Nika Rozman

Nika Rozman

Main agency
Anila Gajevic
+387 33 238 123
info@zonatalents.ba
open in Castupload

Information

Acting age
26 - 36 years
Year of birth
1985 (36 years)
Place of birth
Ljubljana
Height (cm)
170
Weight (in kg)
55
Eye color
dark brown
Hair color
Brown
Hair length
Long
Stature
slim
Place of residence
Ljubljana
Nationality
Slovenian
Languages
Slovenian(native-language)CroatianEnglishSerbianGermanRussian
Dialects
AmericanBerlin GermanEnglishStandard German
Accents
PolishRussianSlovak
Instruments
Guitar
Sport
BackpackingBoulderingClimbDiving (bottle)Ice climbingMountain hikingRacerRockclimbingRoller-skatingSnowboardSwimVolleyballYoga
Dance
Contemporary danceJazz Dance
Profession
Actor
Singing
ChansonMusicalSong
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Other Education & Training

Pawel Pawlikowski masterclass (by invitation only)
Tusse Lande masterclass
Participant at the ICDN and Sarajevo Film Festival Workshop (by invitation only)
Voice Workshop Anne-Marie Blink
Nancy Bishop and Derek Power masterclass
Baden-Württemberg Film Academy, Ludwigsburg
Via Negativa Lab
ImpulsTanz
Sarajevo Talent Campus

Awards

Orion Award Najsvetlejša zvezda for the role Tina in Jezero (TV series)
Hearts of Sarajevo Award for Best Actress for the role Tina in Jezero (nominated) (TV series)
Award for TV show Izodrom
Special Yuri Prize for the Makers of the Performance The Cannibals
ZDUS Acting Award of The Slovenian Association of Dramatic Artists
Vesna Award for Best Supporting Actress for the role Mia in Killbillies
Best Young Actress Award for the role Katarina in performance The Storm
Colective Acting Award for performance Ugly Duckling

Film

Bitch, a Derogatory Term for a Woman (Feature film)
Manca (SR) Tijana Zinajić Producer: December
Maja (Short film)
Maja (LR) Aljoša Nikolić Producer: AGRFT
Jaws of Life (Feature film)
Sara (SR) Urban Pekle Producer: Chickenorpasta
The Bull (Short film)
Woman (OR) Bojan Labović Producer: Staragara
Buoyancy (Feature film)
Rebeka (LR) Klemen Dvornik Producer: RTV Slovenija Distribution: RTV Slovenija
Apoptosis (Short film)
Surgeon (SR) Tomaž Gorkič Producer: Blade Production
Killbillies (Feature film)
Mia (SR) Tomaž Gorkič Producer: Blade Production, 666 Production, Strup production
Swimming (Short film)
Swimming teacher (OR) Katarina Rešek Producer: AGRFT, RTV Slovenija
John Lacklife (Short film)
Iris (SR) Domen Martinčič Producer: AGRFT, RTV Slovenija
Bread and Circuses (Feature film)
Lena (SR) Klemen Dvornik Producer: RTV Slovenija, Studio Arkadena
First Day at Work (Short film)
Waitress/ (SR) Urška Djukič Producer: Famul Stuart
Piran-Pirano (Feature film)
Partisan woman (OR) Goran Vojnović Producer: Arsmedia d.o.o., RTV Slovenija, Jadran film
Her Rules, My Feast (Short film)
Daughter (LR) Pila Rusjan Producer: Famul Stuart
Mr. Subconscious (Short film)
Girl (LR) Urška Djukić Producer: Famul Stuart
Against the Window (Short film)
Anja (LR) Barbara Zemljič Producer: AGRFT, RTV Slovenija

