Michael Maertens

Michael Maertens Vita as

die agenten GmbH
Selma Nielsen
+49 30 288 84330
nielsen@die-agenten.deview

Information

Acting age
45 - 61 years
Year of birth
1963
Place of birth
Hamburg
Size (in cm)
183
Eye color
blue gray
Hair color
Brown
Place of residence
Wien, Zürich
Cities I could work in
München, Berlin, Zürich, Hamburg, Wien
Nationality
German
Languages
English: fluent
Sport
Basketball, Horse riding, Soccer, Handball, Volleyball
Profession
Actor
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class (B, BE), Motorcycle class (AM, A, A1, A2)

Vita entries

Other Education & Training

Otto Falkenberg Schule, München

Awards

Verleihung des Ehrentitels Kammerschauspieler
Nestroy-Nominierung, Bester Schauspieler, „Die Affäre Rue de Lourcine“
Gordana Kosanović-Schauspielerpreis, Besondere schauspielerische Leistungen
Deutscher Comedypreis, Beste TV-Komödie, "Vorsicht vor Leuten"
Deutscher Schauspielerpreis, Nebenrolle, "Finsterworld"
Deutscher Filmpreis, Nominierung, Bester Nebendarsteller, "Finsterworld"
Nestroy-Nominierung, Bester Schauspieler, "Arsen und Spitzenhäubchen"
Nestroy-Auszeichnung, Bester Schauspieler, "König Ottokars Glück und Ende"
Nestroy-Nominierung, Bester Schauspieler, "Das goldene Vlies"
Gertrud-Eysoldt-Ring, Titelrolle "Anatol"
Schauspieler des Jahres ausgezeichnet von Theater Heute
Nestroy-Nominierung, Bester Schauspieler, "Der Ignorant und der Wahnsinnige"
Boy-Gobert-Preis, Titelrolle "Clavigo"
Nachwuchsschauspieler des Jahres

Film

Moskau einfach!
Micha Lewinsky
Manche lernen's nie
Florian Dietrich Producer: Schiwago Film Distribution: Camino
Rocca - Verändert die Welt
Katja Benrath Producer: Rocca UG Distribution: Warner 2019, Deutscher Filmpreis, Bester Kinderfilm
Golden Twenties
Sophie Kluge Producer: Amerikafilm GmbH Distribution: Fox
Wie gut ist Deine Beziehung?
Ralf Westhoff Producer: Westhoff Film Distribution: X-Verleih
Fack ju Göhte 3
Bora Dagtekin 2018, Deutscher Filmpreis, Besucherstärkster Film 2018, Jupiter Award, Bester Film National 2018, Bayerischer Filmpreis, Publikumspreis
Das Pubertier
Leander Haußmann Producer: Constantin
Bibi & Tina: Tohuwabohu Total
Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion
Bibi & Tina: Mädchen gegen Jungs
Detlev Buck
Fack ju Göhte 2
Bora Dagtekin 2016, Deutscher Filmpreis, Besucherstärkster Film
Pitter Patter goes my heart, Kurzfilm
Christoph Rainer Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Bibi & Tina: Voll Verhext
Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion
Phoenix
Christian Petzold Producer: Schramm Film
Bibi & Tina
Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion
Finsterworld
Frauke Finsterwalder Producer: Walker+Worm 2013, Zürich Film Festival, Critics Choice Award 2013, Zürich Film Festival, Golden Eye, Bester deutschsprachiger Film 2013, Cologne Conference, TV Spielfilmpreis 2013, Filmfestival Montréal, Bronze Zenith, "Erstlingsfilme"
Die Vermessung der Welt/ Measuring the World
Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion
Die Häupter meiner Lieben
Hans-Günther Bücking Producer: Kinofilm München GmbH
Sonnenallee
Leander Haußmann Producer: Boje Buck 2001, Comedy Arts Film Festival Aspen, Bester Film 2000, Jupiter Award, Bester Film 2000, Deutscher Filmpreis, Silber
Das Glück meiner Schwester
Angela Schanelec Producer: LUNA-Film
Alles Lüge
Heiko Schier Producer: Delta Film
Leise Schatten
Sherry Hormann Producer: Hager Moss
Linda
Ottokar Runze Producer: DEFA
Das serbische Mädchen
Peter Sehr Producer: Arbor TV Filmproduktion GmbH
Tiger, Löwe, Panther
Dominik Graf Producer: Bavaria

