Mathis Schrader

Mathis Schrader

julia krüger
Julia Krüger
+49 30 469 93471
info@agentur-krueger.deview

Information

Acting age
55 - 73 years
Year of birth
1946
Height (cm)
176
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Very short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Buenos Aires, Dresden, Hannover, Leipzig, Mannheim, Nizza, Paris, Rostock
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: basic
Russian: basic
Spanish: basic
French: basic
Instruments
Guitar: basic
Piano: basic
Recorder: basic
Sport
Horse riding
Dance
Quilting: medium
Argentine tango: professional
Profession
Actor
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE), Truck class (C, CE, C1, C1E)

Vita entries

Film

Das unheimliche Tal / The Uncanny Valley (Cinema film)
Christian Schwarz (LR) Andreas Deinert Producer: Starfish Filmproduktion GbR
Luzi (Short film)
Polizist (SR) Sarah Paar Producer: Zickende Tight Bombe, Sarah Paar
Mit Leib und Seele (Cinema film)
Kulturobmann (SR) Bernhard Stephan Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]
Das Haus am Fluss (Cinema film)
Ferdinand Belz (SR) Roland Gräf Producer: Defa Studio für Spielfilme [de]

Television

Mit Burnout durch den Wald (TV movie)
Cherarzt (SR) Michael Rowitz Producer: W&B Television GmbH & Co. KG TV Channel: Degeto [de]
Unter Uns (TV series)
Dr. Günther Kauf (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Immer wieder Sonntag (TV series)
Syrus (SR) Vera Loebner Producer: Mercurfilm Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Weltmeister (TV movie)
Sabines Vater (SR) Zoran Solomun Producer: Hartmut Jahn Filmproduktion

