Ronald Kukulies

Ronald Kukulies

Schlag Agentur
Vivian Steinfath
+49 30 327 79351
steinfath@schlag-agentur.de

Information

Acting age
38 - 49 years
Year of birth
1971 (49 years)
Place of birth
Düsseldorf
Height (cm)
180
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Place of residence
Köln
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Dialects
Rheinisch (Native dialect)
Instruments
Guitar
Saxophone
Sport
Tennis, Aikido
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Other Education & Training

Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch Berlin

Awards

Deutscher Schauspielpreis, Bestes Ensemble für Gladbeck
DEUTSCHE AKADEMIE FÜR FERNSEHEN; Beste Nebenrolle für "TATORT BOROWSKI - UND DAS FEST DES NORDENS"
FRIEDRICH LUFT PREIS, Beste Berliner Aufführung für HEAVEN (ZU TRISTAN)
FRIEDRICH LUFT PREIS, Beste Inszenierung für ANDROMACHE

Film

Eingeschlossene Gesellschaft (Cinema film)
Sönke Wortmann Producer: Bantry Bay
Die Zukunft ist ein einsamer Ort (Cinema film)
Martin Hawie & Laura Harwarth Producer: Hupe Film Distribution: ZDF - Kleines Fernsehspiel
Kids Run (TV movie)
Barbara Ott Producer: Flare Film Distribution: Farbfilm-Verleih
Ballon (Cinema film)
Michael Bully Herbig Producer: HerbX, SevenPictures Distribution: Studiocanal
Transit (Cinema film)
Christian Petzold Producer: Schramm Film Distribution: Piffl Medien
Das schönste Paar (Cinema film)
Sven Taddicken Producer: One Two Films Distribution: Koryphäen Film
So viel Zeit (Cinema film)
Philipp Kadelbach Producer: Ufa Fiction Distribution: Gobal Screen
In Zeiten des abnehmenden Lichts (Cinema film)
Matti Geschonneck Producer: Moovie Distribution: X Verleih
Refuge (Cinema film)
Eran Rikles Producer: Heimatfilm Distribution: NFP
Wir Monster (Cinema film)
Kuszinsky Sebastian Ko Producer: Ester Reglin Film Produktionsgesellschaft mbH Distribution: PLUTO Distribution Network GmbH
Jetzt.Nicht. (Cinema film)
Julia Keller Producer: Heimatfilm Distribution: W-film
Als wir Träumten (Cinema film)
Andreas Dresen Producer: Rommel Film Distribution: Pandora Film
Die Vermessung der Welt (Cinema film)
Detlev Buck Producer: Boje Buck Distribution: Warner Bros.
Mondkalb (Cinema film)
Sylke Enders Producer: Beaglefilms Distribution: X Verleih
Unschuld (Cinema film)
Andreas Morell Producer: Novapool Distribution: Novapool Pictures

