Michael Ihnow

Michael Ihnow Vita as

Regine Schmitz
+49 40 879 76982
info@regine-schmitz.comview

Information

Acting age
43 - 54 years
Year of birth
1969 (50 years)
Place of birth
Ludwigsfelde
Size (in cm)
175
Weight (in kg)
65
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Hair length
Short
Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin, Potsdam
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Barcelona
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Russian: medium
Spanish: fluent
French: basic
Italian: basic
Dialects
Saxon
Berlin German (Native dialect)
Instruments
Clarinet: medium
Sport
Horse riding, Racer, Swim, Windsurfing, Yoga
Dance
Polka: professional
Salsa: medium
Ballet: professional
Quilting: medium
Flamenco: medium
Jazz Dance: professional
Charleston: medium
Modern Dance: professional
Argentine tango: professional
Profession
Speaker, Actor
Singing
Chanson: professional
Falsetto: medium
Musical: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Truck class (C, CE, C1, C1E)
Other licenses
Sport boat driving licence within

Vita entries

Awards

SPOTLIGHT FILM AWARD 2019 für "The Funeral Dancer" (HR)
DEUTSCHER FERNSEHPREIS „Bester Mehrteiler“ für die TV-Trilogie „Mitten in Deutschland: NSU“
PUBLIKUMSPREIS für MENSCHSY (HR) Filmfestival Shorts Offenburg
Die goldene Kamera
Unsere Mütter, unsere Väter
Der Deutsche Fernsehpreis
Unsere Mütter, unsere Väter
BEST OF FEST AWARD | Chicago International Children’s Film Festival | Die Sterntaler
BEST OF FEST | International Rhode Island Film Festival | The secret adventures of the Projectionist
THEATERPREIS der Mitteldeutschen Zeitung

Film

Das Wie ist das Was (Short film)
Potato (LR) Pascal Schuh Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr
AVIATOR
Feldwebel Renat Davletyarov Distribution: Kino Star Media
Uwe und der Wolf
Uwe (LR) Jonas Baumann Producer: Filmakademie Ludwigsburg
Bayerns Weg zur Demokratie (Documentary movie)
Kurt Eisner (LR) Gabriele Rose Producer: Tellux Film GmbH Distribution: BR [de]
Medizin (Short film)
Peter Sipos (LR) Alexander Hauser Producer: Roman Ulnyrov Filmproduktion [de]
Avec plaisir (Short film)
Kellner Pascal Schuh Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr
Die Beerdigungstänzerin (Short film)
Father (LR) Natalie MacMahon Producer: MacMahon Films [de]
Hommage (Short film)
Tänzer (SR) Agnes Regan Producer: Hommage Pictures Albert/Regan GbR
Was uns nicht umbringt (Cinema film)
Robert (SR) Sandra Nettelbeck Producer: Sommerhaus Filmproduktion GmbH [de]
Lone Lights (aka Coming home) (Short film)
Enemy (LR) Tobias Wolters Producer: Immortal Imagination, Tobias Wolters
Viktor Sterns letzte Nacht (Short film)
Viktor Stern (LR) Marcus Meindel Producer: Marcus Meindel Produktion
Ronny & Klaid (Feature film)
Redakteur Erkan Acar Producer: Mavie Films GmbH
Sinne
Leander (LR) Natalie MacMahon Producer: Natalie MacMahon Produktion [de]
Menschsy (Short film)
Günther Heide (LR) Mathieu Conard Producer: Hochschule Offenburg [de]
Rettet Raffi (Cinema film)
Polizeioberkommissar Arend Agthe Producer: Mimi & Crow Filmproduktion OHG
Waldo (Short film)
Waldo (LR) Benjamin Tholen Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]
Ein Hologramm für den König (Cinema film)
Alan's colleague Tom Tykwer Producer: X Filme Creative Pool GmbH
Points of View (10 Kurzfilme) (Short film)
Franz Ledermann (LR) diverse Producer: Vollbild e.V. [de]
Ersatzmusik (Short film)
Karl (LR) Jörg Steinhäuser Producer: h_da Hochschule Darmstadt
Up Creek without a Paddle (Feature film)
Fletscher Tarila Thompson Producer: El Montage Studios [ng]
Freiwasser (Short film)
Rainer (LR) Johannes Köckeritz Producer: 12mm-Filme
Die vierte Macht (Cinema film)
FSB Officer Dennis Gansel Producer: UFA Cinema GmbH [de]
Filius (Short film)
Theo (LR) Robert Morgenstern Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]
Zeitlos (Short film)
Friedrich II Liz Fettback Producer: bfg - Babelsberger Filmgymnasium
Die alte Frau (Short film)
Milizionär 2 (SR) Ariane Mayer Producer: Die Generale - Film + Performance [de]
Das Bad (Short film)
Martin Koch (LR) Matthias Kremer Producer: EMOZfilm,Torsten Märker
The Secret Adventures of the Projectionist (Short film)
Dekadenter Römer (SR) Max Sacker Producer: A-Film Productions
Operation Walküre - Das Stauffenberg Attentat (Cinema film)
Officer (SR) Bryan Singer Producer: United Artists [us]
Exeunt (Short film)
Verückter Patient (SR) Max Sacker Producer: A-Film Productions
Feelings and Stuff (Short film)
Koala (SR) Samuli Valkama Producer: Kyda Film

