Sarah Diener

Sarah Diener

Information

Acting age
35 - 45 years
Place of birth
Hamburg
Height (cm)
169
Weight (in kg)
57
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Köln, Düsseldorf, Leipzig, Hannover, Barcelona, London
Nationality
German
Languages
Danish: basic
German: native-language
English: fluent
French: basic
Dialects
Hamburgian: only when required
Norden: only when required (Native dialect)
Accents
Danish: only when required
English: only when required
French: only when required
Sport
Badminton, Pilates, Swim, Tennis, Yoga
Dance
Standard: medium
Profession
Facilitator, Actor, Dubbing actor
Singing
Song: medium
Chanson: medium
folk song: medium
Opera singing: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class (B, BE)

Vita entries

Primary professional training

2006
Schule für Schauspiel Hamburg

Other Education & Training

Chekhov Technique for Film Acting - Communion with the Audience
Michael Chekhov Europe Training
Gesangsunterricht bei Ariane Arcoja
Meisner Training mit Regina Stötzel
Sprechunterricht bei Andreas Birnbaum
Source Tuning Camera Intense mit Jens Roth
Coaching
Helden und Looser mit Jens Roth
Workshop
Schule für Schauspiel Hamburg
ZBF Abschluss
Rollenstudium mit Burghart Klaußner

Film

Die grosse Freiheit (Cinema film)
Notärztin (SR) Wendla Nölle Producer: Tamtam Film Casting director: Sophie Molitoris
Der Beobachter (Short film)
Vanessa Abel (LR) Levin Günther Producer: Medienakademie Hamburg
Mütter (Short film)
Mutter (LR) Torsten Eichten Producer: The Marmalade Production
Bitch (Short film)
Maggie (LR) Guntmar Lasnig Producer: Hafengold Film
Beyond the coral Sea (Cinema film)
Anne Mason (LR) Sven Knüppel Producer: Gula Mons Filmproduktion
Hier kommt Lola (Cinema film)
Supporting role Franziska Buch Producer: Bavaria Film
Taiketsu (Cinema film)
Angela 9 (LR) Sven Knüppel Producer: Gula Mons Filmproduktion
Ausgegrenzt (Short film)
Supporting role Jan Renner
Kebab Connection (Cinema film)
Schwester Sabine (SR) Anno Saul Producer: Wüste Film
Beziehungsweise (Short film)
Supporting role Kaija Hellweg Producer: Seapig Productions
Der achte Grad (Cinema film)
Franka Kessler (SR) Robert Block Producer: Dablo Film

Television

Zurück ans Meer (TV movie)
Junge Schwester (SR) Markus Imboden Producer: Aspekt Medienproduktion TV Channel: ZDF Casting director: Marion Haack
Die Pfefferkörner (TV series)
Ärztin (SR) Felix Ahrens Producer: Letterbox Filmproduktion TV Channel: NDR Casting director: Marion Haack
Ein Sommer in Dänemark (TV movie (series))
Liv (SR) Imogen Kimmel Producer: Ariane Krampe Film Produktion TV Channel: ZDF Herzkino Casting director: Uwe Bünker
Es war einer von uns (TV movie)
Kollegin Burkhard (SR) Kai Wessel Producer: Studio Hamburg TV Channel: ZDF Casting director: Gitta Uhlig
Da kommt Kalle (TV series)
Janette (SR) Bodo Schwarz Producer: Network Movie TV Channel: ZDF Casting director: Rebecca Gerling
Micromovie
Leading role Guntmar Lasnig TV Channel: Das Vierte
Spielgel TV (Documentary drama)
Mary Estill (LR) Kay Siering TV Channel: Vox
Der Fürst und das Mädchen (TV series)
Frau Schröder (SR) Axel de Roche/ Richard Engel Producer: Neue deutsche Filmgesellschaft TV Channel: ZDF Casting director: Ursula Danger Staffel 2 und 3
Rose unter Dornen (TV movie)
Reporterin (SR) Dietmar Klein Producer: Schiwago Film TV Channel: ARD Degeto Teil 1 und 2
Evelyn Hamanns Geschichten (TV series)
Supporting role Karin Hercher Producer: NDF TV Channel: ZDF

Theatre

Daddy und Lottchen oder das Doppelbett
Lottchen (LR) Götz Bolten Theatre: Tucholsky Abend für Zwei
Als der Weihnachtsmann vom Himmel fiel
Matilda (LR) Frauke Thielecke Theatre: Hamburger Kammerspiele
Don Quijote
Tereza Panza, Fürstin Boratorio u.a. (SR) Michael Bogdanov Theatre: Altonaer Theater
Ziemlich beste Freunde
Mmé Piqué, Julie, Eleonore (SR) Jean Claude Berutti Theatre: Hamburger Kammerspiele
Hexe Lilli
Kurulunda Knorx u.a. (SR) Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater
Die Feuerzangenbowle
Eva Knauer/Marion (LR) Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater
Das Wunder von Bern
Italia Walter (SR) Georg Münzel Theatre: Altonaer Theater
Allein unter Spielplatzmüttern
Wiebke Schwella (LR) Peter Kühn Theatre: Altonaer Theater
Schachnovelle
Matilde Hartl (SR) Peter Kühn Theatre: Altonaer Theater
Heirate mich...oder mich!
Tracy Lord (LR) Timo Heinemann Theatre: Theaterlounge Hamburg
Arsen und Spitzenhäubchen
Elaine Harper (SR) Katarina Kokstein Theatre: Westfälische Kammerspiele Paderborn
Wer hat Verona ermordet
Tina (LR) Ali Shibly Theatre: Festival
Minna von Barnhelm
Dame in Trauer/ Wirtstochter (SR) Michael Jurgons Theatre: Theatermacher Tournee
Don Quijote
Antonia (SR) Wladimir Tarasjanz Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
Pariser Leben
Gabrielle (LR) Geseke Hof-Helmers Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
Ein Sommernachtstraum
Helena (LR) Matthias Engelmann Theatre: Zeisehallen Hamburg
Endstation Sehnsucht
Stella Kowalski (LR) jan Oberndorf Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
Nach dem Regen
Exekutivdirektorin (LR) Jan Oberndorf Theatre: Schule für Schauspiel Hamburg
Othello
Desdemona (LR) Martin Kreidt Theatre: HfMT
Das Gewitter
Katerina Petrowna (LR) Martin Kreidt Theatre: HfMT