Sascha Tschorn

Sascha Tschorn

LuckyPunch Management
Delia Marti
+49 30 540 85179
info@luckypunch-berlin.de

Information

Acting age
35 - 47 years
Year of birth
1976 (44 years)
Place of birth
Berlin-Kreuzberg
Height (cm)
170
Weight (in kg)
76
Eye color
blue
Hair color
Black
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Köln, Hamburg, London
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Dialects
Kölsch
Saxon
Hamburgian
Berlin German (Native dialect)
Accents
English: only when required
French: only when required
Instruments
Guitar: basic
Drum: medium
Drums: professional
Sport
Badminton, Basketball, Billiards, Boxing, Ice Hockey, Figure skating, Fencing (stage), Fencing (sports), Frisbee, Soccer, Jiu Jitsu, Juggle, Judo, Longboard, Miniature golf, Horse riding, Roller-skating, Rugby, Archery, Ice skating, Swordplay, Skateboard, Slackline, Snowboard, Squash, Saber fighting, Tai chi, Table tennis, Western riding, Yoga
Dance
Ballet: medium
Charleston: medium
Modern Dance: medium
Rock & roll: professional
Contact Improvisation: medium
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
Chanson: medium
Rock/Pop: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class, Truck class, Mopeds up to 50 cc & 45 km / h
Additional skills

Improvisation, Komik, Rock'n'Roll & Swing-Dance, Schlagzeug, Akrobatik, Jonglieren, Skate- Snowboard, Ski, Bogenschießen, Squash, Reiten, Fechten, Führerscheine: PKW, Motorrad, 7,5 t, Moped

Vita entries

Primary professional training

2004
Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig

Other Education & Training

Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy Leipzig
Diplom/ Studioausbildung Theater Chemnitz

Awards

Kölner Theaterpreis Nominierung als Bester Schauspieler für "Das hündische Herz
Max Ophüls Preis Nominierung für Alphamädchen
Gewinner des Kurt Hackenberg Preis mit "Die lächerliche Finsternis"
Monica Bleibtreu Preis Nominierung für "Der Prozess" von Franz Kafka
Kölner Theaterpreis 2016 Nominierung für "Die lächerliche Finsternis"
First Steps Award Nominierung für "Die Ballade von Ella Plummhoff

Film

Hexenjagd (Documentary)
Heinrich Kramer / Institoris (LR) Roland May Producer: LAVAFILM GmbH Distribution: SWR [de]
Alphamädchen (Short film)
Kai (SR) Martin Monk Producer: Martin Monk Produktion [de]
Ein willkommener Feind (Short film)
Sergeant (SR) Philip Lehmenkühler Producer: ABKM Academie Beeldende Kunsten Maastricht [nl]
Terra X - Alexander der Große (Documentary series)
Hephaistion (LR) Christian Twente Producer: Gruppe 5 Filmproduktion GmbH Distribution: ZDF [de]
Die Ballade von Ella Plummhoff (Short film)
Marc-André Simon (LR) Barbara Kronenberg Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Happy End?! (Feature film)
Vater (SR) Petra Clever Producer: Sistas Inspiration
Fünf Freunde 2 (Cinema film)
Clown Salvatore (SR) Mike Marzuk Producer: SamFilm GmbH [de]
Zurück zum Glück (Short film)
Armin Johns (LR) Maik Johanns Producer: Macromedia GmbH (vormals MHMK Macromedia Hochschule) [de]
Trabanten (Feature film)
Vater Silberstein (SR) Michaela Schweiger Producer: Trabantenproduktion Schweiger / Walbröl [de]
Weiber, Wodka, Wladimir (Short film)
Alexander (LR) Torsten Lüders Producer: Vorwärts Film GbR [de]
Babble (Short film)
Franz Kafka (LR) David O'Kane Producer: David O'Kane Produktion
Smash It Hard (Short film)
Big Jack Snooker (SR) Nicolas Carsel Producer: Meconopsis [fr]