Television

Hamilton (TV series)
Lydia (SR) Erik Leijonborg Producer: Dramacorp Pampas Studios
Dolina rož (TV series)
Tina Lanc (LR) Matevž Luzar Producer: RTV Slovenija
Leninov park (TV series)
Tina Lanc (LR) Klemen Dvornik Producer: RTV Slovenija
Dvije (TV series)
Jana (LR) Zrinka Katarina Matijević Producer: Wolfgang&Dolly
Počitniški krompir (TV show)
host Jaka Krivec Producer: RTV Slovenija Station: RTV Slovenija
Za Repom (TV show)
host Aljaž Bastič Producer: RTV Slovenija Station: RTV Slovenija
Izodrom (TV show)
host Jaka Krivec Producer: RTV Slovenija Station: RTV Slovenija
Jezero (TV series)
Tina Lanc (LR) Klemen Dvornik, Matevž Luzar Producer: RTV Slovenija Station: RTV Slovenija
V dvoje (TV series)
Katarina (SR) Luka Marčetič Producer: Voyo, POP TV Station: POP TV
Štiglic awards ceremony (Event recording)
host Darko Sinko Producer: The Directors Guild of Slovenia
Day of Uprising Against Occupation ceremony (TV event)
host Matej Filipčič Producer: Ministy of Culture of Slovenia Station: RTV Slovenija
Precednik (TV series)
Katja (SR) Luka Marčetič Producer: Idejalisti, POP TV Station: POP TV
The Right to Love (Short film)
Nada (LR) Barbara Zemljič Producer: A Atalanta, RTV Slovenija Station: RTV Slovenija
Youth (Short film)
Maja (LR) Sara Kern Producer: AGRFT, RTV Slovenija
Love is Energy (Short film)
Worker (OR) Barbara Zemljič Producer: AGRFT, RTV Slovenija
Brat bratu (TV series)
Girl (OR) Branko Djurić Producer: RTV Slovenija Station: RTV Slovenija

