Robert Nickisch

Robert Nickisch Vita as

Hobrig
Angela Hobrig
+49 33120 122 722
hobrig@agenturhobrig.deview

Information

Acting age
30 - 40 years
Year of birth
1982 (36 years)
Place of birth
Weimar
Size (in cm)
179
Weight (in kg)
112
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Ethnicity
Central European
Stature
stocky / chubby
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, Weimar
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Russian: basic
Dialects
Saxon
Thuringian (thüringisch) (Native dialect)
Berlin German
Accents
Italian: only when required
Sport
Archery, Boxing, Fencing (stage), Miniature golf, Pistol shooting, Horse riding, Rowing, Table tennis, Volleyball
Dance
Salsa: basic
Standard: basic
Profession
Speaker, Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2013
ISDF - Institut für Schauspiel, Drama und Film

Other Education & Training

Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater

Dozenten: u. a. Daniel Schrader, Sebastian Mauksch

Dozentin u.a. Uta Plate

Awards

Blaue Blume Award, für Meine Bäckerblume, Nominiert

Film

Rub Me The Right Way (Short film)

Ulrich (LR) diverse Producer: Bredimus & Jung Produktion [de]

Hinter den Augen die Dämmerung / Dawn Breaks Behind the Eyes (Feature film)

Rolf (SR) Kevin Kopacka Producer: Crossbones GmbH

Foodporn (Short film)

Chef (LR) Mauro Paglialonga Producer: Mauro Paglialonga Produktion [de]

Der Spatz (Short film)

Cousin (SR) Ma Sai Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr

Da unten wohnen die Schatten (Short film)

Paul (LR) Laura von Bloh Producer: Filmarche Berlin e.V.

Der geilste Tag (Cinema film)

Pfleger Reiner (SR) Florian David Fitz Producer: Pantaleon Films GmbH

Die Hannas (Cinema film)

Robbi (SR) Julia C. Kaiser Producer: Tellfilm GmbH

Meine Bäckerblume (Short film)

Nico (LR) Michel Vrinten Producer: Kinescope Film GmbH [de]

Straßenkaiser (Feature film)

Koch/Kiffer (SR) Florian Peters Producer: Wolffpack Vision [de]

No Comment / Bez commentariev (Feature film)

Salafi Artem Temnikov Producer: Studiya Tretiy Rim [ru]

Ü 30 Paradiso (Feature film)

Mike (SR) Detlef Bothe Producer: B-filme, Detlef Bothe [de]

Philanthrop (Short film)

Tomas Mauser (LR) Konstantin Enste Producer: Hochschule Mainz (formerly FH Fachhochschule Mainz)

K.O. (Short film)

Juri Boxer (LR) Torben Schäfer Producer: HAW Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg [de]

Stille Zeiten

Jan (SR) Murat Akin Producer: Murat Akin Produktion [de]

Männer, Möpse & Motoren (Short film)

Alfredo (SR) Henning Beckhoff Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konr

Planet Erde soll brennen (Short film)

Driver (SR) Manuel Cercek Producer: Manuel Cercek Produktioin

Souvenirs (Cinema film)

Luigi (SR) Florianphilipp Gaull Producer: HfbK Hochschule für bildende Künste Hamburg [de]

Jetzt oder Nie (Short film)

Albert Journalist (SR) Angel Cano Producer: Institut 21

Penthesilea Moabit (Short film)

Journalist (SR) Rolf Teigler Producer: Der Garten Filmproduktion [de]

Purple Sunrise (Short film)

Dealer (SR) Nina Vukovic Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin [de]

Finderlohn (Short film)

Obdachloser (SR) Claudia Bachmann Producer: Friederike Pfann Film

Die Großäuigige (Short film)

Freakiger Bruder (SR) Hanna Bork Producer: Hochschule für Gestaltung Offenbach (HfG) [de]

Das Uhrwerk (Bewerbungsfilm) (Short film)

Hauptrolle Uhrmacher (LR) Angel Cano Producer: Der Garten Filmproduktion [de]

Television

Letzte Spur Berlin (TV series)

Frank Brennecke (SR) Christoph Stark Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH (ODEON TV mit Novafilm verschmolzen) [de] TV Channel: ZDF [de]

Morden im Norden (TV series)

Jasper Bachmann (SR) Holger Schmidt Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de], NDR [de]

Notruf Hafenkante (TV series)

Sascha Brandt (LR) Oren Schmuckler Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Mute (TV movie)

