Norbert Ghafouri

Norbert Ghafouri Vita as

Agentur SEVEN
Conny Freitag
+49 30 390 63880
office@agentur-seven.deview

Information

Acting age
40 - 59 years
Place of birth
Kamen Westfalen
Size (in cm)
180
Weight (in kg)
72
Eye color
gray green
Hair color
Gray
Hair length
Short
Ethnicity
Central European, Persian
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Köln, Hamburg, München, Dortmund
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Persian / Farsi: basic
Dialects
Ruhr area: only when required (Native dialect)
Instruments
Guitar: basic
Accordion: basic
Sport
Fencing (sports), Martial Arts, Sport of running, Sailing, Windsurfing
Dance
Salsa: medium
Argentine tango: basic
Profession
Facilitator, Actor
Singing
Opera singing: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE)
Other licenses
Sport boat driving licence within under sail

Vita entries

Primary professional training

1990
Universität der Künste Berlin

Film

"Enfant Terrible"
Dietrich Lohmann (SR) Oskar Roehler Producer: Bavaria Filmproduktion GmbH
Plan B. Scheiß auf Plan A
Kommissar Stöger (SR) Ufuk Genc & Micahel Poescu Producer: kpb kick punch block UG
Hingabe
Anwalt (SR) Pablo Kaes Producer: Filmuniversität Babelsberg Distribution: Filmuniversität Babelsberg
Cadam Kitchen
Ray Foster (LR) Thomas Anderson Producer: Cubearts Kurzfilm
Waffenstillstand
Journalist (SR) Lancelot von Naso Producer: Florian Deyle Kino
Folgeschäden
Daniel (SR) Samir Nasr Producer: Maran Film Distribution: SWR
Emma 2038
Mann (LR) Oliver Timm Distribution: Filmakademie Ludwigsburg Kurzfilm
Magas (Cinema film)
Banker (SR) Daryush Shokof Producer: Magass Film
Frozen Eyes (Short film)
Mr. Bitzer (LR) Thorsten Schmidt Producer: Gambit Film / Filmakademie Ludwigsburg
Finale (Short film)
Cop (LR) Peter Jürgensmeier Producer: Peter Jürgensmeier
Elefant im Krankenhaus (Cinema film)
Supporting role Carola Hattop
High Score (Cinema film)
Angelo (SR) Gustav ehmck Producer: Roxy Film

