Pauline Knof

Pauline Knof Vita as

FBE Agentur
Ute Bergien
+49 30 315 729100
agentur@felix-bloch-erben.deview

Information

Year of birth
1980 (39 years)
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
165
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Wien
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Italian: basic
Dialects
Norden
Berlin German (Native dialect)
Instruments
Piano: basic
Sport
Badminton, Basketball, Fencing (stage), Inline skating, Horse riding, Swim, Diving (bottle), Yoga
Dance
Ballet: basic
Quilting: basic
Modern Dance: basic
Profession
Actor
Singing
Jazz: medium
Chanson: medium
Rock/Pop: medium
A cappella: medium
Pitch
Mezzo-soprano

Vita entries

Primary professional training

2004
Hochschule für Musik und Theater Rostock

Awards

Solopreis beim Schauspielschultreffen für Esther in "Victor oder Die Kinder an die Macht "

Film

vorher:nachher (Short film)
Maren (SR) Sonja Marie Krajewski Producer: Element e Filmproduktion [de]
Eistag (Short film)
Sie (LR) Florian Cossen Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Die Blindgänger (Cinema film)
Moderatorin Bernd Sahling Producer: Kinderfilm

Television

Krauses Umzug (TV movie (series))
Paula (LR) Bernd Böhlich Producer: Mafilm - Martens Film- und Fernsehproduktions GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], RBB [de]
Krauses Hoffnung (TV movie (series))
Paula (SR) Bernd Böhlich Producer: Mafilm - Martens Film- und Fernsehproduktions GmbH TV Channel: RBB [de]
Team 13 - Freundschaft zählt (TV series)
Nadine (LR) Mario Zozin Producer: filmpool entertainment GmbH TV Channel: RTL II [de]
SOKO Wismar (TV series)
Nicole Wittbusch (F: Spurlos) (SR) Dirk Pientka Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Der Kriminalist (TV series)
Ute Hawelka (F: Pick up Artist) (LR) Grzegorz Muskala Producer: H & V Entertainment GmbH (formerly Hofmann & Voges Entertainment GmbH) TV Channel: ZDF [de]
Teufelsmoor (TV movie)
Tuva jung (SR) Brigitte Maria Bertele Producer: Nordfilm GmbH [de] TV Channel: ARD [de], Degeto [de], NDR [de]
SOKO Donau / SOKO Wien (TV series)
Eva Wolf (LR) diverse Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Dämmerung über Burma (TV movie)
Elsa (LR) Sabine Derflinger Producer: Dor Film Produktionsgesellschaft m.b.H. [at] TV Channel: ARD [de], Degeto [de], ORF [at]
Der Fall Barschel (TV series)
Nicole Nardin Kilian Riedhof Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
SOKO Kitzbühel (TV series)
Britta Lang (F: Feine Gesellschaft) Martin Kinkel Producer: Beo Film- und Fernsehproduktion GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Die Reichsgründung / Die nervöse Großmacht (TV series)
Mimi von Schleinitz (SR) Bernd Fischerauer Producer: Tellux Film GmbH TV Channel: BR [de]
Küstenwache (TV series)
Hedi Kolditz (LR) diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Da kommt Kalle! (TV series)
Anke Voss diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
SOKO Köln (TV series)
Lena Brandhold (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Der Staat ist für den Menschen da (TV movie)
Pauline (SR) Bernd Fischerauer Producer: Tellux Film GmbH TV Channel: ARD-alpha [de]
Island - Herzen im Eis (TV movie)
Karen Robertsdottir (SR) Michael Steinke Producer: Graf Filmproduktion GmbH [at] TV Channel: ARD [de], ORF [at]
Liebe, Babies und ein grosses Herz - Das Versprechen (TV movie (series))
Laura Ziegler (SR) John Delbridge Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Kommissar Stolberg (TV series)
Gesine Veerkamp (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Lilly Schönauer - Umweg ins Glück (TV movie (series))
Vera Thul (LR) Heidi Kranz Producer: Satel Film GmbH TV Channel: Degeto [de]
König der Herzen (TV movie)
Jutta Lechner (LR) Helmut Förnbacher Producer: Lisa Film GmbH [at] TV Channel: ARD [de], Degeto [de], ORF [at]
Polizeiruf 110 - Kleine Frau (TV movie (series))
Svenja (SR) Andreas Kleinert Producer: Antaeus Film GmbH [de] TV Channel: RBB [de]
Durch Liebe erlöst - Das Geheimnis des roten Hauses (TV series)
Eva Hermsdorf (LR) Jörg Grünler Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Ein einsames Haus am See (TV movie)
Lena (SR) Sigi Rothemund Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Polizeiruf 110 - Bei Klingelzeichen Mord (TV movie (series))
Lilly (SR) Andreas Kleinert Producer: Thomas Wilkening Filmgesellschaft [de] TV Channel: ORB [de]
Polizeiruf 110 - Kleiner Engel (TV movie (series))
Tanja Nemetz (SR) Michael Knof Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] TV Channel: HR [de]

