Oleg Tikhomirov

Oleg Tikhomirov

FRAME Künstleragentur
+49 30 985 65129
as@frame-agency.de

Information

Acting age
22 - 31 years
Place of birth
Moskau
Height (cm)
189
Weight (in kg)
78
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Wien, Moskau
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: native-language
Dialects
Rheinisch (Native dialect)
Accents
Russian: only when required
Instruments
Guitar: basic
Sport
Body building, Boxing, CrossFit, Fencing (stage), Soccer, Weightlifting, Horse riding, Snowboard
Dance
Standard: basic
Afro Dance: basic
Contact Improvisation: basic
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Additional skills

Diverse Stunt Erfahrungen, Kampf, Schusswaffen

Vita entries

Primary professional training

2017
Universität der Künste Berlin

Awards

Deutscher Schauspielpreis Ensemble für "Kids Run"
Deutschlandstipendium

Film

Über die deutsche Frau (Short film)
Helmut Draws Tychsen (LR) diverse Producer: FilmCrew Media GmbH
Arezo (Short film)
Franz (SR) diverse Producer: La Fémis (École nationale supérieure des métiers de l'image et du son) [fr]
Ein Raum für Männer (Short film)
Marc (LR) diverse Producer: Frédéric Jaeger Produktion [de]
Kids Run (Cinema film)
Viktor (SR) Barbara Ott Producer: Flare Film GmbH [de]
Werk ohne Autor (Cinema film)
Sowjetischer Soldat Florian Henckel von Donnersmarck Producer: Wiedemann & Berg Film GmbH
Die Unsichtbaren - Wir wollen leben (Cinema film)
Sowjetischer Soldat Claus Räfle Producer: Cine Plus Filmproduktion GmbH [de]
Es war einmal in Deutschland (Cinema film)
SS-Schaarführer Sam Garbarski Producer: In Good Company [de]
Dobermann (Short film)
Alim (SR) Felix Schroeder Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste) [de]
Kleine Hände im Großen Krieg (Documentary series)
Bogdan Aristov (LR) Matthias Zirzow Producer: LOOKSfilm Distribution: arte
Jesus Cries (Cinema film)
Tempelsoldat (SR) Brigitte Maria Mayer Producer: Anatomie Titus Produktion [de]

Television

Schneller als die Angst (aka Beste Kollegen) (TV series)
Jakub Svoboda (LR) Florian Baxmeyer Producer: Rowboat Film- und Fernsehproduktion TV Channel: Degeto [de], MDR [de]
Doktor Ballouz (TV series)
Pawel Wolek (LR) Philipp Osthus Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ZDF [de]
Katakomben (TV series)
Christo (SR) Jakob M. Erwa Producer: NEUESUPER GmbH TV Channel: Joyn [de], ProSieben [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Jo (LR) Herwig Fischer Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
Deutschland 89 (TV series)
Oleg (SR) diverse Producer: UFA Fiction TV Channel: Amazon Prime Video
Großstadtrevier (TV series)
Leon (SR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Tatort - Väterchen Frost (TV movie (series))
Kirill Gromow (SR) Torsten C. Fischer Producer: Bavaria Fiction GmbH TV Channel: WDR [de]
Der Kriminalist (TV series)
Jurij Kalinin (SR) Züli Aladag Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) TV Channel: ZDF [de]
Helen Dorn - Atemlos (TV movie (series))
Piotr (SR) Sebastian Ko Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Babylon Berlin (TV series)
Boris Wolkow (LR) Tom Tykwer Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD [de], Sky [de]
Genius (TV series)
Assassine (SR) Ron Howard Producer: Touchstone Television (formerly Fox 21 Television Studios) [us] TV Channel: FOX [us], National Geographic
Tempel (TV series)
Goran (SR) Philipp Leinemann Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ZDFneo [de]
Berlin Station (TV series)
Vlad Christoph Schrewe Producer: Anonymous Content [us] TV Channel: Epix [us]
In aller Freundschaft (TV series)
Burkhard Klein (LR) Frank Gotthardy Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Mit Burnout durch den Wald (TV movie)
Lars Michael Rowitz Producer: W&B Television GmbH TV Channel: Degeto [de]

Theatre

Hiob
Schemarjah Christian Stückl Theatre: Burgtheater Wien
Das Ferne Land
Die Krieger NicolasCharaux Theatre: Münchner Volkstheater
Das Bildnis des Dorian Gray
Dorian Gray Abdullah Kenan Karaca Theatre: Münchner Volkstheater
In den Straßen keine Blumen
Juan / diverse Pinar Karabulut Theatre: Münchner Volkstheater
Ein Sommernachtstraum
Flaut / Thisbe Kieran Joel Theatre: Münchner Volkstheater
Glaube Liebe Hoffnung
Präparator Christian Stückl Theatre: Münchner Volkstheater
Die Möwe
Kostja Christian Stückl Theatre: Münchner Volkstheater
Children of Tomorrow
Er Corinne Maier Theatre: Münchner Volkstheater
Paradies Fluten
Moderator / diverse Jessica Clause Theatre: Münchner Volkstheater

Other

ACAB (Showreel production)
Stefan Frings (LR) Johannes Muhr Producer: Spieltrieb Showreel-Produktion - Nik Sentenza & Lilo Behnke [de]
The Lowland Brothers feat. Mark Gritsenko - Smile (Music video)
Er (LR) Matthias Krause Producer: Matthias Krause Produktion [de]
August (Exhibit movie)
Der Handlanger (SR) Omer Fast Producer: Filmgalerie 451
Lunakid - Technicolor (Music video)
Tänzer (LR) Rico Mahel Producer: Gormazing Unicorns, Jessy Moravec & Tizia Florence [de]
So it goes. Sieg über die Sonne (Video installation)
Model / Man (LR) Carlos Vin Lopes Producer: The Worldrooms Film [de]