Television

Babylon Berlin (TV series)
Tom Tykwer, Hendrik Handloegten, Achim von Borries Producer: X Filme TV Channel: ARD/Degeto, Sky
Faking Hitler (Mini series)
Tobi Baumann, Wolfgang Groos Producer: UFA Ficiton TV Channel: TVNOW
Ein Mädchen wird vermisst (TV movie)
Markus Imboden Producer: Lailaps Pictures TV Channel: ZDF
Tilo Neumann und das Universum (TV series)
Julian Pörksen Producer: Network Movie TV Channel: TVNOW
Die Füchsin - Treibjagd (TV series)
Mark Rensing Producer: Odeon TV TV Channel: ZDF
Stralsund - Das Manifest (TV series)
Alexander Dierbach Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Die Toten am Meer (TV movie)
Johannes Grieser Producer: Moovie TV Channel: ARD/Degeto
Altes Land (Multi-part)
Sherry Hormann Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF
Dunkelstadt - Masken (TV series)
Asli Özge Producer: Zeitsprung Pictures TV Channel: ZDFneo
Usedom Krimi - Strandgut (TV series)
Andreas Herzog Producer: Razor Film TV Channel: ARD
Tatort - Masken (TV movie)
Jan Bonny Producer: SWR TV Channel: ARD
Rampensau (TV series)
Christian Werner, Dustin Loose, Florian Knittel Producer: UFA Serial Drama TV Channel: VOX
Tatort - Falscher Hase (TV movie)
Emily Atef Producer: HR TV Channel: ARD
Tatort - Spieglein Spieglein (TV movie)
Matthias Tiefenbacher Producer: Calypso Entertainment TV Channel: ARD
Aldi Brüder (Documentary fiction)
Raymond Ley Producer: AVE TV Channel: ARD
Kuehn hat zu tun (TV movie)
Ralf Huettner Producer: Olga Film TV Channel: ARD
Die Spur der Mörder (TV movie)
Urs Egger Producer: Lailaps Pictures TV Channel: arte/ZDF
Helen Dorn - Nach dem Sturm (TV series)
Sebastian Ko Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Arthurs Gesetz (TV series)
Christian Zübert Producer: Good Friends Filmproduktion TV Channel: TNT Comedy
Ein Kind wird gesucht (TV movie)
Urs Egger Producer: Lailaps Pictures TV Channel: arte/ZDF
Atempause (TV movie)
Aelrun Goette Producer: Polyphon TV Channel: MDR
Gladbeck (Multi-part)
Kilian Riedhof Producer: Ziegler Film TV Channel: ARD
Toter Winkel (TV movie)
Stephan Lacant Producer: Geißendörfer Film TV Channel: WDR
Frau Temme sucht das Glück (TV series)
Fabian Möhrke Producer: Warner Bros. TV TV Channel: WDR
Tatort - Hundstage (TV movie)
Stephan Wagner Producer: Carte Blanche Film TV Channel: ARD
Polizeiruf 110 - Endstation (TV movie)
Matthias Tiefenbacher Producer: Filmpool TV Channel: ARD
Ein Mann unter Verdacht (TV movie)
Thomas Stuber Producer: die film TV Channel: ZDF
Weinberg (TV series)
Till Franzen Producer: Bantry Bay TV Channel: TNT
Die Akte General (TV movie)
Stephan Wagner Producer: UFA Fiction TV Channel: BR
Über Barbarossaplatz (TV series)
Jan Bonny Producer: WDR TV Channel: ARD
Tatort - Fest des Nordens (TV movie)
Jan Bonny Producer: Nordfilm Kiel TV Channel: ARD
Der Fall Bruckner (TV movie)
Urs Egger Producer: Kineo Film TV Channel: ARD
Die kalte Wahrheit (TV movie)
Franziska Meletzky Producer: Rowboat TV Channel: ZDF
Unverschämtes Glück (TV movie)
Hartmut Schön Producer: Cinecentrum TV Channel: ARD
Männertreu (TV movie)
Hermine Huntgeburth Producer: HR TV Channel: ARD
Schimanski - Loverboy (TV series)
Kaspar Heidelbach Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Der Tatortreiniger - Fleischfresser (TV series)
Arne Feldhusen Producer: Nordfilm TV Channel: NDR, ARD
Polizeiruf 110 - Fieber (TV movie)
Hendrik Handloegten Producer: die Film TV Channel: ARD
Du bist dran (TV movie)
Sylke Enders Producer: Zentropa Entertainments TV Channel: ARD
Das Adlon - Eine Familiensaga (Mini series)
Uli Edel Producer: Moovie TV Channel: ZDF
Polizeiruf 110 - Eine andere Welt (TV movie)
Nicolai Rohde Producer: Real Film TV Channel: ARD
Vater Mutter Mörder (TV movie)
Niki Stein Producer: Studio Hamburg TV Channel: ZDF
Die Draufgänger - Sweet Kid (TV series)
Florian Kern Producer: Constantin Television TV Channel: RTL
Der Blender (TV series)
Tom Gerhard, Thomas Erhardt Producer: Crazy Film TV Channel: RTL
Tatort - Stille Wasser (TV movie)
Thorsten Näter Producer: Bremedia TV Channel: ARD
Tatort - Spargelzeit (TV movie)
Manfred Stelzer Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Allein gegen die Zeit (TV series)
Andreas Morell Producer: Askania Media TV Channel: KiKa
Tango im Schnee (TV movie)
Gabi Kubach Producer: Ziegler Film TV Channel: ARD
Die großen und die kleinen Wünsche - Amorspfeile (TV movie)
Ilse Hofmann Producer: NFP TV Channel: ARD
Lilys Geheimnis (TV movie)
Andreas Senn Producer: teamWorx TV Channel: ZDF
Unschuldig - Trittbrettfahrer (TV movie)
Benjamin Quabeck Producer: teamWorx TV Channel: Pro Sieben
Abschnitt 40 (TV series)
Andreas Senn Producer: Typhoon Films TV Channel: RTL
Land´s End (TV movie)
Alex Ross Producer: Jost Hering Filmproduktion TV Channel: ZDF

