Rufus Beck

Rufus Beck Vita as

Above the Line GmbH
Lutz Schmökel
+49 89 599 0840
mail@abovetheline.deview

Information

Acting age
47 - 57 years
Year of birth
1957
Size (in cm)
187
Eye color
brown
Hair color
Brown
Place of residence
München
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: medium
Sport
Horse riding, Alpine skiing, Diving (bottle)
Profession
Actor
Pitch
Bass-baritone
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Film

KÖNIG LAURIN
Matthias Lang Producer: Sparkling Pictures Distribution: Zorro Film
DIE WILDEN KERLE - DIE LEGENDE LEBT
Joachim Masannek Producer: SamFilm Distribution: The Walt Disney Company
DAS SICHTBARE UND DAS UNSICHTBARE
Rudolf Thome Producer: Moana-Film Distribution: Prometheus
DER RÄUBER HOTZENPLOTZ
Gernot Roll Producer: Collina Filmproduktion Distribution: Constantin Film
DIE WILDEN KERLE
Joachim Masanek Producer: SamFilm Distribution: The Walt Disney Company
GERMANICUS
Hanns Christian Müller Producer: Vision Film Distribution: Constantin Film
GOING PUBLIC
Harald Holzenleiter Producer: Movie Edition Distribution: Star Media
EMIL & DIE DETEKTIVE
Franziska Buch Producer: Lunaris Film- und Fernsehproduktion Distribution: Bavaria Film
JIMMY THE KID
Wolfgang Dickmann Producer: Wohlgemuth Filmproduktion Distribution: Buena Vista
DER VERZAUBERTE EINBRECHER
Rolf Losansky Producer: Antaeus Film und Medienvertrieb Distribution: Progress Film-Verleih
PEANUTS - DIE BANK ZAHLT ALLES
Carlo Rola Producer: Bioskop Film Distribution: Warner Bros. Entertainment
DER BEWEGTE MANN
Sönke Wortmann Producer: Constantin Film Distribution: Constantin Film
MR. BLUESMAN
Sönke Wortmann Producer: Roxy Film Distribution: TOBIS Film
KLEINE HAIE
Sönke Wortmann Producer: OLGA Film Distribution: Scotia Filmverleih

