René Dumont

René Dumont Vita as

VELVET Management
Anette Sack
+49 30 392 6078
info@agentur-velvet.deview

Information

Acting age
47 - 57 years
Year of birth
1966 (53 years)
Place of birth
Kaiserslautern
Size (in cm)
176
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Ethnicity
Central European
Place of residence
München
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Spanish: medium
Dialects
Hessian
Pfälzisch (Native dialect)
Instruments
Guitar: basic
Saxophone: basic
Sport
Horse riding, Sailing, Diving (bottle)
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE), Motorcycle class (AM, A, A1, A2)

Vita entries

Other Education & Training

Schauspielstudium Universität Mozarteum Salzburg

Awards

Nennung als Nachwuchsschauspieler des Jahres

Film

"Fixi"
Mike Marzuk Distribution: KINO, Constantin Film
"Quatsch und die Nasenbärbande"
Veit Helmer Distribution: KINO, Farbfilm
"Der Jäger"
Leading role Benjamin Pfohl Distribution: Kurzfilm, HFF München
KurzSchluss Das Magazin: "Keine besonderen Vorkommnisse"
Lennart Ruff Distribution: Kurzfilm, HFF München
"Friedliche Zeiten"
Nele Vollmar Distribution: KINO, Kinowelt Filmverleih
"Requiem für eine romantische Frau"
Dagmar Knöpfel Distribution: KINO, Alamonde Filmverleih
"Küsse"
Carolin Otto Distribution: Abschlussfilm, HFF München, ZDF

Television

"Der Beischläfer"
Anna-Katharina Maier TV Channel: Mini-Serie, Amazon Prime
"Gefangen - Der Fall K."
Hans Steinbichler TV Channel: Fernsehfilm, ZDF/arte
"Polizeiruf München", Sumpfgebiete
Hermine Huntgeburth TV Channel: Reihe, ARD
"Add a friend"
Tobi Baumann TV Channel: Serie, TNT
"SOKO 5113", Verrückt
Michael Wenning TV Channel: Serie, ZDF
"Ein Fall für zwei", Eine Million in kleinen Scheinen
Boris Keidies TV Channel: Serie, ZDF
"Notruf Hafenkante", Goldfisch
Rolf Wellingerhoff TV Channel: Serie, ZDF
"Rosenheimcops", Die letzte Sitzung
Walter Bannert TV Channel: Fernsehfilm, ZDF
"Die Aufnahmeprüfung"
Peter Gersina TV Channel: Fernsehfilm, ARD
"SOKO Stuttgart", Stimmen der Straße
Didi Danquart TV Channel: Serie, ZDF
"Tatort", Häschen in der Grube
Dagmar Knöpfel TV Channel: Reihe, ARD
"Angie", Die Hochzeit meines besten Freundes
Jan Becker TV Channel: Serie, RTL
"Else, eine leidenschaftliche Frau"
Egon Günther TV Channel: Fernsehfilm, BR
"Bohai Bohau"
Didi Danquart TV Channel: Fernsehfilm, SWR

