Pheline Roggan

Pheline Roggan

Wasted Management
Wasted Management Sibylle Breitbach
+49 30 375 80005
sb@wasted-management.eu

Information

Acting age
20 - 30 years
Year of birth
1981 (39 years)
Height (cm)
177
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Hamburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Spanish: medium
French: fluent
Dialects
Norden (Native dialect)
Sport
Soccer, Gymnastics, Kung Fu, Lacrosse, Horse riding, Tennis, Yoga
Dance
Jazz Dance: medium
Modern Dance: medium
Profession
Actor
Pitch
Alto
Driver's license classes
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Car class

Vita entries

Primary professional training

2004
Schule für Schauspiel Hamburg

Other Education & Training

Gesangsunterricht bei Almut Staeglich
Rollenarbeit mit Maike Bollow
Prof. Juri Vassiliev "Imaginations-Training" / "Körper-Stimm-Training"
Marie Bäumer "Improvitations/ Kameraworkshop"

Awards

Saint-Petersburg International Film Festival (Nicole’s Cage)
Best Actress (Love Stories)
Transilvania Short Film Festival (Nicole’s Cage)
Best Actress & Special Mention Award
Deutscher Comedypreis (Jerks)
Kategorie: Beste Innovation

Film

Das schwarze Quadrat
Peter Meister
Berlin I Love You
Gabriela Tscherniak
Auf der anderen Seite ist das Gras viel grüner
Pepe Danquart
Nicole's Cage (Short film)
Josef Brandl
Was hat uns bloss so ruiniert
Marie Kreutzer
Hey Bunny (Short film)
Barnaby Metschurat
Sex & Crime
Paul Florian Müller
Gruber geht
Marie Kreutzer
Young Sophie Bell
Amanda Adolfsson
BESUCH IM WALD (Short film)
David Gruschka
HOW TO DISAPPEAR COPMPLETELY
Przemek Wojcieszek
VERFICKTES HERZ (Short film)
Henning Beckhoff HFF Konrad Wolf
Si-O-SE Pol
Henrik Peschel
TREFFEN SICH ZWEI (Short film)
Sven Wegner
DEDOWSCHTSCHINA (Short film)
Maxim Kuphal-Potapenko
RUSSENDISKO
Oliver Ziegenbalg
LEG IHN UM
Jan Georg Schütte
SUNNY UND ROSWITHA (Short film)
Barnaby Metschurat
DEM BESTEN ALLER VÄTER (Short film)
Türker Süer
SOULKITCHEN
Fatih Akin
ANKER WERFEN (Short film)
Markus Beck Abschlussfilm Hamburg Media School
Wir lieben Kino (Trailer)
Freier, Eckert
13. SEMESTER
Frieder Wittich
DIE GLÜCKLICHEN
Jan Georg Schütte
DIE BRAUT (Short film)
Roman Schaible
CHIKO
Özgür Yildrim
HOUSE OF FEAR (Short film)
Ezra Segaye
BLACKOUT (Short film)
Roman Schaible 2. Preis der Micro Movie Awards
DR. VALENTINE (Short film)
Andreas Ksoll London Film School
WAR NICHT SO GEMEINT (Short film)
Thomas Kerlin Filmfestival Berlin 36
SEA OF LOVE (Short film)
Phillip Ostdorf, Peter Timm Hamburg Media School
SÄURE (Short film)
Mario Stahn Kunsthochschule Offenbach Abschlussfilm
KEBAB CONNECTION
Anno Saul
ANNA UND DER SOLDAT (Short film)
Sören Hüper, Christian Pettin weltweit 147 Festival Teilnahmen und mehrfach preisgekrönt
DAS TRAUMA (Short film)
Leon Winter
KREUZWEG (Short film)
1800 Degrees
AUFGEPASST (Short film)
Jan Kaufmann

