Rafael Stachowiak

Rafael Stachowiak Vita as

FBE Agentur
Ute Bergien
+49 30 315 729100
agentur@felix-bloch-erben.deview

Information

Acting age
28 - 38 years
Year of birth
1981 (38 years)
Place of birth
Sosnowitz
Size (in cm)
181
Weight (in kg)
77
Eye color
green
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Ethnicity
Central European, Eastern European
Stature
athletic / training
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Berlin, Köln
Nationality
German
Languages
English: medium
Polish: fluent
Dialects
Ruhr area (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Guitar: medium
Sport
Kickboxing, Sailing
Profession
Actor
Pitch
Baritone

Vita entries

Primary professional training

2005
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Awards

Rolf-Mares-Preis der Hamburger Theater

Film

Undine (Cinema film)
Jochen (SR) Christian Petzold Producer: Schramm Film, Koerner & Weber GbR [de]
Gasmann (Feature film)
Bernd (LR) Arne Körner Producer: Against Reality Pictures
Past Life (Cinema film)
Thomas Zielinski (LR) Avi Nesher Producer: Metro Communications Ltd. [il]
Insel (Short film)
1. Mann (SR) Veronika Engelmann Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]
Am Ende ist man tot (Cinema film)
Ludewig (SR) Daniel Lommatzsch Producer: Friederike Harmstorf Produktion
Tabu - Es ist die Seele ein Fremdes auf Erden (Cinema film)
Ludwig Schubeck (SR) Christoph Stark Producer: Eclypse Filmpartner GmbH [at]
Lollipop Monster (Cinema film)
Karakal (SR) Ziska Riemann Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH
Studio Eins / Studio One (Short film)
Paul (Techniker) (LR) Jan Haering Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Flieg oder stirb (Short film)
... (LR) Melanie Rohde Producer: Port au Prince Film & Kultur Produktion GmbH [de]
A Drop Of Rain (Short film)
Ben Bartoschek (SR) Frank-Peter Lenze Producer: Sullivans Movie Travels Filmproduktion GmbH
Fracht (Short film)
Georg (LR) Lisa Bierwirth Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
In der Strafkolonie (Short film)
Offizier (LR) Jurij Saule Producer: Joroni Film [de]

Television

Shadowplay (TV series)
Oberlender (SR) diverse Producer: Bron Studios [ca/us] TV Channel: Canal+ [fr]
Unschuldig (TV series)
Tobias (SR) Nicolai Rohde Producer: Filmpool-Fiction GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Großstadtrevier (TV series)
Pavel Stan (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Der Tatortreiniger (TV series)
Petersen (SR) Arne Feldhusen Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: NDR [de]
Die letzte Reise (TV movie)
Mischa (SR) Florian Baxmeyer Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Nackt unter Wölfen (TV movie)
Marian Kropinski (LR) Philipp Kadelbach Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], BR [de], Degeto [de], MDR [de], SWR [de], WDR [de]
Tatort - Wer Wind erntet, sät Sturm (TV movie (series))
Milan Berger (SR) Florian Baxmeyer Producer: Bremedia Produktion GmbH TV Channel: RB - Radio Bremen TV [de]
Donna Leon - Tierische Profite (TV movie (series))
Pucetti (SR) Sigi Rothemund Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de]
Tatort - Borowski und der Himmel über Kiel (TV movie (series))
Andi (SR) Christian Schwochow Producer: Nordfilm Kiel GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Die Schuld der Erben (TV movie)
Justitiar Uwe Janson Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Dutschke (TV movie)
Sdsler (SR) Stefan Krohmer Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Mitte 30 (TV movie)
Student (SR) Stefan Krohmer Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: BR [de]