Theatre

"Die Möwe" v. A. Tschechow
Alvis Hermanis Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Junk" v. Ayad Akhtar
Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Richard III" v. W. Shakespeare
Clarence, Zweiter Bürger Michael Thalheimer Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Die Räuber" v. F. Schiller
Daniel Ulrich Rasche Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Die Troerinnen" von Euripides/Jean-Paul Sartre
Talthybios Tina Lanik Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Kreise/Visionen" von Joël Pommerat
Tina Lanik Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Macbeth" v. W. Shakespeare
MacDuff Andreas Kriegenburg Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Ivanow" v. A. Tschechow
Matwej Semjonowitsch Schabjelski Martin Kuej Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"König Ödipus" v. Sophokles
Ein Priester, Chorführer Mateja Koleznik Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Jenny Jannowitz" v. M. Decar
Doktor Pappeldorn Matthias Rippert Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Madame Bovary" v. A. Ostermaier
Charles Bovary Mateja Koleznik Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Antonius und Cleopatra" v. W. Shakespeare
Agrippa Thomas Dannemann Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Der Widerspenstigen Zähmung" v. W. Shakespeare
Tranio, Lucentios Diener Tina Lanik Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Hoppla, wir leben!" v. E. Toller
Professor Lüdin, Frau Kilman, Hausdiener Anne Lenk Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Trilogie der Sommerfrische von Goldoni"
Herbert Fritsch Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Der Vorname" von Matthieu Delaporte u. Alexandre de la Patellière
Claude Gatignol Stephan Rottkamp Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Der Sturm" v. W. Shakespeare
Alonso Gísli Örn Gardarsson Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"In Agonie" v. M. Krleza
Oberleutnant Dr. Bobby Agramer, Bettler Martin Kusej Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Ein Sommernachtstraum" v. W. Shakespeare
Peter Squenz Michael Thalheimer Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Halali" v. A. Ostermaier
Doktor Tirov Stephan Rottkamp Theatre: Ensemblemitglied am Residenztheater München
"Das weite Land" v. A. Schnitzler
Franz Mauer Elias Perig Theatre: Gast am Theater Basel
"Jenseits von Eden" v. J. Steinbeck
Peter Kastenmüller Theatre: Gast am Theater Basel
"Die drei Schwestern" v. A. Tschechow
Werschinin Elias Perig Theatre: Gast am Theater Basel
"Sommergäste/Nachtasyl" v. M. Gorki
Karin Henkel Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Übermorgen ist zweifelhaft//2010" v. C. Kondek u. C. Kühl
Chris Kondek Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Belagerungszustand" v. A. Camus
Christoph Frick Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Platonow" v. A. Tschechow
Timofej Gordejewitsch Bugrow Stefan Pucher Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Hauptschule der Freiheit"
Peter Kastenmüller, Björn Bicker, Michael Graessner, Ruth Feindel, Christine Umpfenbach Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Lass mich Dein Leben leben! Dirty Control 2"
Roger Vontobel Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Räume Räumen"
Peter Licht, S.E. Struck Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Peter Pan" v. S. Kamerun
Schorsch Kamerun Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Furcht und Zittern" v. H. Klaus
Sebastian Nübling Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Parzival", ein Projekt nach W. v. Eschenbach
Christiane Pohle Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Der Sturm" v. Shakespeare
Antonio Stefan Pucher Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Die Panik" v. R. Spregelburd
Therapeut Patrick Wengenroth Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Drei Schwestern" v. A. Tschechow
Solenji Andreas Kriegenburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Trauer muss Elektra tragen" v. E. O`Neill
Stefan Pucher Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Am Tag der jungen Talente" v. P. Wilbert
Johannes von Matuschka Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Der Kirschgarten" v. A. Tschechow
Jepichodow Lars-Ole Walburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Draußen tobt die Dunkelziffer" v. K. Röggla
Felicitas Brucker Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Santo Subito 1 - Der heilige Antonius und die heilige Maria Magdalena"
Patrick Wengenroth Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Bekenntnisse", Monologe von Bärfuß, Blokdijk, Esterházy u.a.
Monologe von Bärfuß, Blokdijk, Esterházy u.a. Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Hamlet" v. W.. Shakespeare
Guildenstern Lars-Ole Walburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Die Nibelungen" v. F. Hebbel
Gerenot Andreas Kriegenburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Anatomie Titus Andronikus" von H. Müller
Demetrius Johann Simons Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Orestie" von Aischylos
Pylades Andreas Kriegenburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Dantons Tod" v. G. Büchner
Hauptrolle: Lacroix Lars-Ole Walburg Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Der Marquis von Keith" von F. Wedekind
Hauptrolle: Ernst Scholz Peter Kastenmüller Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Don Karlos" von F. Schiller
Hauptrolle: Marquis von Posa Sebastian Nübling Theatre: Ensemble Münchner Kammerspiele
"Schlachten!" von W. Shakespeare
Heinrich VI Luc Perceval Theatre: Schauspielhaus Hamburg
"Erklärt Pereira" nach A. Tabucchi
Hauptrolle: Erzähler Barbara Bürk Theatre: Schauspielhaus Hamburg
"Headless body in topless bar"
Hauptrolle: Larry Barbara Bürk Theatre: Schauspielhaus Hamburg
"Hamlet" von W. Shakespeare
Güldenstern Ruth Drexel Theatre: Tiroler Festspiele Telfs
"Biedermann und die Brandstifter" von M. Frisch
Hauptrolle: Biedermann Maria Knilli Theatre: Schauburg - Theater der Jugend München
"Maria Stuart" von F. Schiller
Davison Robert Hunger-Bühler Theatre: Hans Otto Theater Potsdam
"Liebster Vater" von Stanley Walden
Franz Kafka Tilmann Knabe Theatre: Bremer Theater
"Im Weißen Rössl am Wolfgangssee"
Fräulein Ottilie Wolfgang Seeger Theatre: Wuppertaler Bühnen
"Die Räuber" von F. Schiller
Schufterle Hansgünther Heyme Theatre: Ruhrfestspiele Recklinghausen
"Das Sparschwein" von E. Labiche
Felix Renodin Robert Hunger-Bühler Theatre: Theater Basel
Theatre: Bremer Theater
"Coriolan" von B. Brecht
Sicinius Wolfram Apprich Theatre: Landestheater Esslingen
Theatre: Schauburg - Theater der Jugend München