Peter Becker

Peter Becker

Klostermann & Thamm
+49 40 570 09694
office@klostermann-thamm.deview

Information

Acting age
32 - 44 years
Year of birth
1979 (39 years)
Place of birth
Bad Hersfeld
Size (in cm)
193
Eye color
green-brown
Hair color
brown
Hair length
medium
Ethnicity
Central European
Stature
athletic
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, Wien, London, Manchester, New York City, Paris
Nationality
German, British
Languages
German: native-language
English: native-language
French: basic
Dialects
Berlin German
English
Sport
Horse riding, Swim
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
Musical: professional
Pitch
Baritone

Primary professional training

2006
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Vita entries

Other Education & Training

Actors Centre, London

Filmakademie Baden-Württemberg

Film

Immigration Game (Cinema film)

Paul (SR) Krystof Zlatnik Producer: Roundhousefilm GmbH [de]

Elser (Cinema film)

Lux (SR) Oliver Hirschbiegel Producer: Lucky Bird Pictures (formerly Yellow Bird Pictures)

Rudi kommt (Wettbewerbsbeitrag 99 Fire Films Award) (Short film)

Räuber (LR) Boris Keidies Producer: Marcus Haas Produktion

Frau Ella (Cinema film)

Patrice (SR) Markus Goller Producer: Pantaleon Films GmbH

Das Geschenk (Short film)

Old Shatterhand (SR) Mariejosephin Schneider Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]

Unknown Identity (Cinema film)

Hotel Guard Herr Ott (SR) Jaume Collet-Serra Producer: Dark Castle Entertainment [us]

Fluss (Short film)

Jörg (LR) Michael Venus Producer: Tamtam Film GmbH

Der Mann, der über Autos sprang (Cinema film)

Polizist (SR) Nick Baker-Monteys Producer: Ophir Film GmbH [de]

Headshot (Cinema film)

Jan (SR) Lawrence Tooley Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]

Far too close (Short film)

David (LR) Lars-Gunnar Lotz Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Es geht uns gut (Short film)

Daniel Liedel (LR) Thomas Stuber Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Television

Notruf Hafenkante (TV series)

Anton Paul (LR) Oren Schmuckler Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Der Zürich-Krimi - Borchert und die letzte Hoffnung (TV movie (series))

Bestatter (SR) Roland Suso Richter Producer: Graf Filmproduktion GmbH [at] TV Channel: ARD [de]

Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)

Kiesling (SR) diverse Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL

Bad Banks (TV series)

Matthias Wegener (SR) Christian Schwochow Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH

Babylon Berlin (TV series)

Kapo Heinrich (SR) diverse Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD [de], Sky [de] (vormals Premiere)

Ein starkes Team - Nathalie (TV movie (series))

Maximilian Förster (Arzt) (SR) Roland Suso Richter Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]

SOKO Wismar (TV series)

Matthias Harthof (LR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]

Polizeiruf 110 - Eine mörderische Idee (TV movie (series))

Sautter (SR) Stephan Rick Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: MDR [de]

SOKO Stuttgart (TV series)

Timo Münster (LR) Gero Weinreuter Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ZDF [de]

Dr. Gressmann zeigt Gefühle (TV movie)

Steve (SR) Nikolaus Stein von Kamienski Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD [de]

Polizeiruf 110 - Eine andere Welt (TV movie (series))

Staatsanwalt Brandt (SR) Nicolai Rohde Producer: Real Film Berlin GmbH TV Channel: RBB [de]

Alles Klara (TV series)

Marc Höhne (LR) Andi Niessner Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de]

Tatort - Schwarze Tiger, weiße Löwen (TV movie (series))

Polizeimeister Sikter (SR) Roland Suso Richter Producer: Nordfilm GmbH [de] TV Channel: NDR [de]

Die Grenze (TV series)

Zivi (SR) Roland Suso Richter Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]

Bis nichts mehr bleibt (TV movie)

Lenny (SR) Nikolaus Stein von Kamienski Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]

Liebe deinen Feind (TV movie)

Mark (SR) Nikolaus Stein von Kamienski Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Haus und Kind (TV movie)

Arzt (SR) Andreas Kleinert Producer: Kineo Filmproduktion Peter Hartwig [de] TV Channel: arte, BR [de]

Vulkan (TV series)

Christian (SR) Uwe Janson Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: RTL

Stauffenberg (Documentary series)

Stauffenberg (LR) Oliver Halmburger Producer: Loopfilm GmbH TV Channel: ZDF [de]

Der Untergang der Pamir (TV series)

Bernd 'Stummel' Ahlers (SR) Kaspar Heidelbach Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: arte, Degeto [de], NDR [de]

Theatre

War Horse

Friedrich Katie Henry / Tom Morris Theatre: Royal National Theatre, Großbritannien

And then we took Berlin

Mike, Werner Lydia Ziemke Theatre: Ballhaus Ost, Berlin

Geheimdienste vor Gericht – Eine Volksbeschwerde

Gerichtsdiener Lydia Ziemke Theatre: Maxim Gorki Theater

GEMETZEL

Giselher Thomas Schadt Theatre: Nibelungen-Festspiele, Worms

Und jetzt bitte direkt in die Kamera!