Television

Berlin Station
Rashid Khan (SR) Bronwen Huges Producer: Babelsberg Film/Paramount
Alles was zählt
Dr. Maxim Lüthi (LR) Klaus Wittig & Christoph Heiniger Producer: UFA Serial Drama TV Channel: SAT1
4 Unschuldige und 1 Todesfall
Luise Beier Producer: der apparat multimedia GmbH TV Channel: RBB
Geschichte Mitteldeutschland
Rolf von Wedel (LR) Pepe Pippig Producer: Saxonia Entertainment TV Channel: MDR Rolle: Reymar von Wedel
Herzflimmern
Jens Schilcher (LR) Christoph Klünker & Daniel Anderson Producer: Bavaria TV Channel: ZDF
Alles Klara
DR. Wertmüller (SR) Jakob Schäuffelen Producer: NDF TV Channel: ARD
Das Haus Anubis
Jorkos Damen TV Channel: NICKELODEON (mehrere Folgen)
Küss dich reich
Harald von Liechtenstein (LR) Dominik Müller Producer: producers at work TV Channel: Pro Sieben
Unser Charly
DR. Bramstadt Carl Lang Producer: Saxonia Media TV Channel: ZDF (Staffel 14, Folge 7) Folge 178. Der letzte Ritt für Little Joe
Die Anwälte
Richter (SR) Züli Aladag Producer: Studio Hamburg TV Channel: RTL (Folge: 3 Dämmerung)
Notruf Hafenkante
Tom Rogge (LR) Thomas Durchschlag Producer: Studio Hamburg TV Channel: ZDF (Folge: 30)
Deadline
Herrmann Glenk (SR) Thorsten Schmidt Producer: Studio Hamburg TV Channel: Sat.1 (Folge 5: Hotel)
Tierärztin Dr. Mertens
Andreas Langer (SR) Matthias Luther, Thomas Nennstiel Producer: Studio Hamburg TV Channel: Sat.1 (Folgen 16,19,20) (Staffel 2, Folgen 5,6 und 7)
Der Dolmetscher
Rudolf Heß (LR) Dirk Fritsch Producer: AVE Gesellschaft für Fernsehproduktion mbH TV Channel: NDR
Im Namen des Gesetzes
Richter Carmen Kurz, Holger Gimpel, Peter Adam, Florian Froschmayer, Matthias Luther Producer: Oplafilm TV Channel: RTL (19 Folgen)
Erlkönig
Anwalt (SR) Urs Egger TV Channel: ZDF
Der letzte Zeuge
Notar (SR) Bernhard Stephan Producer: Nova Film TV Channel: ZDF
In aller Freundschaft
Werner Hahn (LR) Matthias Luther Producer: Saxonia Media TV Channel: ARD
SOKO Leipzig
Holger Ponik (LR) Patrick Winczewski Producer: UFA TV Channel: ZDF
Sabine
Marcus Ulbricht TV Channel: ZDF
Die Fallers
Daniel Anderson TV Channel: ARD
Folgeschäden
Samir Nasr TV Channel: ARD
Die Rettungsflieger
Dr. Stefan Rieckhof (LR) u.a. Guido Pieters Producer: Studio Hamburg TV Channel: ARD (8 Folgen)
Wolffs Revier
Michael Mackenroth Producer: Nostro Film TV Channel: Sat.1
Edel & Starck
RA Stüter (SR) u.a. Ulrich Zrenner, Jakob Schäuffelen, Bernhard Stephan Producer: Nostro Film TV Channel: Sat.1 (12 Folgen)
Vittorio
Botschafter (SR) Bodo Fürneisen Producer: NDF TV Channel: ARD
Wahnsinnsweiber
Hans Schönherr TV Channel: Sat.1
Lotto Liebe
Herrmann Jansen-Jureit (SR) Susanne Hake Producer: Metropol Film TV Channel: Sat.1
Die Rettungsflieger
Inspizient (SR) Georg Schiemann Producer: Studio Hamburg TV Channel: ZDF
Klinikum Berlin Mitte
Ulrich Zrenner Producer: Phoenix Film TV Channel: Sat.1
Die Cleveren
spanischer Botschafter (SR) Bernhard Stephan Producer: Studio Hamburg TV Channel: RTL
Für die Liebe ist es nie zu spät
René Heisig TV Channel: ARD
Herzschlag
Michael Klein (LR) Aljoscha Westermann Producer: Cinecentrum Hamburg TV Channel: Sat.1
Alphateam
Ralph Lindt (SR) Norbert Schulze Jr. Producer: Multimedia Hamburg TV Channel: Sat.1
Versprich mir, daß es den Himmel gibt
Hotelmanager (SR) Martin Enlen Producer: Bilderbuchfilm TV Channel: RTL
Kurklinik Rosenau (TV series)
Yilmaz Gengis (SR) Hermann Zschoche Producer: Telefim Saar TV Channel: SAT 1
Max Wolkenstein (TV series)
Supporting role Uwe Freissner Producer: Phenix Film TV Channel: SAT 1 Casting director: Ingrid Quenca
Die Drei (Series)
Supporting role Heiner Carow Producer: Nostro Film TV Channel: SAT 1
Der Schattenmann (TV movie (series))
Journalist (SR) Dieter Wedel Producer: Corona Film TV Channel: ZDF Casting director: Sabine Schroth
Frankenberg (Series)
Drucker (SR) Wolfgang Storch Producer: Videoscope Filmproduktion TV Channel: ARD
Siebenbirken (Series)
Selim Saltuk (LR) Dieter Lemmel Producer: Cine Relation TV Channel: ZDF
Game, Set & Match (Series)
Demonstrant (SR) Ken Grieve Producer: Granada TV broadcast TV Channel: VOX
Molle mit Korn (Series)
Pilot (SR) Uwe Friessner Producer: ARG Television TV Channel: ARD
Tod macht erfinderisch, Tatort (TV movie (series))
Cop (SR) Rolf von Sydow Producer: SFB TV Channel: ARD