Theatre

Metropol
Armin Petras Theatre: Schauspiel Köln
Rheingold
Jan Bonny Theatre: Volksbühne Berlin
Die Weber
Armin Petras Theatre: Schauspiel Köln
Der zerbrochene Krug
Licht, Schreiber Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Die Umbettung
Jens Albinus Theatre: Schauspiel Köln
Der kleine Bruder
Milan Peschel Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Ein Volksfeind
Jorinde Dröse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Dada Berlin
Rainald Grebe Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Engagement am Maxim Gorki Theater Berlin, Intendanz: Armin Petras
Die Familie Schroffenstein
Rupert, Sylvester Antú Romero Nunes Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Sein oder Nichtsein
Milan Peschel Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Zurück zur Natur - Ein Konzert für Städtebewohner
Rainald Grebe
Die Glasmenagerie
Tom Wingfield Milan Peschel Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Der zerbrochene Krug
Licht, Schreiber Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Die Blechtrommel
Oskar, Alfred Matzerath, Löbsack, Kobyella Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Leonce und Lena
Valerio Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Der Kaufmann von Venedig
Graziano Armin Petras Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Antigone / Hyperion
Kreon Jan Bosse, Andrea Koschwitz Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Der Zauberberg
Gast des Sanatoriums Stefan Bachmann Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Einer flog über das Kuckucksnest
Randle P., Mc Murphy Jan Jochymski Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Die Fledermaus
Frosch Andreas Homoki Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Heaven (zu Tristan)
Robert Armin Petras Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Anna Karenina
Karenin Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Die Leiden des jungen Werthers
Albert Jan Bosse Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Die Frau vom Meer
Ballested Armin Petras Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Kabale & Liebe
Wurm Florian Fiedler Theatre: Maxim Gorki Theater Berlin
Engagement an der Schaubühne Berlin, Intendanz: Thomas Ostermeier
Andromache
Orest Luk Perceval Theatre: Schaubühne Berlin
Dantons Tod
Legendre Thomas Ostermeier Theatre: Schaubühne Berlin
Mc Beth
Pförtner Christina Paulhofer Theatre: Schaubühne Berlin
Das kalte Kind
Henning Luk Perceval Theatre: Schaubühne Berlin
Woyzeck
Andres Thomas Ostermeier Theatre: Schaubühne Berlin
Arabische Nacht
Kalil Tom Kühnel Theatre: Schaubühne Berlin
Engagement am Deutschen Theater Berlin, Intendanz: Thomas Langhoff
Die unbekannte aus der Seine
Emil Barbara Frey Theatre: Deutsches Theater
Herr Kolpert
Pizzamann Wulf Twiehaus Theatre: Deutsches Theater
König Ubu
Diener Barbara Frey Theatre: Deutsches Theater
Der blaue Vogel
Milch, Das dicke Glueck Thomas Ostermeier Theatre: Deutsches Theater
Der kaukasische Kreidekreis
Soldat Thomas Ostermeier Theatre: Deutsches Theater
Die Jungfrau von Orleans
Raoul Jürgen Gosch Theatre: Deutsches Theater
Happy End
Bill Cracker Angelica Domröse Theatre: Deutsches Theater
Mann ist Mann
Jesse Mahoney Thomas Ostermeier Theatre: Deutsches Theater