Television

Polizeiruf 110 - Totes Rennen
Torsten C. Fischer TV Channel: ARD
Der gute Bulle - Friss oder Stirb
Lars Becker Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Tatortreiniger - Einunddreissig
Arne Feldhusen Producer: letterbox TV Channel: NDR
Winnetou - Der letzte Kampf
Philipp Stölzl Producer: Relevant Film TV Channel: RTL
Tatortreiniger - Der Fluch
Arne Feldhusen Producer: Studio Hamburg TV Channel: NDR
Altes Geld, 8 Folgen
David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktion TV Channel: ORF
Vorsicht vor Leuten
Arne Feldhusen Producer: Lailaps Pictures TV Channel: ARD/WDR 2016, Bayrischer Fernsehpreis, Bestes Drehbuch 2015, Deutscher Fernsehpreis, Bestes Casting 2015, Deutscher Comedypreis, Beste TV-Komödie
Speer und er - Germania - Der Wahn
Heinrich Breloer TV Channel: ARD
Die Erpressung - Ein teuflischer Pakt
Stefan Krohmer TV Channel: ARD
Familien und andere Glücksfälle
Dror Zahavi TV Channel: ProSieben
Tatort - Norbert
Niki Stein TV Channel: ARD
Musica - Dr. Robert Schumann, Teufelsromantiker
Ernst-Günter Seibt, Christine Soetbeer TV Channel: ZDF

Theatre

Schöne Bescherungen
Barbara Frey Theatre: Burgtheater
Die Toten
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Die Stühle
Leander Haußmann Theatre: Burgtheater
Zur schönen Aussicht
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Schlechte Partie
Alvis Hermanis Theatre: Burgtheater
Vor Sonnenaufgang
Dušan David Pařízek Theatre: Burgtheater
Hexenjagd
Martin Kušej Theatre: Burgtheater
Endspiel
Dieter Dorn Theatre: Salzburger Festspiele/ Burgtheater
Der Gott des Gemetzels
Jürgen Gosch Theatre: Schauspielhaus Zürich/ Berliner Ensemble
Lear
Simon Stone Theatre: Salzburger Festspiele
Die Affäre Rue de Lourcine
Barbara Frey Theatre: Burgtheater
Onkel Wanja
Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater
Der Revisor
Alvis Hermanis Theatre: Burgtheater
Nachtstück
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Yvonne, die Burgunderprinzessin
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Die Möwe
Jan Bosse Theatre: Burgtheater
Lumpazivagabundus
Matthias Hartmann Theatre: Salzburger Festspiele/ Burgtheater
Dantons Tod
Jan Bosse Theatre: Burgtheater
König Lear
Peter Stein Theatre: Burgtheater
Diener zweier Herren
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Was ihr wollt
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Platonow
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Richard II
Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Richard III
Barbara Frey Theatre: Schauspielhaus Zürich
Der zerbrochene Krug
Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater
Die Fledermaus
Christian Pade Theatre: Staatsoper Unter den Linden
My Fair Lady
Helmuth Lohner Theatre: Seefestspiele Mörbisch
Lorenzaccio
Stefan Bachmann Theatre: Burgtheater
Arsen und Spitzenhäubchen
Barbara Frey Theatre: Burgtheater
Der Parasit
Matthias Hartmann Theatre: Schauspielhaus Bochum
König Ottokars Glück und Ende
Martin Ku?ej Theatre: Burgtheater
King Arthur
Jürgen Flimm Theatre: Salzburger Festspiele
Untertageblues
Claus Peymann Theatre: Berliner Ensemble
Warten auf Godot
Matthias Hartmann Theatre: Schauspielhaus Bochum
Anatol
Luc Bondy Theatre: Burgtheater
Hamlet
Klaus-Maria Brandauer Theatre: Burgtheater
Amphitryon
Dieter Dorn Theatre: Münchner Kammerspiele
Cymberlin
Dieter Dorn Theatre: Münchner Kammerspiele
Der Ignorant und der Wahnsinnige
Philip Tiedemann Theatre: Berliner Ensemble
Hautnah
Christoph Loy Theatre: Münchner Kammerspiele
Ein Sommernachtstraum
Leander Haußmann Theatre: Salzburger Festspiele
Prinz Friedrich von Homburg
Jürgen Gosch Theatre: Deutsches Theater Berlin
Antonius und Kleopatra
Peter Stein Theatre: Salzburger Festspiele
Das Gleichgewicht
Luc Bondy Theatre: Salzburger Festspiele
Wie es euch gefällt
Katharina Thalbach Theatre: Schiller Theater Berlin
Hase Hase
Benno Besson Theatre: Schiller Theater
Die Räuber
Alexander Lang Theatre: Schiller Theater
Dantons Tod
Ruth Berghaus Theatre: Thalia Theater
Clavigo
Alexander Lang Theatre: Thalia Theater