Ghassan Lydia Ziemke Theatre: Heimathafen Neukölln

Lö Bal Almanya

Gastarbeiter Nurkan Erpulat Theatre: Ballhaus Naunynstrasse

Abraham und die Metzger

Ismael / Moderator Cagla Ilk Theatre: Ballhaus Naunynstrasse

Warten auf Adam Spielman

Emil Michael Ronen Theatre: Ballhaus Naunynstrasse

Endstation Ewige Heimat

Ernst-Theodor vorm Walde Nicole Oder Theatre: Heimathafen Neukölln

Die Schwäne vom Schlachthof

Journalist Hakan Savas Mican Theatre: Ballhaus Naunynstrasse

Man braucht keinen Reiseführer für ein Dorf...

Karsten Nurkan Erpulat Theatre: HAU

Caligula

Lepidus Jette Steckel Theatre: Deutsches Theater, Berlin

Anatomie Titus - Fall of Rome

Martius Anselm Weber Theatre: Schauspiel Essen

Stunde Null Vol. I - III

Toni Nuran David Calis Theatre: Schauspiel Köln

Macbeth

Malcolm Nuran David Calis Theatre: Volkstheater, Wien

Am Strand der weiten Welt

Paul Danziger Ramin Gray Theatre: Volkstheater, Wien

Cabaret

Ernst Ludwig Michael Schottenberg Theatre: Volkstheater, Wien

Weibsstücke - Die Glasmenagerie

Tom Mirja Biel Theatre: Thalia in der Gaußstraße, Hamburg

Yvonne, die Burgunderprinzessin

Cyril Cornelia Crombholz Theatre: Volkstheater, Wien

Dogville

Bill Georg Schmiedleitner Theatre: Volkstheater, Wien

Kälte

Ismael Robert Schuster Theatre: Deutsches Theater, Berlin

Heinrich IV

Percy Heißsporn Yvonne Groneberg Theatre: BAT, Berlin

Audio

DIVINE (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Die verlorenen Kinder von Sarajevo (Speaker)

Producer: 3sat Dokumentation

Skandale der Mode (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Agentur der Europäischen Union für Grundrechte (Speaker)

Producer: Europäische Union Erklärfilm

Chuck Norris vs Communism (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Grönland schmilzt (Speaker)

Producer: VICE Reports Dokumentation

I want to break free (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Jung und schwul in Putins Russland (Speaker)

Producer: VICE Reports Dokumentation

Kinder der Drohnen (Speaker)

Producer: Vice Reports Dokumentation

Kinogeschichten (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Nukleares Desaster (Speaker)

Producer: ViCE Reports Dokumentation

Schlangengift (Speaker)

Producer: VICE Reports Dokumentation

Weil ich bin wer ich bin (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Weisses Gold (Speaker)

Producer: VICE Reports Dokumentation

Arctic Ocean (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Der König der purpurnen Stadt (Speaker)

Producer: Audible Hörspiel

Der Stil Balmain (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Drohne (Speaker)

Producer: ZDF Dokumentation

Durchgecheckt! Arbeitslosigkeit- Was tun? (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Emergency Call (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Glashaus (Speaker)

Producer: Audible Hörspiel

Grazing the sky (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

LEGO Movie (Speaker)

Producer: Warner Bros. Computerspiel

Lego Batman 3 (Speaker)

Producer: Warner Bros. Computerspiel

Popmodels (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Schimpfen Sie, aber schreiben Sie meinen Namen... (Speaker)

Producer: SWR2 Radio Feature

Höhere Gewalt (Dubbing)

Brady (SR) Ruben Östlund Producer: Plattform Produktion [se]

1. Weltkrieg - Tod in Tunneln und Schächten (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Big City Nights - Der Scorpions Film (Speaker)

Producer: ZDF Dokumentation

Inazuma Eleven 3 (Speaker)

Producer: Level-5 Computerspiel

LEGO Marvel Super Heroes (Speaker)

Producer: Warner Bros. Computerspiel

Mme Tyson - Herrin der Ringe (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Neville Tranter - Die Stimme des Meisters (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Operation Lune (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Rückkehr nach Homs (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Verbotene Filme (Speaker)

Producer: ARD Dokumentation

Vol Spécial: So ist die Welt (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Zukunft findet Stadt (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

Lego Batman 2 (Speaker)

Producer: Warner Bros. Computerspiel

Freiheit oder Sicherheit (Speaker)

Producer: ARTE Dokumentation

I'm Not a F**king Princess (Dubbing)

Updike (SR) Eva Ionesco Producer: Les Productions Bagheera

Der Mensch als Schöpfer (Speaker)

Producer: Deutschlandradio Kultur Radio-Feature

Die neue Bio-Welle in China (Speaker)

Producer: Deutschlandradio Kultur Radio-Feature

Macht Liebe sehend? (Speaker)

Producer: Deutschlandradio Kultur Radio-Feature

Man hat die Freiheit, die man sich nimmt (Speaker)

Producer: Deutschlandradio Kultur Radio-Feature