Michael Epp

Michael Epp

Spielkind GmbH
+49 30 259 3880
office@spiel-kind.com

Information

Place of birth
Konstanz
Height (cm)
192
Eye color
green
Hair color
Brown
Type/Ethnicity
Central European, Eastern European
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Berlin, London
Cities I could work in
München, New York, London
Nationality
German, British
Languages
German: native-language
English: native-language
Russian: basic
Italian: medium
Dialects
Badisch
Swabian
Norden
Allgäuerisch (Native dialect)
Swiss-German
Bavarian Swabian: only when required
Accents
Irish: only when required
English: only when required
American: only when required
Instruments
Guitar: medium
Piano: professional
Sport
American football, Basketball, Fencing (sports), Soccer, Table tennis
Dance
Contemporary dance: medium
Profession
Actor
Singing
Jazz: medium
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Awards

Childhood of a leader (Cinema film)
Venice Film Festival

Film

Saving Pushkin (Cinema film)
Martin Zangler (LR) Igor Ugolnikov Producer: LenFilm Casting director: Nastya Samsonova
Gemmeker (Cinema film)
Albert Gemmeker (LR) Robert Schinkel Producer: The Media Brothers Distribution: The media Brothers
Harry Haft
Felix Kuttner (SR) Barry Levinson Producer: Bron Studios Distribution: Kino Casting director: Ellen Chenoweth
O mein Gott (Cinema film)
Steffen Heidenreich Producer: Bubbles Film
Voucher (Cinema film)
Leading role Steffen heidenreich Producer: Filmhochschule Potsdam Babelsberg "Konrad Wolf"
Overlord (Cinema film)
Julius Avery Producer: Bad Robot
Gezeichnet (Cinema film)
Carolin Jahn Producer: Gezeichnet Filmproduktion GbR
Unlocked (Cinema film)
Michael Apted Producer: Lionsgate
Another Mother's Son (Cinema film)
Christopher Menaul Producer: Bill Kenwright Films
Collide (Cinema film)
Eran Creevy Producer: 42
Wir sind die Flut (Cinema film)
Sebastian Hilger Producer: Anna Wendt Filmproduktion
Denial (Cinema film)
Mick Jackson Producer: BBC Films
The Confessions (Cinema film)
Roberto Andò Producer: Bibi Film TV
Wann endlich küsst du mich (Cinema film)
Julia Ziesche Producer: U5 Filmproduktion Distribution: arte, SWR
Beyond Valkyrie: Morgendämmerung des 'Vierten Reichs' (Cinema film)
Claudio Faeh Producer: Sony Pictures, Jumping Horse Film
The Childhood of a Leader (Cinema film)
Brady Corbet Producer: Bow and Arrow Entertainment Film Festival Venedig "Beste Regie" und "Bester Debütfilm" (2015), Istanbul Film Festival "Special Jury Prize" (2016)
Und ich so: Äh (Short film)
Steffen Heidenreich Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf Deutscher Kurzfilmpreis 2016
The Nightmare (Cinema film)
Achim Bornhak Producer: OOO-Films
Potato Salad (Cinema film)
Michael David Pate Producer: Take25 Pictures
Doberman (Short film)
Felix Schroeder
Gefällt mir (Cinema film)
Michael David Pate Producer: Take25 Pictures
Comtesse (Short film)
Sebastian Mattukat Producer: Brainchild Entertainment
Die Unschuldigen (Cinema film)
Oskar Sulowksi Producer: Filmakademie Ludwigsburg Abschlussfilm
Music.Love.Wasted (Cinema film)
Charlotte Jankowski Producer: Ilmpressions
Hey Diddle Diddle (Cinema film)
Teri Johnson, Chester Jones Producer: The Dream Factory Productions

Television

Zürich Krimi (TV movie (series))
Patrick Frick (SR) Florian Froschmayer Producer: Klaus Graf TV Channel: ARD Casting director: Mai Seck
Dunkelstadt (TV series)
Sören Möncke (SR) Asli Özge Producer: Till Derenbach TV Channel: ZDF Casting director: Kristin Diehle
Mallorca Files
Rainer Schröder (SR) Gordon Anderson Producer: BBC Casting director: Vicki Thompson
Hanna (TV series)
Jon Jones Producer: NBC Universal Television [us], Tomorrow Studios [us], Working Title Films [uk] TV Channel: Amazon (US)
Bayerns Weg zur Demokratie (Documentary drama)
Gabriele Rose Producer: Tellux TV Channel: BR
Ransom
David Schulz (SR) Producer: CBS TV Channel: CBS Television
SOKO München - "Tod unter Brücken" (TV series)
Jan Bauer Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF
SS-GB (TV series)
Philipp Kadelbach Producer: Sid Gentle Films 3 Episoden
War & Peace (TV series)
Tom Harper Producer: The Weinstein Company TV Channel: BBC
Die jungen Ärzte (TV series)
Franziska Hörisch, Jan Bauer Producer: Saxonia Media TV Channel: ARD 3 Episoden
Soko Stuttgart - "Die Tote in der Dusche" (TV series)
Daniel Helfer Producer: Bavaria Filmproduktion TV Channel: ZDF
Soko Wismar - "Glück und Glas" (TV series)
Oren Schmuckler Producer: CineCentrum
Binny und der Geist (TV series)
Nico Zingelmann Producer: TeamWorx Television TV Channel: Disney Channel
Morden im Norden (TV series)
Torsten Wacker Producer: ndF
Crossing Lines - "The Animals" (TV series)
Episoden-Hauptrolle Phillipe Haim Producer: Tandem Communications TV Channel: NBC
Die Holzbaronin (TV movie)
Marcus O. Rosenmüller Producer: Ziegler Film & Company
Weissensee (TV series)
Friedemann Fromm TV Channel: ARD
The Guiding Light (TV series)
Matt Lagle Producer: PGP