Television

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (AT)
Staatsanwalt Philipp Kadelbach Producer: Constantin Television TV Channel: Amazon
DIE DIPLOMATIN - Der Unfall (in Vorbereitung)
Burkhard von Dorssen Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD
GROSSSTADTREVIER - Der Idiot
Bert Krämer Steffi Doehlemann Producer: Letterboxfilm TV Channel: ARD
Morden im Norden (TV series)
Jakob Faber (SR) Christoph Eichhorn Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de], NDR [de]
Dark (TV series)
Bibliothekar Baran bo Odar Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: Netflix
Wendezeit (TV movie)
Hans (SR) Sven Bohse Producer: MOOVIE GmbH TV Channel: Degeto [de], RBB [de]
Die Spezialisten - Im Namen der Opfer (TV series)
Erwin (SR) Marcel-Kyrill Gardelli Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Die Diplomatin - Böses Spiel (TV movie (series))
Burkhard von Dorssen (SR) Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de]
Der namenlose Tag (TV movie)
Rechtsmediziner Volker Schlöndorff Producer: Provobis Gesellschaft für Film und Fernsehen mbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Der Kriminalist (TV series)
Anatol Levin (LR) Filippos Tsitos Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH) TV Channel: ZDF [de]
Dogs of Berlin (TV series)
Kommissar Peter Materne (SR) Christian Alvart Producer: Syrreal Entertainment GmbH TV Channel: Netflix
Die Eiserne Zeit - Lieben und Töten im Dreißigjährigen Krieg (Documentary series)
Jakob (SR) Philippe Bérenger Producer: LOOKSfilm TV Channel: arte, ZDFinfo [de]
Der Zürich-Krimi - Borchert und die letzte Hoffnung (TV movie (series))
Staatsanwalt Roland Suso Richter Producer: Graf Filmproduktion GmbH [at] TV Channel: ARD [de]
Aenne Burda - Die Wirtschaftswunderfrau (TV series)
Redakteur Franziska 'Francis' Meletzky Producer: Polyphon Pictures GmbH TV Channel: ARD [de], SWR [de]
Die Diplomatin - Jagd durch Prag (TV movie (series))
Burkhard von Dorssen (SR) Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
So auf Erden (TV movie)
n.n. Till Endemann Producer: Eikon Südwest GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Thomas (SR) Patrick Winczewski Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Tod im Internat (TV series)
Rechtsmediziner Torsten C. Fischer Producer: TV60Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Dr. Dreher Kerstin Ahlrichs Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Bella Block - Stille Wassser (TV movie (series))
Sven Ahlsen Jo Baier Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Mitten in Deutschland: NSU - Die Opfer - Vergesst mich nicht (TV movie)
KHK Hardy Schmidt Züli Aladag Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: ARD [de], Degeto [de], WDR [de]
Ku'damm 56 (TV series)
Arzt Sven Bohse Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Siebenstein (TV series)
Glückspilz (LR) Arend Agthe Producer: Studio-TV-Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Sechs auf einen Streich - Die Sterntaler (TV movie (series))
Reiter des Königs Maria von Heland Producer: Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Siebenstein (TV series)
Robochi (LR) Arend Agthe Producer: Studio-TV-Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Unsere Mütter, unsere Väter (TV series)
Francizek Philipp Kadelbach Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Mord in Ludwigslust (TV movie)
Wladimir Lukin Kai Wessel Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Die Zeit der Stille (TV movie)
Mourant Franck Apprederis Producer: Flach Film [fr] TV Channel: France 2 [fr]