Theatre

Rivalen von Richard B. Sheridan
Wellington (LR) Dieter Willke Theatre: Schauspielhaus Stuttgart
Don Juan in der Hölle von Bernhard Shaw
Don Juan (LR) Elert Bode Theatre: Schauspielhaus Stuttgart
Der Fall Furtwängler von Ronald Harwood
Major Arnold (LR) Heinz Trixner Theatre: Schauspielhaus Stuttgart
Amphitryon von Moliere
Jupiter (LR) Pierre Léon Theatre: Schauspielhaus Stuttgart
Frauen sind strak von Horst Pillau
Heiner Mohaupt (LR) Michael Holz Theatre: Schauspielhaus Stuttgart
Dossier Ronald Akkermann von Suzanne van Lohuisen
Ronald Akkermann (LR) Ulla Zilges Theatre: Kammerspiele Düsseldorf
Zayre von Voltaire
Orosman (LR) Carsten Jung Theatre: Eckhoftheater Gotha
Der Park von Botho Strauß
Gerog und Oberon (LR) Elke Petri Theatre: Kesselhaus Kulturfabrik Berlin
Mephisto von Mann von Ariane Mnouchkine
Sebastian Brückner (LR) Meinhard Zanger Theatre: Stadttheater Würzburg
Das Weite Land von Arthur Schnitzler
Franz Mauer (LR) Dietrich Hollinderbäumer Theatre: Stadttheater Würzburg
Robert Oppenheimer von Heiner Kipphardt
Landsdale (LR) Herrmann Molzer Theatre: Stadttheater Würzburg
Emilia Galotti von Ephraim Lessing
Prinz von Guastalla (LR) Thilo Voggenreiter Theatre: Stadttheater Würzburg
Coriolan von Shakespeare
Römer (SR) Deborah Warner und Peter Stein Theatre: Salzburger Festspiele
Der Bieberpelz von Gerhart Hauptmann
Dr. Fleischer (LR) Tebbe Harms Kleen Theatre: Stadttheater Würzburg
Klaus Klettermaus von Thorbjörn Egner
Michel Fuchs (LR) Theatre: Stadttheater Würzburg
Vermummte von Ilan Hatzor
Naim (LR) Michael Seewald Theatre: Stadttheater Würzburg
Trilogie der Sommerfrische von Carlo Goldoni
Leonardo (LR) Tebbe Harms Kleen Theatre: Stadttheater Würzburg
Abflug von Helmut Ruge
Mike Bössenkamp (LR) Hans Peter Schenk Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Frühlings Erwachen von Frank Wedekind
Melchior Gabor (LR) Markwart Müller-Elmau Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Unserer Republik von Uwe Jens Jensen und Hansgeorg Koch
verschiedene Donald Berkenhof Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Das Regenbogenkind von Hannelene Limpach
Leading role Hannelene Limpach Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Liebe Jelena Sergejewna von Ludmilla Rasumovskaja
Volodja (LR) Hans Peter Schenk Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Romeo und Julia von Shakespeare
Tybald (LR) Pavel Fieber Theatre: Pfalztheater Kaiserslautern
Liliom von Ferenc Molnar
Ficsur (LR) Werner Heinrichmöller Theatre: Freie Volksbühne Berlin
Totenfloß von Harald Müller
Kuckuck (LR) Peter Lackner Theatre: Szenat / Hochschule der Künste Berlin

Other

C2 Film
Alex (LR) Frank Brünner