Romina Küper

Romina Küper

FBE Agentur
Ute Bergien
+49 30 315 729100
agentur@felix-bloch-erben.de

Information

Acting age
21 - 29 years
Place of birth
Haltern am See
Height (cm)
158
Weight (in kg)
48
Eye color
green brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
daintily
Place of residence
Berlin
Housing options
München, Köln, Hamburg, Wien
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Italian: basic
Dialects
Kölsch: only when required
Ruhr area: only when required (Native dialect)
Berlin German: only when required
Accents
Romanian: only when required
French: only when required
Sport
Ballet, Fitness, Soccer, Pilates, Horse riding, Stunts, Yoga
Dance
Ballet: medium
Musical theatre: medium
Jazz Dance: medium
Pole Dance: basic
Modern Dance: medium
Contemporary dance: professional
Profession
Actor
Singing
Opera: basic
Opera singing: medium
Pitch
Soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Other Education & Training

English Coaching bei Stephanie Manrique
Zeitgenössisches Ballett bei Chandana M. Hörmann
regelmäßiges Training on going /Tanzfabrik
Klassischer Gesangsunterricht bei Jutta Koch
Frank Betzelt Coachingstudio
Präsenztraining, Coaching bei Teresa Harder
Ballett bei Victoria Wohlleber
später bei Heidi Sievert (Münster)

Awards

Im Universum geht keiner verloren
Young Talent Award Filmfestival Kitzbühel
Postkids
Michael-Ballhaus-Preis (First Steps Award)
Baby Bitchka (nominated)
First Steps Award (No Fear Award)
Malou (nominated) (Short film)
Best Actress- NorthHollywood Cinefest
Deine Farbe (Feature film)
Couch Filmfestival (Official Selection, Los Angeles) - Best Ensemble Cast
Deine Farbe (nominated) (Feature film)
Lonely Wolf - London International Film Festival -Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Baby Bitchka (nominated) (Feature film)
Förderpreis Neues Deutsches Kino 54. Internationale Hofer Filmtage
Malou (Short film)
22nd MANHATTAN SHORT Film Festival 2019 | FINALIST (OSCAR-Qualification)
Country Girls (Streaming series)
Urkunde PRIX JENEUSSE INTERNATIONAL
Jonathan (Cinema film)
Festival des deutschen Films (Publikumspreis), Berlinale Panorama 2016

Film

Talkshow
Beate (LR) Luis Schubert Producer: dffb
Clark of Green Gables (Short film)
Minnie (LR) Kenji Ouellet Producer: nordmedia
Postkids
Freya (LR) Julian Pawelzik Producer: KHM Köln Max-Ophüls Filmfestival 2021/ First Steps Award Michael Ballhaus Preis
Baby Bitchka (Feature film)
Sascha (LR) Anna Maria Roznowska Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin 54. Hofer Filmtage 2020
Auf- und Ableben
Stella (SR) Luise Brinkmann Producer: Luise Brinkmann Max-Ophüls Filmfestival 2020, Achtung Berlin 2020
Pas de Deux (Short film)
Anna (LR) Yili Baumann Producer: Filmakademie BaWü
Malou (Short film)
Malou (LR) Adi Wojaczek Producer: Omertà Pictures Holly Shorts Filmfestival, LA International Shorts, Manhattan Filmfestival, OSCAR LONGLIST (Kategorie Live-Action Short)
Deine Farbe (Feature film)
Kristina (SR) Maria Diane Ventura Producer: Faktura Film Casting director: Ana Davila Hofer Filmtage 2019 u.a.
Im Universum geht keiner verloren
Lea (LR) Franziska Pflaum Producer: Akademie der Künste Diagonale Graz 2021
Schlagsahne (Short film)
Jule (LR) Lili Zahavi Producer: Filmakademie BaWü Casting director: Franziska Aigner
Ich-Ich-Ich (Cinema film)
Mädchen aus dem Fotoautomaten (SR) Zora Rux Producer: DFFB
Dissonanz (Short film)
Mia (LR) Linus Joos Producer: Filmallee/ Red Turtle Production
Gleißendes Glück (Cinema film)
TV-Moderatorin (SR) Sven Taddicken Producer: Frisbeefilms GmbH & Co KG Casting director: Anja Dirhberg Filmfest München 2016 u.a.
Jonathan (Cinema film)
Vera (SR) Piotr J. Lewandowski Producer: Kordes & Kordes Film GmbH Casting director: Nina Haun Berlinale Panorama 2016 u.a.

