Animation

Other

Radikal (Instructional movie)
Matze (LR) diverse Producer: Wood Water Films [de]