Television

DER BESTATTER
Barbara Kulcsar Producer: Snakefilm TV Channel: SRF
DEUTSCH-LES-LANDES
Annette Ernst, Denis Dercourt Producer: Bavaria Fiction TV Channel: Telekom/Amazon France
ROSAMUNDE PILCHER - NANNY VERZWEIFELT GESUCHT
Heidi Kranz Producer: FFP New Media TV Channel: ZDF
TRAUMSCHIFF COOK ISLANDS
Stefan Bartmann Producer: Polyphon Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
INGA LINDSTRÖM - LIEBE DEINEN NÄCHSTEN
Matthias Kiefersauer Producer: Bavaria Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
BLÜTENTRÄUME
Paul Harather Producer: SWR TV Channel: SWR
ZWEI ALLEIN
Stephan Wagner Producer: UFA Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
SECHS AUF EINEN STREICH - DIE STERNTALER
Maria von Heland Producer: Bavaria Film TV Channel: SWR
MÜNCHEN 7
Franz Xaver Bogner Producer: Akzente Film & Fernsehproduktion TV Channel: BR
DIE GÄRTEN DER VILLA SABRINI
Marco Serafini Producer: Antares Media TV Channel: ZDF
INGA LINDSTRÖM - PRINZESSIN DES HERZENS
Ulli Baumann Producer: Bavaria Fiction TV Channel: ZDF
DER DICKE - ZU VIELE KÖCHE
Thomas Jauch Producer: Studio Hamburg TV Channel: NDR
KLICK INS HERZ
Oliver Dommenget Producer: Antares Media TV Channel: Sat.1
IHR AUFTRAG, PATER CASTELL - DIE PRIESTERIN
Florian Kern Producer: UFA Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
TATORT - FETTKILLER
Ute Wieland Producer: Maran Film TV Channel: SWR
EDEL & STARCK
Ulrich Zrenner Producer: Phoenix Film TV Channel: Sat.1
INSPEKTOR ROLLE - TOD EINES MÄDCHENS
Zoltan Spirandelli Producer: Askania Media Filmproduktion TV Channel: Sat.1
INSPEKTOR ROLLE - HERZ IN NOT
Zoltan Spirandelli Producer: Askania Media Filmproduktion TV Channel: Sat.1
INSPEKTOR ROLLE - SEXINSERATE
Zoltan Spirandelli Producer: Askania Media Filmproduktion TV Channel: Sat.1
TATORT - TRIO INFERNAL
Hans Christoph Blumenberg Producer: Telefilm Saar TV Channel: SWR
INSPEKTOR ROLLE - STAATSGEHEIMNIS
Jörg Grünler Producer: Askania Media Filmproduktion TV Channel: Sat.1
INSPEKTOR ROLLE - TOP ODER FLOP
Jörg Grünler Producer: Askania Media Filmproduktion TV Channel: Sat.1
DER LETZTE ZEUGE
Bernhard Stephan Producer: Novafilm Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
PREIS DER SCHÖNHEIT
Vera Loebner Producer: Novafilm Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
DREHKREUZ AIRPORT
Dieter Schlotterbeck Producer: Novafilm Fernsehproduktion TV Channel: ZDF
CAFÉ MEINEID
Franz Xaver Bogner Producer: BR TV Channel: BR
FRAUEN LÜGEN BESSER
Vivian Naefe Producer: MTM Medien & Television München TV Channel: ZDF
LIEBER BÖSER WEIHNACHTSMANN
Ben Verbong Producer: Endemol Shine Germany TV Channel: ProSieben
TATORT - BERLINER WEISSE
Berno Kürten Producer: Sender Freies Berlin TV Channel: RBB
DELTA TEAM - GEHEIMAUFTRAG - DER HIOB MANN
Michael Steinke Producer: Allmedia Production TV Channel: ProSieben
TATORT - INFLAGRANTI
Petra Haffter Producer: Radio Bremen TV Channel: RB
TATORT - BRANDWUNDEN
Detlef Rönfeld Producer: Radio Bremen TV Channel: RB
DIE STRASSEN VON BERLIN
Reinhard Münster Producer: Novafilm Fernsehproduktion TV Channel: ProSieben
INZEST - EIN FALL FÜR SINA TEUFEL
Klaus Emmerich Producer: MTM Cineteve TV Channel: ProSieben
IM INNEREN DES BERNSTEINS
Ilse Hofmann Producer: PLAZAMEDIA TV Channel: ProSieben
TATORT - MORD IN DER AKADEMIE
Uli Stark Producer: Bavaria Film TV Channel: BR
HEIMLICHE ZEUGIN
Oley Sassone Producer: FFP Entertainment TV Channel: ProSieben

