Robin Sondermann

Robin Sondermann

Main agency
Isabelle Schott
+49 40 399 09915
info@schott-kreutzer.de
open in Castupload

Information

Year of birth
1983 (38 years)
Place of birth
hamburg
Height (cm)
182
Weight (in kg)
79
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Hamburg
Housing options
Munich, Cologne, Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language)English
Dialects
Hamburgian(native dialect)
Sport
Horse ridingTennisSoccerAlpine skiingWater-skiingFencing (stage)Archery
Profession
Actor
Pitch
Bass
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

2004 – 2008
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

Awards

Marta award (Darstellerpreis beim Internationalen Schauspielschulfestival in Brno)
Einladung zum Berliner Theatertreffen mit -Drei Schwestern-

Film

Befrielsen (Cinema film)
Offizier Anders Walter Producer: Nordisk Film [dk/no/se]
Last Song for Stella (Cinema film)
Kurz (SR) Kilian Riedhof Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH
Nazijäger - Reise in die Finsternis (Documentary movie)
Hanns Alexander (LR) Raymond Ley Producer: Spiegel TV GmbH Station: HR [de], NDR [de], RAI [it], rbb [de], SWR [de]
Der große Fake - Die Wirecard-Story (Documentary movie)
Werner Lorenz (SR) Raymond Ley Producer: UFA Fiction Station: RTL [de], TVNOW [de]
Schuss in der Nacht – Die Ermordung Walter Lübckes (Documentary movie)
Stephan Ernst (LR) Raymond Ley Producer: AVEpublishing Argon Verlag AVE GmbH [de] Station: HR [de], NDR [de], rbb [de], SWR [de]
Die Affäre Borgward (Documentary movie)
Peter Zech (SR) Marcus O. Rosenmüller Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Station: NDR [de]
Kein sicherer Ort (Short film)
Vater (LR) Antje Beine Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Unter Nachbarn (Short film)
Paul (LR) Katharina Bischof Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Faust hoch zehn (Short film)
Die Philosophie (LR) Max Linz Producer: Theater Bremen
Linie 9 (Short film)
Freund (SR) Matthias Krause Producer: Bauhaus-Universität Weimar [de]

Television

Polizeiruf 110 - Diebe (TV movie (series))
Kai Schopp (SR) Andreas Herzog Producer: Filmpool Fiction GmbH [de] Station: NDR [de]
In Wahrheit - Blind vor Liebe (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Gunnar Fuß Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Laufen (TV movie)
Björn (SR) Rainer Kaufmann Producer: RELEVANT F!LM Produktion GmbH Station: ZDF [de]
Luden (TV series)
Rainer (SR) diverse Producer: NEUESUPER GmbH Station: Amazon Prime Video
Erzgebirgskrimi - Tödliches Garn (TV movie (series))
Dr. Lenhard Hellmann (SR) Marcus Ulbricht Producer: NFP Station: ZDF [de]
In Wahrheit - Unter Wasser (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Miguel Alexandre Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: arte, ZDF [de]
In Wahrheit - In einem anderen Leben (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Jens Wischnewski Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
In Wahrheit - Jagdfieber (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Thomas Roth Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Altes Land (TV series)
Fritz Jacobi (SR) Sherry Hormann Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
SOKO Köln (TV series)
Holger Peschel (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Lydia Wolf (LR) diverse Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Und tot bist Du! - Ein Schwarzwaldkrimi (TV series)
Max Natterer (SR) Marcus O. Rosenmüller Producer: all-in-production GmbH Station: ZDF [de]
In Wahrheit - Still ruht der See (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Miguel Alexandre Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
West of Liberty (Mini series)
Walter Licht (SR) Barbara Eder Producer: Anagram Sweden [se] Station: SVT Sveriges Television [se], ZDF [de]
Einmal Sohn, immer Sohn (TV movie)
Henry Habermann (SR) Thomas Jauch Producer: C-Films (Deutschland) GmbH [de] Station: ARD [de], Degeto [de]
In Wahrheit - Jette ist tot (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Matthias Tiefenbacher Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Großstadtrevier (TV series)
Steffen Grewenig (LR) diverse Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH Station: ARD [de], NDR [de]
Katie Fforde - Meine verrückte Familie (TV movie (series))
Josh (SR) Helmut Metzger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Unter anderen Umständen - Tod eines Stalkers (TV movie (series))
Stockmann (LR) Judith Kennel Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
SOKO München (TV series)
Dusan Matic (F: Targets) (LR) Katharina Bischof Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
In Wahrheit - Mord am Engelsgraben (TV movie (series))
Freddy Breyer (LR) Miguel Alexandre Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Allmen und das Geheimnis der Libellen (TV movie (series))
Geschäftsführer Shapora (SR) Thomas Berger Producer: UFA Fiction Station: ARD [de], Degeto [de]
Solo für Weiss - Das verschwundene Mädchen (TV movie (series))
Erster Offizier (SR) Thomas Berger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Mörderische Stille (TV movie)
Spurensicherer (SR) Friedemann Fromm Producer: Aspekt Medienproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Um Himmels Willen (TV series)
Dr. Böger (SR) Helmut Metzger Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
SOKO Wismar (TV series)
Dr. Patrick Henn (LR) Oren Schmuckler Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Um Himmels Willen (TV series)
Dr.Böger (SR) Andi Niessner Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Katie Fforde - Wie Feuer und Wasser (TV movie (series))
Finn (SR) Helmut Metzger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Tatort - Brüder (TV movie (series))
Theo (SR) Florian Baxmeyer Producer: Bremedia Produktion GmbH Station: RB - Radio Bremen TV [de]
Tatort - Kaltstart (TV movie (series))
Stefan Stern (SR) Marvin Kren Producer: Cinecentrum Hannover Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: NDR [de]
Um Himmels Willen (TV series)
Dr.Böger (SR) Dennis Satin Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
SOKO 5113 (TV series)
Wagenmeister (SR) diverse Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Die Frau, die im Wald verschwand (TV movie)
chauffeur (SR) Oliver Storz Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG Station: ARD [de]
Tatort - Erntedank e.V. (TV movie (series))
Kollege (SR) Angelina Maccarone Producer: Studio Hamburg Produktion Hannover GmbH [de] Station: NDR [de]
Mein alter Freund Fritz (TV movie)
journalist (SR) Dieter Wedel Producer: AllMedia Pictures GmbH [de] Station: ZDF [de]
Da kommt Kalle! (TV series)
Klein (LR) John Delbridge Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]

