Michael Gerber

Michael Gerber Vita as

Information

Acting age
57 - 71 years
Year of birth
1943 (77 years)
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
173
Eye color
brown
Hair color
Gray
Ethnicity
Central European
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
Dialects
Berlin German (Native dialect)
Profession
Actor
Pitch
Bass-baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

1965
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Film

"Timm Thaler" (AT)
Andreas Dresen Producer: Constantin Film
Zettl- Der Film
Helmut Dietl Producer: Diana Film München
Mensch Kotschie
Norbert Baumgarten Producer: Junifilm
Du hast gesagt, dass Du mich liebst
Rudolf Thomé Producer: Moana Film
Das Leben der Anderen
Florian Henckel von Donnersmarck Producer: Wiedemann und Berg Filmproduktion
Willenbrock
Andreas Dresen Producer: UFA
Napola- Elite für den Führer
Dennis Gansel Producer: Olga Film
Lichter"
Hans-Christian Schmid Producer: Claussen+Wöbke+Putz
Mein Name ist Bach"
Dominique de Rivaz Producer: Pandora Filmproduktion
Lola und Bilidikid
Kutlug Ataman Producer: Zerofilm/ Boje Buck

Television

"Berlin- Babylon"
Tykwer/ von Borries / Handloegten Producer: X- Filme TV Channel: ARD
"Soko Leipzig - Keine Träne"
Andreas Morell Producer: UFA FICTION TV Channel: ZDF
"Soko Wismar - Undercover"
Hans-Christoph Blumenberg Producer: CineCentrum Berlin TV Channel: ZDF
Schmidt & Schwarz
Jan Ruzicka Producer: Wiedemann& Berg TV Channel: ZDF
"Löwenzahn- Burg Falkenstein"
Wolfgang Eisler Producer: studioTV Produktion TV Channel: ZDF
Soko Wismar,
Felix Herzogenrath Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF
Die Machtergreifung"
Nils Wilbrandt Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF
Der Kriminalist- Bluesgewehr"
Dagmar Hirtz Producer: Monacofilm TV Channel: ZDF
Kinder der Flucht
Hans- Christoph Blumenberg Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF
Schattenkinder
Claudia Prietzel/ Peter Henning Producer: Dreamtool Filmproduktion TV Channel: ZDF
Ein starkes Team- Gefühlte Leere
Marcus Imboden Producer: UFA Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
Soko Leipzig- Konkurrenten"
Christoph Eichhorn Producer: LE vision TV Channel: ZDF
Nicht alle waren Mörder"
Jo Baier Producer: teamWorx TV Channel: ARD
Das Kanzleramt
Peter Keglevic Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF
Eva Blond - und der schwarze Mann"
Mathias Glasner Producer: teamWorx TV Channel: Sat.1
Tsunami"
Winfried Oelsner Producer: av- independents TV Channel: Pro Sieben
Die letzte Schlacht"
Hans- Christian Blumenberg Producer: CineCentrum TV Channel: ZDF
Der letzte Zeuge"
Bernhard Stephan Producer: novafilm TV Channel: ZDF
Berlin- Berlin
Christoph Schnee Producer: Studio Berlin Metropol TV TV Channel: ARD
Familie Dr. Kleist
Vera Löbner Producer: Polyphon Leipzig TV Channel: ARD
Die Polizistin"
Andreas Dresen Producer: Westdeutsche Universumfilm TV Channel: ARD
Toter Mann
Christian Pätzold Producer: teamWorx TV Channel: ZDF
Liebesau- die andere Heimat
Wolfgang Panzer Producer: UFA Fernsehproduktion TV Channel: ARD

Theatre

"Vater", Dietrich Brüggemann,
Regie Dietrich Brüggemann Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Das Fest", Thomas Vinterberg
Anne Lenk Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Berlin- Alexanderplatz", nach Döblin
Sebastian Hartmann Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Wodkakäfer", nach Irina Liebmann BERLINER MIETSHAUS
Brit Bartkowiak Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Immer noch Sturm", Peter Handke
Frank Abt Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Geschichten von hier IV: Was uns bleibt", Projekt / Regie Frank Abt
Theatre: Deutsches Theater Berlin Kammerspiele
"Die Jungfrau von Orleans"
Michael Thalheimer Theatre: Salzburger Festspiele/ Deutsches Theater Berlin
"Geschichten aus dem Wienerwald", Ö.v.Horváth
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin
"...Arturo Ui", Brecht
Heiner Müller Theatre: Berliner Ensemble
Unschuld, Dea Loher
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin
Über Leben, Judith Herzberg
Stefan Kimmich Theatre: Deutsches Theater Berlin
"Die Weber, G. Hauptmann
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin
Hexenjagd, Arthur Miller
Thomas Schulte- Michels Theatre: Deutsches Theater Berlin
Die Fledermaus, Johann Strauss
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin
„Musik“, Frank Wedekind
Thomas Schulte- Michels Theatre: Deutsches Theater Berlin
Don Carlos", Schiller
Nicolas Stemann Theatre: Deutsches Theater Berlin
Die "Orestie, Aischylos
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin
Kasimir und Karoline, Ödön v. Horvath
Andreas Dresen Theatre: Deutsches Theater Berlin
Die Physiker /Friedrich Dürrenmatt
András Fricsay Theatre: Deutsches Theater Berlin
„„FaustI“, J.W.Goethe
Michael Thalheimer Theatre: Deutsches Theater Berlin