Television

Großstadtrevier (TV series)
Ferdi (LR) Steffi Doehlemann Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Tatort - Lakritz (TV movie (series))
Harald Maltritz 42 J. (SR) Randa Chahoud Producer: Molina Film TV Channel: WDR [de]
Die Klempnerin (TV series)
Dr. Werner Schramm (SR) Michael Wenning Producer: Amalia Film GmbH [de] TV Channel: RTL
SOKO Wismar (TV series)
Björn Wenner (LR) Esther Wenger Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Bettys Diagnose (TV series)
Carsten Buchsbaum (LR) Klaus Knoesel Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Meuchelbeck (TV series)
Paul Weber (LR) Klaus Knoesel Producer: Zieglerfilm Köln GmbH TV Channel: WDR [de]
Herzensbrecher - Vater von vier Söhnen (TV series)
Michael Brockhorst (LR) Jurij Neumann Producer: Bantry Bay Productions GmbH TV Channel: ZDF [de]
Alles Klara (TV series)
Peter Fröhlich (LR) Stefan Bühling Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], MDR [de]
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Simon Heidkamp (LR) Franziska Hörisch Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de]
Heldt (TV series)
Siggi Kerpen (SR) Stefan Bühling Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Familie Dr. Kleist (TV series)
Kowalski (SR) Stefan Bühling Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: MDR [de]
Heiter bis tödlich - Hauptstadtrevier (TV series)
René Friedmann (LR) Bodo Schwarz Producer: Askania Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], RBB [de]
Schloss Einstein (TV series)
Hr. Kreil (LR) Irina Popow Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], MDR [de], ZDF [de]
Schloss Einstein (TV series)
Hr. Kreil (LR) Frank Stoye Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], MDR [de], ZDF [de]
SOKO 5113 (TV series)
Rainer Fink (LR) Bodo Schwarz Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Wege zum Glück (TV series)
Kilian Ahlsen (LR) Klaus Witting Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: ZDF [de]
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Scholz (LR) Nico Zavelberg Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH TV Channel: RTL
Rote Rosen (TV series)
Felix Siemers (LR) diverse Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH TV Channel: ARD [de]
Rote Rosen (TV series)
Felix Siemers (LR) diverse Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH TV Channel: ARD [de]
Rote Rosen (TV series)
Felix Siemers (LR) diverse Producer: Studio Hamburg Serienwerft GmbH TV Channel: ARD [de]
Die Klinik (TV series)
Andreas Brehme (SR) Laurenz Schlüter Producer: Producers at Work GmbH
Schmetterlinge im Bauch (TV series)
Jens Lachner (SR) Jurij Neumann Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Spur & Partner (TV series)
Dede (SR) Johannes Wille Producer: Vision X Film- und Fernsehproduktion TV Channel: ARD [de]
Schöne Männer hat man nie für sich allein (TV movie)
Nachbar (SR) Hansjörg Thurn Producer: Janus Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Tatort - Rückspiel (TV movie (series))
Mike (SR) Kaspar Heidelbach Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: MDR [de]
In aller Freundschaft (TV series)
Episoden-Hauptrolle (SR) Jürgen Brauer Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Montage (TV series)
David (SR) Hans-Henning Borgelt Producer: MDF Mitteldeutsches Filmkontor TV Channel: arte, MDR [de], SWR [de]

Theatre

Woody Allen/ Central Park West
Howard Anna Sophia Baumgart Theatre: Gastproduktion
Das hündische Herz
Professor Kathrin Mayr Theatre: Bauturm Theater Köln
Der Prozess
Herr K. Gerhard Roiss Theatre: Bauturm Theater Köln
Woody Allen/ Riverside Drive
Fred Anna Sophia Baumgart Theatre: Bauturm Theater Köln
Die lächerliche Finsternis/ Lotz
Pussi, Lodetti, Stojikovic, Referent, Tofdau Martin Schulze Theatre: Theater der Keller Köln
Wir lieben und wissen nichts/ Rinke
Sebastian Heinz Simon Keller Theatre: Theater der Keller Köln
Einsame Menschen/ Hauptmann
Johannes Vockerath Catharina Fillers Theatre: Bauturm Theater Köln
Amphitryon
Amphitryon Stefan Schönfeld Theatre: Moritzbastei Leipzig/ Theaterturbine
Aus FlughafenSicht
Der Ehemann C. Erckrath, M. Ronz Theatre: Theater der Welt
Peer Gynt
Peer Gynt John Roderick MacDonald Theatre: Gewandhaus zu Leipzig
Mutterland
Wiktor Alexander Schilling Theatre: LOFFT.Leipzig
Der Widerspenstigen Zähmung
Petruchio Mareike Mikat Theatre: Thalia Theater Halle
Ein Schuss für jeden
Daniel Mareike Mikat Theatre: Thalia Theater Halle
Nein, Doch, Oh-Oscar!
P. Dubois Moritz Sostmann Theatre: Thalia Theater Halle
Vorher/ Nachher
Philipp Annegret Hahn Theatre: Thalia Theater Halle
Die Räuber
Hermann Annegret Hahn Theatre: Thalia Theater Halle
Sonnenallee
Mario Frieder Venus Theatre: Thalia Theater Halle
Cyrano de Bergerac
Cyrano de Bergerac Dorothea Schröder Theatre: Thalia Theater Halle
Faust I
Schüler, Chor Annegret Hahn Theatre: Thalia Theater Halle
Der Springer in der Schwebe
Luc Lionel Spycher Theatre: Thalia Theater Halle
Parasiten
Ringo Annegret Hahn Theatre: Thalia Theater Halle
Level13
Jan Stefan Mohn Theatre: Thalia Theater Halle
Ganze Tage/ Ganze Nächte
Solo, Chor Annegret Hahn Theatre: Thalia Theater Halle
Messer in Hennen
Pony William Jürgen Lingmann Theatre: Theater Chemnitz
Glückseligkeit
Sawwitsch, Jakin Carlos Manuel Theatre: Theater Chemnitz
Unter Göttern
Haimon, Chor Alexander Schröder, Ralph Oehme Theatre: Sommertheater Leipzig
Gefährliche Liebschaften
Danceny Manuel Soubeyrand Theatre: Theater Chemnitz
Total krass
Jimmy Rainer Behrend Theatre: Vagantenbühne Berlin

Other

Warten auf'n Bus
Selbstständigkeit (Dialog Coach)