Silke Natho

Silke Natho

alaimoactors
Giuseppe Alaimo
+49 221 169 16995
info@alaimoactors.deview

Information

Year of birth
1972 (47 years)
Place of birth
Lübeck
Height (cm)
170
Weight (in kg)
65
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Köln
Cities I could work in
Berlin, München, Hamburg
Nationality
German
Languages
English: fluent
Dialects
Kölsch
Styrian
Viennese
Norden (Native dialect)
Low German
Instruments
Guitar: basic
Sport
Rockclimbing, Billiards, Figure skating, Fencing (stage), Free Climbing, Climb, Paintball, Stilts running, Table tennis, Trampolining, Volleyball, Yoga
Dance
Polka: basic
Salsa: basic
Flamenco: basic
Burlesque: medium
Mime: medium
Pole Dance: basic
Charleston: medium
Bollywood dance: medium
Rock & roll: basic
Courtly dances: basic
Oriental dance: professional
Argentine tango: basic
Turkish folk dances: basic
Contact Improvisation: medium
Greek folk dances: basic
Latin American dances: basic
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Pitch
Soprano
Driver's license classes
Car class (B, BE)
Additional skills

Chemie Laborantin

Vita entries

Primary professional training

1996
Schauspielschule der Keller

Other Education & Training

Schauspielschule der Keller
Bühnenreifeprüfung ZAV

Film

Traumfänger (Short film)
Anna (LR) Ka Hein Producer: Joseph DuMont Berufskolleg (JDBK) [de]
On Air (Short film)
Das Opfer (SR) Carsten Vauth Producer: MJM Pictures GbR Marc Steinicke, Jakob Creutzburg, Marco Riedl [de]
Sinngestalten (Short film)
Nina (LR) Philipp Stendebach Producer: Flying Images, Lippke & Stendebach
Die Ruhe Selbst (Short film)
Hannelore Zubowski (LR) diverse Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Die Stählerne Zeit (Documentary series)
Anna Enters diverse Producer: Cinecentrum Hamburg Deutsche Gesellschaft für Film- und Fernsehprod. mbH [de] Distribution: SR [de], WDR [de]

Television

Herz über Kopf (TV series)
Susanne Meerkamp (SR) Florian Mangelsdorf Producer: The Fiction Syndicate GmbH TV Channel: RTL
Unter Uns (TV series)
Ärztin Dr. Michaela Neumann (SR) Markus Hansen Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Aktenzeichen XY-Spezial - Vorsicht Betrug (TV magazine)
Britta Giesing (LR) Rudolf Schweiger Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Meine Geschichte - Mein Leben (Documentary series)
Paula Richter (LR) Volker Schwab Producer: filmpool entertainment GmbH TV Channel: RTL
Club der roten Bänder (TV series)
Rubens Mutter Sabine Bernardi Producer: Bantry Bay Productions GmbH TV Channel: VOX [de]
Leider Lustig (TV show)
Mutter Joseph Bolz Producer: Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH TV Channel: KiKA Kinderkanal [de]
Lindenstraße (TV series)
Mutter Herwig Fischer Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion KG TV Channel: ARD [de]
Unter Uns (TV series)
Dr. Miriam Herbst (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Unter Uns (TV series)
Dr. Miriam Herbst (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Unter Uns (TV series)
Imke Thiess diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Helga Bonnie (SR) Peter Ladkani Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Mord mit Aussicht (TV series)
Inge Lars Jessen Producer: Pro TV Produktion GmbH TV Channel: ARD [de]
Ein Fall für die Anrheiner (TV series)
Susanne Neumann (LR) Herwig Fischer Producer: Zieglerfilm Köln GmbH TV Channel: WDR [de]
Das Haus Anubis (TV series)
Daphne (SR) Jorkos Damen Producer: DED's it Productions [be] TV Channel: Nickelodeon
Plötzlich Onkel (TV movie)
Frau Michael Kreindl Producer: Zieglerfilm Köln GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
SOKO Wismar (TV series)
Anja Rogge (LR) Axel Bock Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Unter Uns (TV series)
Anne Trautmann Friedhelm von Aprath Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Ein Fall für zwei (TV series)
Jeanette Stiller (SR) diverse Producer: ODEON TV TV Channel: ZDF [de]
Die Anrheiner (TV series)
Felicitas Evers (SR) Daniel Anderson Producer: Zieglerfilm Köln GmbH TV Channel: WDR [de]
Lindenstraße (TV series)
Anwältin Kappacher Herwig Fischer Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion KG TV Channel: ARD [de]
Alphateam - Die Lebensretter im OP (TV series)
Mara Borchert (SR) diverse Producer: Multimedia Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Hallo Onkel Doc (TV series)
Hotelchefin Theisen Lothar Bellag Producer: Rhewes Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Die Wache (TV series)
Pipi Langstrumpf diverse Producer: Endemol Shine Germany TV Channel: RTL
Callboy (TV movie)
Oberärztin Susanne Hake Producer: Dom Film Produktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Jede Menge Leben (TV series)
Rosita diverse Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Opa und die 13 Stühle (TV movie)
Tänzerin Helmut Lohner Producer: Lisa Film GmbH [at]
Klinik unter Palmen - Spiel mit dem Feuer (TV movie (series))
Stella Hendrichs (LR) Otto W. Retzer Producer: Wörthersee Filmproduktion GmbH (WTS) TV Channel: ARD [de]
Unter Uns (TV series)
Heike Küster (SR) Klaus Kemmler Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: RTL
Verbotene Liebe (TV series)
Vanessa von der Stade (SR) Dror Zahavi Producer: UFA Serial Drama GmbH TV Channel: ARD [de]