Theatre

Die Strudlhofstiege
Etelka von Stangeler Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
Radetzkymarsch
Kathi Slama & Eva Demant Elmar Goerden Theatre: Theater in der Josefstadt
Jacobowsky und der Oberst
Marianne Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
Ganymed Nature
Ensemble Jacqueline Kornmüller Theatre: Kunsthistorisches Museum Wien
Acht Frauen
Pierrette Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
In der Löwengrube
Helene Schwaiger Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Terror
Lara Koch, Kampfpilotin Julian Pölsler Theatre: Theater in der Josefstadt
Wie man Hasen jagt
Leontine Folke Braband Theatre: Theater in der Josefstadt
Galapagos
Margret Wittmer Stephanie Mohr Theatre: Theater in der Josefstadt
Der Schwierige
Antoinette Hechingen Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
La Cage aux Folles
Jacqueline Werner Sobotka Theatre: Theater in der Josefstadt
Geschichten aus dem Wienerwald
Marianne Lore Stefanek Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Der Gockel
Lucienne Vatelin Josef Köpplinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Vor Sonnenuntergang
Bettina Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
König Lear
Cordelia Peter Stein Theatre: Burgtheater Wien
Einsame Menschen
Anna Mahr Janusz Kica Theatre: Landestheater Niederösterreich
Prinz von Homburg
Natalie von Oranien Andrea Breth Theatre: Salzburger Festspiele/ Burgtheater Wien
Wastwater
Sian Dieter Giesing Theatre: Schauspiel Köln
Lady Windermeres Fächer
Lady Windermere Janusz Kica Theatre: Theater in der Josefstadt
Der blaue Boll
Grete Stephan Rottkamp Theatre: Staatsschauspiel Stuttgart
Bekannte Gesichter, Gemischte Gefühle
Margot Stephan Rottkamp Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Endstation Sehnsucht
Eunice und Stella Stephan Rottkamp Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Verbrennungen
Jeanne Anna Badora Theatre: Schauspielhaus Graz
So leben wir und nehmen immer Abschied
Stewardess Franz Wittenbrink Theatre: Burgtheater Wien
Explodiert
Tochter Cornelia Rainer Theatre: Burgtheater Wien
Schöner Lügen- Hochstapler bekennen
verschiedene Bastian Kraft Theatre: Burgtheater Wien
Plus Nullkommafünf Windstill
Enkelin Cornelia Rainer Theatre: Burgtheater Wien
Wallenstein
Thekla Thomas Langhoff Theatre: Burgtheater Wien
Schwarze Jungfrauen
verschiedene Lars Ole Walburg Theatre: Burgtheater Wien
Ein Sommernachtstraum
Hermia Theu Boermans Theatre: Burgtheater Wien
Die Weihnachtsgans Auguste
Soloprojekt Barbara Nowotny Theatre: Burgtheater Wien
Das Bett ist zu kurz
Irene Barbara Nowotny Theatre: Burgtheater Wien
Minna von Barnhelm
Franziska Andrea Breth Theatre: Burgtheater Wien
Pas de deux
Sie Barbara Nowotny Theatre: Burgtheater Wien
Der Kirschgarten
Anja Andrea Breth Theatre: Burgtheater Wien
Mozartwerke Ges.m.b.H
Fabrikarbeiterin Franz Wittenbrink Theatre: Burgtheater Wien
Swinging St. Pauli
Beate Stenzel Johanna Schall Theatre: Volkstheater Rostock
Germania
verschiedene Lutz Graf Theatre: Volkstheater Rostock

Audio

Ransmayr „Atlas eines ängstlichen Mannes“ (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung
Der Anständige (Speaker)
Producer: Felix Breisach Medienwerkstatt Kino Dokumentarfilm
Iwan Gontscharow "Oblomow Traum" (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung
Theodor Storm "Pole Poppenspäler" (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung
Jean- Jacques Rousseau "Die Bekenntnisse" (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung
Stendhal "Über die Liebe" (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung
Alexander Pope "Der Lockenraub" (Speaker)
Producer: Konzerthaus Wien Lesung