Theatre

L'EUROPA
Erzähler Deda Cristina Colona Theatre: Musikfestspiele Potsdam Sanssouci
IL PICOLO SPETTACOLO
ARLECCHINO Heike Hanefeld Theatre: Konzerthaus Berlin
SCHÖNE BESCHERUNG
Harvey Sigrid Andersson Theatre: Theater am Kurfürstendamm Berlin
DIE SCHON WIEDER - HILDEGARD VON BINGEN
Abt Kuno Heike Feist, Michael Ihnow Theatre: Theaterhaus Stuttgart
SCHÖNER SCHEITERN MIT RINGELNATZ
Ringelnatz Heike Feist Theatre: Theaterhaus Stuttgart
DIE SACHE MAKROPULOS
Ferdinand Prus David Hermann Theatre: Deutsche Oper Berlin
SCROOGE - Eine Weihnachtsgeschichte
Scrooge Michael Ihnow Theatre: Theater am Kurfürstendamm Berlin
ICH HABE KEINE ZEIT, MICH ZU BEEILEN
Igor Strawinsky Heike Hanefeld Theatre: Universität der Künste Berlin
FAUSTS VERDAMMNIS
Follet Christian Spuck Theatre: Deutsche Oper Berlin
BETULIA LIBERATA
Chronist Jakob Peters-Messer Theatre: Hans Otto Theater Potsdam
HELLO IGOR STRAWINSKY!
Igor Strawinsky Heike Hanefeld Theatre: Philharmonie Luxemburg
DAS DSCHUNGELBUCH
Baghira Christian Berg Theatre: Theater am Kurfürstendamm Berlin
FRIEDERICH, DER WÜTERICH
Uwe Mundlos, Staatsanwalt Christa Weber Theatre: Weber Herzog Musiktheater Berlin
DAS KONZERT
Prof. Gustav Heink Paul Burian Theatre: Taschenoper Berlin
DON QUICHOTTE
Don Quichotte Gonzalo Galguera Theatre: Theater Magdeburg
SCENE BITES
Felix Sherman Paul Burian Theatre: Heimathafen Neukölln Berlin
DER ÖLPRINZ
Mr. Buttler Thomas Koziol Theatre: Karl May Festspiele Kärnten
EFFI BRIEST
Major von Crampas Rainer Behrendt Theatre: Vagantenbühne Berlin
DUBLINERS nach James Joyce
Gabriel Niksa Eterovic Theatre: teNTheater Berlin
Viel Lärm um nüscht!
Benedikt Paul Burian Theatre: Berliner Taschenoper
Dornröschen
Spinne Heike Hahnefeld Theatre: Konzerthaus Berlin
L amour fou!? Die geliebte Stimme
Mann Mia Kaspari Theatre: Lokhalle Berlin
Das Familienfest / R.M.Rilke
Herr von Wick El Erthbourne Theatre: Tiyatrom Berlin
Don Juan kommt aus dem Krieg
Anonymer Caroline Hofmann Theatre: bat- Theater Berlin
Loriot die 2.
Dr. Rennert, Hr Blühmel W. Wittig/ S. Meli Theatre: Berliner Scala
Cantata Erotica
Pan Michael Ihnow Theatre: I Confidenti
Pterodactylus
Athur Veronika Nowag-Jones Theatre: La Luz Berlin
Pique Dame
Choreograph Peter Stein Theatre: Opera National de Lyon
In_Out_City
Mann Michael Ihnow Theatre: Theater Brandenburg
In_Out_City
Mann Michael Ihnow Theatre: Schauspielhaus Magdeburg/Bauhaus.Bühne.Dessau
A house is a house
Gropius Nin Scolari Theatre: Teatrocontinuo Padova/ Venedig

Audio

Überbleibsel (Dubbing)
Er (LR) Ines Burger Producer: Black Factory Cinema [es]

Other

Calvin Klein - Holy Water Parfüm (Spec-Spot)
Nosferatu (LR) Max Sacker Producer: A-Film Productions
Schöneweile - Es führt über den Main (Music video)
Geschäftsmann/ Clown (LR) Mira Thiel Producer: Ariane-Film GmbH [de] Distribution: ZDF [de]