Theatre

Eine Familie
Steve Heidebrecht Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
Iran Konferenz
Pater Augustin Matthias Günther Theatre: Thalia Theater Hamburg
Hexenjagd
Danforth Sefan Pucher Theatre: Thalia Theater Hamburg
Hänsel und Gretel - Hungry Hardcore
Maus Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper Theatre: Thalia Theater Hamburg
Tod eines Handlungsreisenden
Happy Sebastian Nübling Theatre: Thalia Theater Hamburg
Hunger - Trilogie meiner Familie
Jacques Lantier Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Cyrano de Bergerac
Graf Guiche Leander Haußmann Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Schimmelreiter
Carsten Johan Simons Theatre: Thalia Theater Hamburg
Früchte des Zorns
Onkel John Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Pygmalion
Higgins junior Ene-Liis Semper & Tiit Ojasoo Theatre: Thalia Theater Hamburg
Geld- Trilogie meiner Familie nach Émile Zola
Bourdanave Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Liebe-Trilogie meiner Familie nach Zolar
Jacques Lantier Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Die Stunde da wir nichts voneinander wußten
... Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Ring Siegfrieds Tod / Götterdämmerung
König Gunther Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
Romeo und Julia
Tybalt Jette Steckel Theatre: Thalia Theater Hamburg
Die Betrunkenen
Gustav, Gabriel Alexander Simon Theatre: Thalia Theater Hamburg
Die Brüder Karamasow
Smierdjakow Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Die Protokolle von Toulouse
Hasan Malte C. Lachmann Theatre: Thalia Theater Hamburg
Moby Dick
Ahab Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
Hanumans Reise nach Lolland
Sid Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Kirschgarten
Jepichodow Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Platonow
Ossip Jan Bosse Theatre: Thalia Theater Hamburg
Ein Sommernachtstraum
Lysander Stefan Pucher Theatre: Thalia Theater Hamburg
Falling man
Morton D Sandra Strunz Theatre: Thalia Theater Hamburg
Wir sind Hundert
A Susanne Schwarz Theatre: Thalia Theater Hamburg
Merlin oder das wüste Land
Mordred Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Raub der Sabinerinnen
Leopold Herbert Fritsch Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der Entertainer
Frank Rice Christiane Pohle Theatre: Thalia Theater Hamburg
Große Freiheit Nr. 7
Scholz Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Atropa die Rache des Friedens
Klytaimnestra Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
Der gestiefelte Kater
Heinz Wolf-Dietrich Sprenger Theatre: Thalia Theater Hamburg
Invasion
A Antu Romero Nunes Theatre: Thalia Theater Hamburg
The truth about the Kennedys
Joe Junior Luk Perceval Theatre: Thalia Theater Hamburg
Lenz
Lenz Alexander Charim Theatre: Radialsystem Berlin
Der Hund, die Nacht und das Messer
M Benedict Andrews Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Penthesilea
Achill Luk Perceval Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Liebe 1968
Francois Alexander Charim Theatre: Bat Studiotheater Berlin
Der Freischütz
Samiel Gehilfe Falk Richter Theatre: Salzburger Festspiele
Der Hässliche
Karlman Benedict Andrews Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Kebab
Bogdan Enrico Stolzenburg Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Stoning Mary
Mann Benedict Andrews Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Room Service
Leo Davis Thomas Ostermeier Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Betrunken genug zu sagen Ich liebe dich?
Sam Benedict Andrews Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Kriemhilds Rache
Etzel Alexander Charim Theatre: Bat Studiotheater Berlin
Drei Schwestern
Soljioni Falk Richter Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Ein Sommernachtstraum
Lysander Thomas Ostermeier Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Trauer muss Elektra tragen
Orin Thomas Ostermeier Theatre: Schaubühne am Lehniner Platz
Glaube Liebe Hoffnung
Präperator Thomas Dannemann Theatre: Deutsches Theater Berlin

Audio

Am Rande (Speaker)
Producer: MDR Hörspiel
Peace Island (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Die Maschine steht still (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Wenn Martha tanzt (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Fado Fatal (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Danziger Tassen (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Geschichten aus der großdeutschen Metropulle 3 (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
November 1918 - Eine deutsche Revolution (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
November 1918 - Eine deutsche Revolution (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Bruder Kemal (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Der hinkende Hund (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Fünfkind (Speaker)
Producer: SWR Hörspiel
Rost (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Wie wir verschwinden (Speaker)
Producer: NDR Feature
Dolphins (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Petersburger Zwillinge (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Versunkene Gräber (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
Geschichten aus der großdeutschen Metropulle 1 (Speaker)
Producer: NDR Hörspiel
De Niro's Game (Speaker)
Producer: DLR,SWR Hörspiel
The next Joseph Dunninger (Speaker)
Producer: WDR Feature
Der Himmel - wegen Überfüllung geschlossen (Speaker)
Producer: RBB Hörspiel

Other

Filmfest Hamburg - Trailer 2014 (Trailer)
Leading role Justus Becker Producer: Tony Petersen Film
Mark Forster - Flash mich (Music video)
Bankangestellter Kim Frank Producer: Kim Frank Produktion [de]