Theatre

Die Jagd vom schwarzen Moor
Butler ---- Theatre: KrimiDinnerEntertainment
Der Teufel der Rennbahn
--- Christian Quietschke Theatre: KrimiDinnerEntertainment
Familie Schroffenstein (Kleist)
Rupert v. Schroffenstein -- Theatre: Theater für Niedersachsen Hildesheim
Familie Schroffenstein (Kleist)
Rupert v. Schroffenstein -- Theatre: Theater für Niedersachsen Hildesheim
Baumeister Solness (Ibsen)
Dr. Herdal -- Theatre: Stadttheater Fürth
Nora (Ibsen)
Dr. Rank -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Arsen und Spitzenhäubchen (Kesselring)
Mr. Gibbs -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Medea (Euripides)
Aigeus -- Theatre: Theater 89 Berlin
Maria Stuart (Schiller)
Talbot / Shrewsberry -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Der Räuber Hotzenplotz (O.Preußler)
Räuber Hotzenplotz -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Diener zweier Herren (Goldoni)
Pantalone -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Hokuspokus (K.Goetz)
Staatsanwalt -- Theatre: Landesbühne Rheinland-Pfalz
Pippi Langstrumpf (Lindgren)
Käptn Langstrumpf -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Was ihr wollt (Shakespeare)
Narr -- Theatre: Stadttheater Pforzheim
Haus in Montevideo
Pastor Riesling -- Theatre: Komödie Dresden
Prozeß der Claudia D. (Topor)
Staatsanwalt Macmillan -- Theatre: Theater an der Komödie Düsseldorf
Haus in Montevideo
Pastor Riesling -- Theatre: Neues Theater Hannover
Meine dicke Freundin (Ch.Laurence)
Tom Reynolds -- Theatre: Neues Theater Hannover
Der Weg nach Mekka
Pastor Beylefeld -- Theatre: Greenhouse Berlin
Simplicissimus
Pfarrer -- Theatre: Theater 89 Berlin (Freilichtbühne)
Oleanna
Prof. John -- Theatre: Hackesches Hoftheater Berlin
Report for an Academie (Kafka)
Redpeter -- Theatre: Internat. Theaterfestival Fringe Edinburgh
Dandin (Molière)
de Sotenville -- Theatre: Sommertheater Schwarzburg
Leben des Galilei (Brecht)
Kardinal Günther Fleckenstein Theatre: Tournee Eurostudio Landgraf
Report for an Academie (Kafka)
Redpeter -- Theatre: Out to Lunch Berlin
Welche von den Frauen
Zeitungsleser -- Theatre: Theater 89 Berlin
Der Regenwettermann
HFw Escher -- Theatre: Theater 89 Berlin
Oleanna
Prof. John -- Theatre: Volkstheater Rostock
Oleanna
Prof. John -- Theatre: Hedda-Krause-Theater Berlin
Hamlet (Shakespeare)
König Claudius -- Theatre: Globe- Theater Berlin
Report for an Academie (Kafka)
Redpeter -- Theatre: Theaterloge Berlin
Angst vorm Loch (Courteline)
Er Mathis Schrader Theatre: Theaterloge Berlin
Bericht für eine Akademie (Kafka)
Rotpeter -- Theatre: Theaterloge Berlin
Russische Märchen
Erzähler -- Theatre: Theaterloge Berlin
Faust I (Goethe)
Faust -- Theatre: Theater Zwickau
Ritter von der flammenden Mörserkeule
Kaufmann Venturewell -- Theatre: Theater Zwickau
Don Juan (Molière)
Don Juan -- Theatre: Theater Zwickau
Sommernachtstraum (Shakespeare)
Puck -- Theatre: Theater Zwickau
Ihpigenie auf Tauris (Goethe)
Orest -- Theatre: Winterstein-Theater Annaberg
Jungfrau v. Orleans (Schiller)
Karl VII. -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Krieg und Frieden (Tolstoi)
Erzähler -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Spiel im Zirkus
Kröte -- Theatre: Theater d. jungen Garde Halle
Die drei Musketiere
Ludwig XIII. -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Tochter der Dakota
Gangsterboß Brown -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Bitterer Honig (Delany)
Geoffrey -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Komödie der Irrungen.(Shakespeare)
Antipholus v. Ephesus -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Tochter der Dakota
Gangsterboß Brown -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Die drei Musketiere
Ludwig XIII. -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Der ältere Sohn (Vampilow)
Fliegeroffizier Kudimow -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
George Dandin (Molière)
Clitandre -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Streiche des Scapin (Molière)
Scapin -- Theatre: Das Meininger Theater
Tochter der Dakota
Gangsterboß Brown -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Die drei Musketiere
Ludwig XIII. -- Theatre: Freilichtbühne Rathen
Sommernachtstraum (Shakespeare)
Demetrius -- Theatre: Landesbühnen Sachsen
Dreigroschenoper
Mr. Smith -- Theatre: Das Meininger Theater
Kabal der Scheinheiligen
La Grange -- Theatre: Das Meininger Theater
Die Todesspirale
Ingenieur -- Theatre: Das Meininger Theater
Hamlet (Shakespeare)
Hamlet -- Theatre: Das Meininger Theater
Romeo und Julia (Shakespeare)
Mercutio -- Theatre: Das Meininger Theater
Die Schildbürger
Perser -- Theatre: Freilichtbühne Steinbach-Langenbach
Bremer Stadtmusikanten
Knecht -- Theatre: Das Meininger Theater
Protokoll einer Sitzung (Gelman)
Brigadier -- Theatre: Das Meininger Theater
Der Teufel im Dorf
Ichturiel -- Theatre: Das Meininger Theater
Münchhausen
Gesandter aus Persien -- Theatre: Das Meininger Theater
Arno Prinz von Wolkenstein
Prinz von Wolkenstein -- Theatre: Das Meininger Theater
Die Schildbürger
Perser -- Theatre: Freilichtbühne Steinbach-Langenbach
Die Mitschuldigen (Goethe)
Söller -- Theatre: Das Meininger Theater
Penthesilea (Kleist)
Diomedes -- Theatre: Das Meininger Theater
Das Honigfaß
Diktator Stiefel -- Theatre: Das Meininger Theater
Die Schildbürger
Perser -- Theatre: Freilichtbühne Steinbach-Langenbach
Timon von Athen (Shakespeare)
Poet -- Theatre: Theater Karl-Marx-Stadt (Chemnitz)
Letzten Sommer in Tschulimsk
Paschka -- Theatre: Theater Karl-Marx-Stadt (Chemnitz)
Komödie der Irrungen.(Shakespeare)
Balthasar -- Theatre: Theater Karl-Marx-Stadt (Chemnitz)
Die zwölf Monate
Monat Mai -- Theatre: Theater Karl-Marx-Stadt (Chemnitz)
Nathan der Weise (Lessing)
Tempelherr -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Maria Stuart (Schiller)
Offizier der Wache -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Ende vom Anfang
Derry -- Theatre: Theater Karl-Marx-Stadt (Chemnitz)
Auf der Suche nach Freude (Pogodin)
Oleg -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Vasantasena
Hirte Arjaka -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
König Drosselbart
Poet -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Einzug ins Schloß
Chemieingenieur -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Die verzauberten Brüder
Erster Bruder -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Der Fächer (Goldoni)
Diener -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Romeo und Julia (Shakespeare)
Romeo -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Amors ABC
Amor -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Spiel mir die Welt durch
Arbeiter -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Reise ins All
Raketeningenieur -- Theatre: Bühnen der Stadt Gera

Other

Vitasprint - Herausforderungen meistern (Commercial)
Tänzer (LR) Oliver Julius Producer: 24frames