Theatre

VIER STERNSTUNDEN
Torsten Fischer Theatre: Renaissance Theater Berlin
WILLKOMMEN BEI DEN HARTMANNS
Martin Wölffer Theatre: Komödie am Kurfürstendamm im Schiller Theater
ZORN
Harald Clemen Theatre: Hamburger Kammerspiele
DER VOLKSFEIND
Christoph Brück Theatre: Tournee Theater Kempf
TABALUGA - ES LEBE DIE FREUNDSCHAFT
Rufus Beck Theatre: Rockoper / Tournee
RAIN MAN
Leading role Manfred Langner Theatre: Euro Studio Landgraf
TABALUGA UND DIE ZEICHEN DER ZEIT
Rufus Beck Theatre: Rockoper / Tournee
JUD SÜSS
Dieter Wedel Theatre: Nibelungen Festspiele Worms
RAIN MAN
Leading role Manfred Langner Theatre: Altes Schauspielhaus Stuttgart
NOVEMBER
Torsten Fischer Theatre: Renaissance Theater Berlin
GOETHES FAUST 1+2
Torsten Fischer Theatre: Bad Hersfelder Festspiele
FAUST
Torsten Fischer Theatre: Bad Hersfelder Festspiele
CLOACA - ALTE FREUNDE
Dietmar Pflegerl Theatre: Renaissance Theater Berlin
TABALUGA
Magier Rufus Beck Theatre: Musicaltournee
DIE BRECHT AKTE
FBI Agent Roy Gallagher George Tabori Theatre: Berliner Ensemble
TARTUFFE
Tamás Ascher Theatre: Berliner Ensemble
LUDWIG II
Richard Wagner Georg Ringsgwandl Theatre: Münchner Kammerspiele
DIE KOMIKER
Anselm Weber Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
KOMÖDIE IM DUNKELN
Brindsley Michael Bogdanov Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
ARIADNE AUF NAXOS
Haushofmeister Tim Albery Theatre: Bayerische Staatsoper
SOLDATEN
Klaus Emmerich Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
DER WIDERSPENSTIGEN ZÄHMUNG
Petrucchio Matthias Hartman Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
RICHARD II
Robert Le Page Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
AMPHITRYON
Sosias Andras Fricsay Kali Son Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
FRÜHLINGSERWACHEN
Amelie Niermeier Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
RABENTHAL
Rolf Stahl Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
MISS SARA SAMPSON
Mellefont Frank Castorf Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
GESPENSTER
Oswald Leander Haußmann Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
CORIOLAN
Coriolan Stefan Berkoff Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
MARQUIS VON KEITH
Titelrolle Thomas Schulte-Michels Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
GOTT
Mario Andersen Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
DIE RÄUBER
Franz Moor Andras Fricsay Kali Son Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
EINSAME MENSCHEN
August Everding Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
CLAVIGO
Hans-Dieter Jendreyko Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
BEKENNTNISSE EINES NUDISTEN
Ken Campbell Theatre: Bayerisches Staatsschauspiel München
VICTOR ODER DIE KINDER ...
Ulrich Heising Theatre: Schauspiel Köln
DER STURM
Pit Drescher Theatre: Schauspiel Köln
RASSEN
Peter Löscher Theatre: Schauspiel Köln
SCHULDIG GEBOREN
Grießer Theatre: Schauspiel Köln
BAKKCHEN
Hans-Dieter Jendreyko Theatre: Basel OD Theater
MR. PILKS IRRENHAUS
Ken Campbell Theatre: Schauspiel Köln
DAS SPARSCHWEIN
Siegfried Bühr Theatre: Schauspiel Köln
TARTUFFE
Siegfried Bühr Theatre: Schauspiel Köln
MAß FÜR MAß
Pit Drescher Theatre: Schauspiel Köln
DIE FAMILIE SCHROFFENSTEIN
Ottokar Hans-Dieter Jendreyko Theatre: Schauspiel Frankfurt
MARIA STUART
Horst Siede Theatre: Schauspiel Köln
LORENZACCIO
Titelrolle Horst Siede Theatre: Schauspiel Köln
MAß FÜR MAß
Pit Drescher Theatre: LTT Tübingen
DIE MÖWE
Brigitte Soubeyrand Theatre: LTT Tübingen
DIE RÄUBER
Thomas Reichert Theatre: Schauspiel Frankfurt
STURMSPIEL
Peter Danzeisen Theatre: Schauspiel Frankfurt
EMILIA GALOTTI
Marinelli Brigitte Soubeyran Theatre: Landestheater Tübingen
DIE OPER VOM GROßEN HOHNGELÄCHTER
W. Kolneder Theatre: LTT Tübingen
JUMBO TRACK
Gunther Möllmann Theatre: LTT Tübingen
FAZZ UND ZWOO
W. Fink Theatre: LTT Tübingen
DIE SCHÖNE HELENA
Istvan Iglodi Theatre: LTT Tübingen
MENSCHENFEIND
H. Niklos Theatre: LTT Saarbrücken
AUF EIN NEUES
Brigitte Dryander Theatre: LTT Saarbrücken
HAMLET
Pit Drescher Theatre: LTT Tübingen
DER MANN VON LA MANCHA
Stefan Viering Theatre: LTT Tübingen
DON CARLOS
Karlheinz Noblé Theatre: LTT Saarbrücken
MUTTER COURAGE
Karlheinz Noblé Theatre: LTT Saarbrücken
MENSCH MEIER
W. Dralle Theatre: LTT Saarbrücken
DER REVISOR
David M. Samorai Theatre: Stadttheater Heidelberg
DORNRÖSCHEN
Rolf Wilken Theatre: LTT Saarbrücken
DIE SCHAFE
David M. Samorai Theatre: Stadttheater Heidelberg