Gamer (SR) Duncan Jones Producer: Netflix [us] TV Channel: Netflix

Spreewaldkrimi - Spiel mit dem Tod (TV movie (series))

Susi (SR) Christian Görlitz Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH TV Channel: ZDF [de]

Bild mit Ton (TV magazine)

Fritzli (LR) Lara Stoll Producer: SSF Schweizer Sportfernsehen TV Channel: Schweizer Sportfernsehen SSF [ch]

Theatre

Preparadise Sorry Now/Ballet des Bösen Fassbinder

A M T B U Felix Maria Zeppenfeld Theatre: Thalia Theater

Titanic 100 Jahrestag/ Theatersport Berlin

Matrose Mittelstädt Johann Jakob Wurster Theatre: Kino Babylon Berlin

Predikt Ritual

Knochenwerfer Michel Schulze Theatre: Kunsthochschule Weissensee

4.48 Psychose/ Sahra Kane

Gott/Arzt/Pfleger Sven Hartlep Theatre: Theaterkappele Berlin

Crime Scenes

Verdeckter Ermittler Marlen Kunzke, Roland Schneider, Theatre: Kunstpalast Berlin

Schwarze Hunde

Bosco Katharina Antonia Popov Theatre: Ballhaus Ost Berlin

Der Fahrstuhl /Live Hörspiel /

Geist Natalie Gorris Theatre: Gelegenheiten e.v / Gastspiel /

Brief n den Vater

Franz Kafka Reiner Groß Theatre: Kunstpalast Berlin

The White Devil Show

Herzog von Brachiano & Marchelo Taniel Tharau Theatre: Kunstpalast Berlin / U5 Hellersdorf /

Der Fahrstuhl/ Live Hörspiel

Geist Natalie Gorris / Von Jeane Müller Theatre: TheaterDock

Die Schule Der Dummen

Behinderter Junge Daniel Schrader Theatre: 100c Festival Berlin (Publikumspreis Gewonnen)

Praxagora Aristophanes

Jüngling H. P. Trauschke Theatre: Engelbrot Berlin (Premiere Ausgefallen)

Joanna von Orleans

Montgomori der engländer Mex Schlüpfer Theatre: Engelbrot Theater Berlin

Die Schule Der Dummen

Behinderter Junge Daniel Schrader Theatre: 3 Stock Volksbühne

Der Selbstmörder

Sprechendes Bühnenbild Dimitir Gotscheff Theatre: Volksbühne Berlin

Wir

Der Wolltäter Daniel Schrader Theatre: 3 Stock Volksbühne

Norway Today

Regie/Pr Robert Nickisch Theatre: Acut Theater Berlin

Trommeln In der Nacht (Brecht)

Andreas Kragler Daniel Schrader Theatre: Volksbühne Berlin

Elektronik City, das System eins

Fan Falk Richter Theatre: Schaubühne am Leninerplatz

Anderwelt .adaption per Anhalter durch die Galaxis

Marvin Uta Plate Theatre: Schaubühne am Leninerplatz

Gummu Gamma Gimmi

Michael Uta Plate Theatre: Schaubühne Berlin& Gastspiel Staatstheater Hanover

Audio

SYNAPSIS (Speaker)

Producer: WDR Hörspiel

Lange Nacht Der Filme( (Speaker)

Producer: Rolf Teigler (institut 21) Lesen eigener Texte

Lesung: Buch: Gnade, zusammengestellt von Rene Pol (Speaker)

Producer: Daniel Schrader Lesung

Other

Cillit Bang - Top Clean (3 Filme) (Commercial)

Max (LR) Thomas Krygier Producer: Lukkien [nl]

IFFH Int. Festival der Filmhochschulen - Bavarian Beauty (Trailer)

Bayer (LR) Max Mayer Producer: Ivory Productions GmbH & Co. KG

M - Berlin Marketing Award - Trailer 2011 (Image movie)

Plakatierer (LR) Nils Jahnke Producer: Machen & Tun Medienproduktion, Nils Jahnke [de]

Arbeitsagentur Sachsen - Rechte und Pflichten der Arbeitsuchenden (Industry movie)

Arbeitssuchender Junger Mann (SR) Mirko Lenz Producer: Medieninstitut Mittweida e.V. der Hochschule Mittweida

Institut21 (Commercial)

Ehrlicher Mensch (SR) Maria Teresa Camoglio Producer: Der Garten Filmproduktion [de]