Television

Totenfrau (AT) (Mini series)
Dunja (LR) Nicolai Rohde Producer: Mona Film, Barry Films TV Channel: Netflix, ORF Casting director: Mai Seck
Letzte Spur Berlin - Qualzucht (TV series)
Ilona Kovács (LR) Bettina Braun Producer: Odeon Fiction GmbH TV Channel: zdf Casting director: Dorothee Weyers
Das Netz (Series)
Petra Stade (SR) Rick Ostermann Producer: Sommerhaus Serien GmbH TV Channel: ard degeto Casting director: Suse Marquardt
Ein Fall für Zwei- Advokaten und Mörder (TV series)
Marietta Lorenz (LR) Bettina Braun Producer: Odeon TV/Novafilm TV Channel: ZDF Casting director: Emrah Ertem
Tonis Welt (Mini series)
Marie (SR) Felix Ahrens/Felix Binder Producer: Bantry Bay TV Channel: TvNow/VOX Casting director: Dayanir & Hellwig
Todesurteil (Feature film)
Tina Martinelli (SR) Christopher Schier Producer: Constantin Television/epo-Film TV Channel: Joyn Casting director: Stefany Pohlmann
Um Himmels Willen (TV series)
Schwester Sina (OR) Niki Müllerschön Producer: ndf: neue deutsche filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD Casting director: Franziska Aigner
Polizeiruf Rostock - Söhne Rostocks (TV movie (series))
Alexandra Viegel (SR) Christian von Castelberg Producer: Filmpool Fiction GmbH TV Channel: ARD Casting director: Mai Seck
Um Himmels Willen (TV series)
Schwester Sina (LR) Niki Müllerschön / Andi Niessner Producer: ndf: neue deutsche filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD Casting director: Franziska Aigner
SOKO Leipzig - Der Rattenfänger Spezial (TV movie (series))
Scarlet Schenk (SR) Jörg Mielich Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF Casting director: Connie Mareth & Marie Rölcke
Das Haus am Meer (TV movie)
Holly Clark (LR) Helmut Metzger Producer: network movie TV Channel: ZDF Casting director: Heidrun Petersen
Milk&Honey (TV series)
Lara (SR) Peter Gersina/ Nina Wolfrum Producer: Talpa Fiction TV Channel: Vox Casting director: Rebecca Gerling
Um Himmels Willen (TV series)
Schwester Sina (LR) Niki Müllerschön/ Andi Niessner Producer: ndf: neue deutsche filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD Casting director: Franziska Aigner
Der Barcelona Krimi- Entführte Mädchen (TV movie (series))
Fernanda Costa (SR) Isabell Suba Producer: Dreamtool Entertainment GmbH TV Channel: ARD Casting director: Mai Seck
Country Girls (Mini series)
Chloé (LR) Laura Laabs Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: FUNK Casting director: Margot Bolender
Der Lehrer (TV series)
Johanna (LR) Peter Gersina Producer: Sony Pictures TV Channel: RTL Casting director: outcast (BVC)

Theatre

Klassenkampf
Rosa (LR) Constanze Behrends Theatre: Heimathafen Neukölln Deutscher Musicalpreis für ''Bestes Buch''
The AE
Janne Kummer Producer: HfS Ernst Busch Theatre: Ballhaus Ost