Rahul Chakraborty

Rahul Chakraborty Vita as

ZAV-Künstlervermittlung Berlin
Xue Zhao
+49 30 555 5996830
xue.zhao@arbeitsagentur.deview

Information

Acting age
25 - 35 years
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
181
Weight (in kg)
73
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Ethnicity
Arabic, Indian, Latin-American, Mix white & asian, Oriental, Southern European
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Milano, Vienna, Kolkata
Nationality
German
Languages
Bengali: basic
German: native-language
English: fluent
Spanish: basic
French: fluent
Dialects
Berlin German: only when required (Native dialect)
Accents
Indian: only when required
Arabic: only when required
Spanish: only when required
French: only when required
Portuguese: only when required
Sport
Marathon, Qigong, Sailing, Soccer, Taek Won Do
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Ballad: medium
Chanson: medium
Bat: medium
folk song: medium
Pitch
Tenor
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2007
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Linklater 1 Year Workshop-Giving Voice
Teaching by Susanne Eggert
Workshops Coachings(Meisner)
Different acting related workshops&coachings
International Theatre Workshop-Venice
Director:G.Veronesi

Awards

Ensemblepreis Bayerische Theatertage
lobende Erwähnung-Filmfest München
Für die Rolle "Ali" in Hangtime

Film

Wilk Catcher (Cinema film)
Tourist hunter Martin Rath Distribution: Lodz-Filmschool
Bullyparade - Der Film (Cinema film)
Indian translator (OR) Michael Herbig
A Hologram for the King (Cinema film)
Servant Tom Tykwer
Der Prinz von Gmünd (Cinema film)
Supporting role Francisco Gonzalez Sendino
Save Me (Short film)
Stefan Kessissoglou
Guns and Roses (Short film)
Marvin Sunday
Stein (Short film)
Jens Harant
Die Tracht (Cinema film)
Sven Pohl
Morphus (Cinema film)
Karola Hattop
Hangtime - Kein leichtes Spiel (Cinema film)
Wolfgang Groos
Der junge Krieger (Short film)
Sven Pohl
5 Brote, 2 Fische (Short film)
Alex Eslam

Television

The Queen`s Gambit
Vendor (OR) Scott Frank Producer: Netflix TV Channel: Netflix
Weil der Himmel nicht wartet (Pilot)
Satyajit,Kumar (SR) Alina Yklymova Producer: Ann-Katrin Boberg TV Channel: Filmakademie Ludwigsburg Seriendiplom der Filmaka.Ludwigsburg
Notruf Hafenkante-Kopfjagd
Juan Martinez (LR) Daniel Drechsel-Grau Producer: ZDF TV Channel: ZDF
Soko Wien
Luis Kumar (SR) Sophie Allet-Coche Producer: Satel Film TV Channel: ZDF/ORF
Lena Lorenz - Willkommen im Leben (TV series)
Michael Kreindl
Kommissarin Louise Boni - Jäger in der Nacht (TV movie)
Brigitte Bertele
SOKO 5113 (TV series)
Christoph Damrast
SOKO Köln (TV series)
Ulrike Hamacher
Begierde - Mord im Zeichen des Zen (TV movie)
Brigitte Bertele
Frau Roggenschaubs Reise (TV movie)
Kai Wessel
Morden im Norden (TV series)
Torsten Wacker
Stille Nächte (Feature film)
Horst Sczerba
Um Himmels Willen (TV series)
Andi Niessner
Terra Max (TV series)
Johannes Jäger
Kommissar Stolberg (TV series)
Andi Niessner
Küstenwache (TV series)
Jan Bauer
Familie Sonnenfeld - Ein Fall für Mama (TV series)
Christine Kabisch

Theatre

Onkel Wanja
Worker (SR) Jürgen Gosch Theatre: Deutsches Theater Berlin
Brassed Off
Andy (SR) C.Biermeier Producer: Theater Lindenhof Theatre: Theater Lindenhof
Angels in America 1&2
Belize (SR) Tim Kramer Producer: Theater Magdeburg Theatre: Theater Magdeburg
Die Melchinger Winterreise
Franz Schubert (LR) C.Biermeier Producer: Theater Lindenhof Theatre: Theater Lindenhof
Deutschland – Wunder und Wunden
Ahmed (SR) M.Holetzeck Producer: Staatstheater Cottbus
Spiel Zigeunistan
Anton Kurt Krause Theatre: Thalia Theater Hamburg
Konferenz der Tiere
Maria Ursprung Theatre: Lichthof Theater Hamburg
Heimatmueseum (Other)
Erzähler (SR) Adnan Softic Producer: Schauspielhaus Hamburg Theatre: Schauspielhaus Hamburg
Besser wissen - The Knowledge
Johannes von Matuschka Theatre: Staatstheater Nürnberg
Phädra | Judith | Hamlet | Enzyklopädie des ungelebten Lebens | Der Wiederaufbau des Haider-Denkmals | Die Dreigroschenoper | Sterntagebücher | Enron | Der Goldene Drache | Mein Name ist Programm
Theatre: Schauspielhaus Graz
Woyzeck
Andres Tilmann Köhler Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Der Dreh
Thorsten Schlenger Theatre: Theater Engelbrot Berlin
König Ubu
D. Mayan Theatre: Schauspielhaus Wien
Romeo und Julia
Rosee Riggs Theatre: Freilichtspiele Schwäbisch Hall