Theater

Kämpfen, Knausgard
Karl Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Wahlverwandtschaften
Otto Stephan Kimmig Theater: Theater Bremen
Leben, Knausgard
Karlo Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Träumen, Knausgard
Karl Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Spielen, Knausgard
Karl Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Ödipus/Antigone
Kreon Felix Rothenhäusler Theater: Theater Bremen
Lieben, Knausgard
Karl Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Golden Heart
Sohn Alize Zandwijk Theater: Theater Bremen
Mr.Robot
Mr.Robot Felix Rothenhäusler Theater: Theater Bremen
Nora
Helmer Felix Rothenhäusler Theater: Theater Bremen
Sterben, Knausgard
Karl Ove Frank Abt Theater: Theater Bremen
Medea
Jason Alexander Riemenschneider Theater: Theater Bremen
Consumed/Verzehrt
Nathan Felix Rothenhäusler Theater: Theater Bremen
10 Gebote
Janusz Dusan David Parizek Theater: Theater Bremen
Der Kirschgarten
Lopachin Alize Zandwijk Theater: Theater Bremen
Die Räuber
Karl Moor Felix Rothenhäusler Theater: Theater Bremen
Unschuld
Elisio Alexander Riemenschneider Theater: Theater Bremen
Jedermann
Schuldknecht Christian Stückl Theater: Salzburger Festspiele
Das Leben auf der Praca Roosevelt
Vito Alize Zandwijk Theater: Theater Bremen
Ein Volksfeind
Peter Stockmann Bettina Bruinier Theater: Münchner Volkstheater
Prinz von Homburg
Prinz von Homburg Mareike Mikat Theater: Münchner Volkstheater
Bluthochzeit
Bräutigam Milos Lolic Theater: Münchner Volkstheater
Orestie
Orest Christine Eder Theater: Münchner Volkstheater
Anna Karenina
Wronski Frank Abt Theater: Münchner Volkstheater
Leonce und Lena
Valerio Hannah Rudolph Theater: Münchner Volkstheater
Hamlet
Horatio Christian Stückl Theater: Münchner Volkstheater
Fucking Amal
Johan Tanja Krone Theater: Staatstheater Hannover
Drei Schwestern
Fedotik Jürgen Gosch Theater: Staatstheater Hannover

Audio

diverse (Speaker)
Producer: BR /NDR