Television

DAS GEHEIMNIS DES TOTENWALDES
Sven Bohse
AUS DEM TAGEBUCH EINES UBER-FAHRERS
Julian Pörksen TV Channel: Joyn/Pro7
KROYMANN
Nicolas Berse, Sven Nagel
LATENIGHT BERLIN – Das Traumschiff
Johannes Spieker TV Channel: ProSieben
EISLAND
Ute Wieland TV Channel: NDR
JERKS - Staffel 3
Christian Ulmen TV Channel: ProSieben
JERKS - Staffel 2
Christian Ulmen TV Channel: ProSieben
JERKS
Christian Ulmen TV Channel: ProSieben
ZWEIMAL LEBENSLÄNGLICH
Johannes Fabrick
GRANTCHESTER
Harry Bradbeer TV Channel: ITV
POLIZEIRUF 110 - Sturm im Kopf
Christian von Castelberg TV Channel: ARD
SCHULD
Hannu Salonen TV Channel: ZDF
HAUPTSTADTREVIER - Max & Moritz
Bodo Schwarz TV Channel: ARD
VERFICKTES HERZ
Henning Beckhoff
MORDEN IM NORDEN
Dirk Pientka TV Channel: ARD
LETZTE SPUR BERLIN
Thomas Jahn TV Channel: ZDF
DIE AKTE BEETHOVEN
Ralf Pleger und Hedwig Schmutte TV Channel: WDR / ARTE
BANKRAUB FÜR ANFÄNGER
Claudia Garde TV Channel: ZDF
ASCHENPUTTEL
Uwe Janson TV Channel: ARD
BEI ENTLASSUNG MORD
Martin Eigler TV Channel: ZDF
LISAS FLUCH
Petra K. Wagner TV Channel: HR / ARD
TATORT - Abseits
Uwe Janson TV Channel: SWR / ARD
TATORT - Vergissmeinnicht
Richard Huber TV Channel: NDR / ARD
KÜSTENWACHE
Jan Bauer TV Channel: ZDF
MÖRDER AUF AMRUM
Markus Imboden TV Channel: ZDF Adolf-Grimme-Preis 2010
STRALSUND - Tod einer Geisel
Martin Eigler TV Channel: ZDF
KOFFIE TO GO (Mini series)
Jan Georg Schütte TV Channel: NDR
STÜRMISCHE ZEITEN
Helmut Metzger TV Channel: ARD
DANCING WITH THE DEVILS
Klaus Lemke TV Channel: ZDF
MARIA
Roman Schaible TV Channel: Das Vierte
VALERIE
Birgit Möller TV Channel: ZDF Kleines Fernsehspiel
RETTUNGSFLIEGER
Donald Kremer TV Channel: ZDF
DOPPELTER EINSATZ
Christine Hartmann TV Channel: RTL
Die Nacht der Löwen
Frieder Wittich

Theatre

SIEGFRIEDS ERBEN
Roger Vontobel Theatre: Nibelungenfestspiele Worms
LOCUS SOLUS
Krzysztof Garbaczewski Theatre: Volksbühne Berlin
TSCHICK
Nils Daniel Finckh Theatre: Theaterhaus Stuttgart
DER FIRMENHYMNENHANDEL
Thomas Ebermann Theatre: Kampnagel Hamburg
DAS KUNSTSEIDENE MÄDCHEN
Kai Wessel Theatre: Hamburger Kammerspiele
DER WOHLTÄTER
Kai Wessel Theatre: Hamburger Kammerspiele
DEICHKIND IM MÜLL
Ted Gaier / Henning Besser Theatre: Kampnagel Hamburg
ABALON - ONE NIGHT IN BANGKOK
Armin Petras Theatre: Thalia in der Gaußstraße
DIE ZAUBERFLÖTE / Oper nach W.A. Mozart
Königin der Nacht Geeske Hof-Helmers Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
DIE BACKCHEN / Euripides
Agaue Barbara Neureiter Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg ausgezeichnet mit dem Friedrich-Schütter-Preis
ZAPPING TSCHECHOW / Fragmente aus Tschechows Stücken
Arkadina / Die Möwe Wladimir Tarajanz Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg Videoregie: Oscar Ortega Sanchez, ausgezeichnet mit dem Friedrich-Schütter-Preis
8 FRAUEN
Susanne Oscar Ortega Sanchez Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
SHAKESPEARE - FRAGMENTE
Julia / Romeo und Julia, Lady MacBeth / MacBeth Wladimir Tarajanz Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
LOLITA / Vladimir Nabukov
Lolita Martin Blau Theatre: 2002 Literaturhaus Hamburg