Theater

Jon Fosse: The Name (Drama)
Beate (LR) Ajda Valcl Producer: SNG Nova Gorica
Federico García Lorca: The House of Bernarda Alba (Drama)
Amelia (SR) Yulia Roschina Producer: Theatre Koper, Slovene National Theatre Nova Gorica, Slovene National Theatre Maribor
Agnieszka Jakimiak and Tom Silkeberg: The Republic (Drama)
Theresa May (SR) Anja Suša Producer: SMG Ljubljana
Simona Semenič: this apple, made of gold (Drama)
Sanja (SR) Primož Ekart Producer: Imaginarni, Cankarjev dom, Slovene National Theatre Ljubljana, Ljubljana City Theatre
Gregor Strniša: Frogs (Drama)
Evica (SR) Maruša Kink Producer: Bunker, Margareta Schwarzwald
Moved by Voice (Choreography)
performer/co-author Irena Tomažin Zagoričnik Producer: Emanat
Ödon von Horváth: Kazimir and Karolina (Drama)
Erna (SR) Eduard Miler Producer: Slovene National Theatre Maribor
Gregor Strniša: Cannibals (Drama)
Marija (SR) Ivica Buljan Producer: Slovene National Theatre Maribor
William Shakespeare: Hamlet (Drama)
Ophelia (SR) Krešimir Dolenčić Producer: Slovene National Theatre Maribor
Nataša Matjašec Rošker: Hic Sunt Leones (Drama)
She (SR) Nataša Matjašec Rošker Producer: Slovene National Theatre Maribor
Simona Semenič: 1981 (Drama)
Nada (SR) Selma Spahić Producer: Slovene National Theatre Maribor
Drago Jančar: Dissident Arnož and His Followers (Drama)
Ana (SR) Diego de Brea Producer: Slovene National Theatre Maribor, Slovene National Theatre Ljubljana
Ellias Canetti: Wedding (Drama)
Kristina (SR) Eduard Miler Producer: Slovene National Theatre Maribor
Drakula
performer/co-author Andras Urban Producer: Slovene National Theatre Maribor, ZKM Zagreb, Fundazione Teatro Due di Parma
To The Last Drop
solo-performance Bojan Jablanovec Producer: Via Negativa Lab
Wolfram Lotz: Die lächerliche Finsternis
Mrs. Pellner (LR) Tin Grabnar Producer: SMG Ljubljana
Frank Wedekind: Lulu (Drama)
Lulu (LR) Diego de Brea Producer: Slovene National Theatre Maribor
Ivan Cankar: Scandal in St. Florian Valley (Drama)
Jacinta (LR) Janusz Kica Producer: Slovene National Theatre Maribor
Jera Ivanc: The Deceits (Drama)
Isabella, Helena (SR) Jaka Ivanc Producer: Ljubljana City Theatre
Friedrich Durrenmatt: The Physicists (Drama)
Monika Stettler (SR) Boris Kobal Producer: Ljubljana City Theatre
Jeffery Lane, David Yazbek: Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Opera)
Ana (OR) Diego de Brea Producer: Ljubljana City Theatre
Luka Cimprič, Andrej Zupanec: Ernesto
Woman (SR) Luka Cimprič Producer: Glej, the theatre
Thursday (Drama)
She/co-author (LR) Nina Šorak Producer: Glej, the theatre
Miroslav Krleža: Adam and Eve (Drama)
Eve (OR) Miloš Lolić Producer: Ljubljana City Theatre
Eugène Ionesco: Jack, or The Submission
Jacqueline (SR) Miloš Lolić Producer: Ljubljana City Theatre
Simona Semenič: Kill Me Softly (Drama)
Cita (SR) Zala Sajko Producer: Ljubljana City Theatre
Simon Stephens: Harper Regan (Drama)
Sarah, Justine (SR) Boris Ostan Producer: Ljubljana City Theatre
Moliere: The Miser (Drama)
Elise (SR) Boris Kobal Producer: Ljubljana City Theatre
Ivan Viripajev: Oxygen (Drama)
Sasha (LR) Primož Ekart Producer: Ljubljana City Theatre
Aleksander Nikolajevič Ostrovski: The Storm (Drama)
Katerina (LR) Jernej Lorenci Producer: Ljubljana City Theatre
Lope de Vega: El caballero del milagro (Drama)
Octavia (SR) Luka Martin Škof Producer: Ljubljana City Theatre
N.Rozman,, T. Vrbnjak, L. Sušnik: Princess (Drama)
Mother, Snow White (LR) Maruša Kink Producer: Margareta Schwarzwald
William Shakespeare: Romeo and Juliet (Drama)
Juliet (LR) Diego de Brea Producer: Ljubljana City Theatre
Andrej Rozman Roza, Davor Božič: Neron (Opera)
choir/dancer (OR) Matjaž Zupančič Producer: Slovene National Theatre Ljubljana
Steven Sater, Duncan Sheik: Spring Awakening (Opera)
Thea (SR) Sebastijan Horvat Producer: Ljubljana City Theatre
H. Ch. Andersen: Ugly Duckling
several supporting Robert Waltl Producer: Mini teater
Milena Marković: Rails (Drama)
Rupica (SR) Milan Nešković Producer: Primorski poletni festival, FDU Beograd, AGRFT Ljubljana
Daphne de Bruin: Eva (This is my life) (Drama)
Eva (LR) Yulia Roschina Producer: AGRFT, Ljubljana City Theatre
H. Ch. Andersen: Princess and the Pea
Princess (LR) Klemen Markovčič Producer: Theatre Škuc
Alain Badiou: 20.century
performer Matjaž Berger Producer: Anton Podbevšek Theatre

Other

Girl with a Pearl Earring (Video installation)
Girl with a Pearl Earring Pila Rusjan Producer: Famul Stuart
Naked Freedom (Experimental movie)
Woman (LR) Marina Gržinić & Aina Šmid Producer: Marina Gržinić & Aina Šmid