Mattea Cavic

Mattea Cavic

ZAV-Künstlervermittlung Berlin
Thomas Melzer
+49 30 555 5996832
thomas.melzer@arbeitsagentur.de

Information

Acting age
22 - 30 years
Year of birth
1992 (27 years)
Place of birth
Oberndorf
Height (cm)
158
Weight (in kg)
58
Eye color
green
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Type/Ethnicity
Central European, Mix (others)
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Wien, München, Köln, Hamburg, Stuttgart, Klagenfurt, Belgrad, New York, Los Angeles, Paris
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: medium
Serbian: medium
French: medium
Dialects
Viennese: only when required (Native dialect)
Accents
Russian: only when required
Slavic: only when required
French: only when required
Yugoslavian: only when required
Austrian: only when required
Instruments
violin: professional
Piano: basic
Ukulele: basic
Sport
Acrobatics, Alpine skiing, Fencing (stage), Fitness, Ice skating, Pole sports, Qigong, skiing, Stage combat, Suzuki, Swim, Windsurfing
Dance
Gogo Dance: basic
Salsa: basic
Standard: medium
Burlesque: basic
Dancehall: basic
Pole Dance: medium
Charleston: basic
Modern Dance: basic
Expressionist dance: medium
Improvisation dance: medium
Latin American dances: medium
Samba: basic
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Opera singing: professional
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class, Mopeds up to 50 cc & 45 km / h

Vita entries

Primary professional training

2017
Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart

Other Education & Training

Masterclass Ivana Chubbuck Studio Los Angeles
3 months
Clowns Workshop with Pierre Byland
2 weeks
Film Academy Baden-Württemberg Screen Acting Workshop
6 weeks

Awards

German Academic Scholarship Foundation - Scholarship Student (Drama)

Film

Juan P. Barahona (Other)
Leading role Stefanie Rozhko Distribution: Snow Media Los Angeles
Kaugummi (Short film)
Leading role Tobi Pfefferle Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg
The Girl Who Never Lived (Short film)
Lucy (LR) Daniel Holzberg
Mourning Hour (Short film)
Charlotte (LR) André Kretschmar
Kokosnuss (Short film)
Leading role Tobi Pfefferle Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg
Flip2Go Guide (Exhibit movie)
Elli (LR) Axel Bold Distribution: jangled nerves GmbH
Crazy Fun in Serbia (Cinema film)
German Tv-Reporter (SR) S. Shridhar Distribution: Telic-Studios
Segundo Tempo/Zweite Halbzeit (Cinema film)
Female Prostitute (SR) Rubens Rewald Producer: Julia Wagner Distribution: HEARTWAKE films GmbH Casting director: Sabine Schwedhelm
Wiese (Short film)
Sara (LR) Felix Mott Producer: Nils Gustenhofen Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg Casting director: Juliane Voigtländer
Der verlorene Kaiser (Cinema film)
junge Trudi (OR) Sascha Vredenburg Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg
Kuss, Marie (Short film)
Nathalie (LR) Alina Yklymova Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg
Asche und Diamant (Music video)
Leading role Volkan Cenberoglu Distribution: Volito Studios
Berufssklavengewimmel (Short film)
Leading role Stefan Jäger Distribution: Filmakademie Baden-Württemberg
Heimlich (Short film)
Leading role Leonora Ruchay Distribution: abk Stuttgart
Der Gastgeber (Short film)
Marta (SR) Adrián Ramirez Leòn
Magneten (Short film)
Lolo (LR) Yugen Yah Producer: Corinne Prochaska Distribution: anderswie
Thanatosis (Short film)
Solange (SR) Alexander Pescador Distribution: Pescador Films

Theatre

Romeo und Julia (Romeo and Juliet) (Drama)
Julia (LR) Christoph Roos Theatre: Landestheater Tübingen
Faust I (Drama)
Mephisto/junger Faust (LR) Christoph Roos Theatre: Landestheater Tübingen
The Who And The What (Drama)
Mahwish (LR) Julia Mayr Theatre: Landestheater Tübingen
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (Drama)
Betti Klenze (SR) Christoph Roos Theatre: Landestheater Tübingen
Die Stunde des Unternehmers (Drama)
Gudrun Weicker (SR) Uta Koschel Theatre: Landestheater Tübingen
Die Antigone des Sophokles (Drama)
Ismene (SR) Juliane Kann Theatre: Landestheater Tübingen
Don Quijote (Drama)
Mathilda (SR) Jan Jochymski Theatre: Landestheater Tübingen
Schöne Neue Welt (Brave New World) (Drama)
Fanny Crown (SR) Dominik Günther Theatre: Landestheater Tübingen
Faust I (Drama)
Gretchen (LR) Christoph Roos Theatre: Landestheater Tübingen
The Nether (Drama)
Iris (LR) Sascha Bunge Theatre: Landestheater Tübingen
Der Mann ohne Vergangenheit (The Man Without a Past) (Drama)
Bankangestellte (SR) Christoph Roos Theatre: Landestheater Tübingen
Soul Kitchen (Drama)
Nadine (SR) Dominik Günther Theatre: Landestheater Tübingen
Richtfest (Drama)
Judith (SR) Jan Jochymski Theatre: Landestheater Tübingen
Läd Naid | Dirty Dancing (Drama)
Lisa/Penny (SR) Christoph Bornmüller Theatre: Staatstheater Darmstadt
Auerhaus (Drama)
Cäcilia (LR) Nike-Marie Steinbach Theatre: Staatstheater Darmstadt
Orestie (Oristeia) (Drama)
Erinnye (LR) Gustav Rueb Theatre: Staatstheater Darmstadt
Peter Pan (Drama)
Wendy (LR) Ulf Goerke Theatre: Staatstheater Darmstadt
Dysmorphomanie (Drama)
Yorick (LR) Wolfgang Michalek Theatre: Staatstheater Stuttgart
Das goldene Herz (Heart of Stone) (Drama)
Waldmensch (SR) Armin Petras Theatre: Staatstheater Stuttgart
Seven Doors (Drama)
The Girl (LR) Niklaus Helbling Theatre: Wilhelma Theater Stuttgart

Audio

Roh. Von der Sehnsucht nach Echtheit (Narrator)
Leading role Ulrich Lampen Audio: SWR 2 SWR 2 Essay
Infanternisten der Zukunft (Narrator)
Leading role Ulrich Lampen Audio: SWR 2 Klappstuhllesung
Wenn sie kommen (Narrator)
Leading role Ulrich Lampen Audio: SWR 2 Klappstuhllesung
Apfelbäume (Narrator)
Leading role Ulrich Lampen Audio: SWR2 Klappstuhllesung