Theatre

Antichrist (Lars von Trier)
Sie Jürgen Clemens Theatre: Horizont Theater
Carmen
Manuela Lydia Steier Theatre: Oper Köln
Löwenherzen weinen nicht
Löwin Christian Raschke Theatre: Gürzenich Orchester
My Fair Lady
Clara R R Theatre: Oper Köln
Street Szene
Mrs. Levine Lucy Bradley Theatre: Oper Köln
Die Physiker (F. Dürrenmatt)
Frl Mathilde v.Zahnd Reinar Ortmann Theatre: Horizont Theater
Soldaten
Madame Roux Carlus Padrissa Theatre: Oper Köln
Comedian Harmonist
Veronika Christian Raschke Theatre: Oper Köln
Turandot
Britin Lydia Steier Theatre: Oper Köln
König Fabulo
Lesung Brigitta Gillessen Theatre: Oper Köln
Schnittstellen (1)
Lesung Oliver Klöter Theatre: Oper Köln
Der Kaiser von Atlantis
Volk Eike Ecker Theatre: Oper Köln
Il matrimonio segreto
die Magd Renaud Doucet Theatre: Oper Köln
Tannhäuser (Richard Wagner) 
Jungfrau Maria Patrick Kinmonth Theatre: Oper Köln
Die Gezeichneten
Frau des Podestat Patrick Kinmonth Theatre: Oper Köln
L'elisir d'amore (Gaetano Donize
Tänzerin Bernd Mottl Theatre: Oper Köln
Solaris
Harey Kopie Patrick Kinmonth Theatre: Oper Köln
Bandscheibenvorfall (Ingrid Lausund)
Frau Schmidt Rüdiger Pape Theatre: BauturmTheater Köln
Das Käthchen von Heilbronn (Heinrich von Kleist)
Kunigunde Paul Becker Theatre: Landesbühne Rheinland-Pfalz
Die Geschichte von den Pandabärenerzählt von einem
Sie Cristian Ioan Theatre: Euro Theater Central, Bonn
Jenufa
Wäscherin Katharina Thalbach Theatre: Oper Köln
Julius Cäsar in Ägypten (G.F.Händel)
Parnassmädchen Karoline Gruber Theatre: Oper Köln
Geschichten aus dem Wienerwald (Ö.v.Horvath)
Tänzerin Albrecht Hirche Theatre: Schauspiel Köln
Fremde Lust
Zeitmond Petra Wüllenweber Theatre: FWT
Seelensprung
Astrid Johann Camut Theatre: Studiobühne, Köln
Der goldene Topf (E.T.A.Hoffmann)
Serpentina, Veronica Anita Ferraris Theatre: Atlantis-Theater, Köln
Die Liebe zu den drei Orangen (nach Gozzi)
Morgana, Clarice Rüdiger Pape Theatre: Barockfestival Nordrheinwestfalen
Polychromicon
Lisetta Oliver Ernst Theatre: Werkstattheater
Besuch bei Katt und Fredda (I.v. Zadow)
Miranda Marcel Cremer Theatre: Comedia Colonia, Köln
Einmal die Wahrheit (K. Komm)
Renate Hellmann H-D Bachmann Theatre: Landesbühne Rheinland-Pfalz
Jedermann (H.v. Hoffmannsthal)
Tischgesellschaft Gernot Friedel Theatre: Salzburger Festspiele
Das Käthchen von Heilbronn (Heinrich von Kleist)
Käthchen Anita Ferraris Theatre: Atlantis-Theater, Köln
Lulu (F.Wedekind)
Lulu Anita Ferraris Theatre: Atlantis-Theater, Köln
Rose und RegenSchwert und Wunde Ein Sommernachtstr
Hermia Andrea Gronemeyer Theatre: Comedia Colonia, Köln
Geburt der Jugend (A. Bronnen)
Ullrich Frank heul Theatre: Theater im Ballsaal, Bonn
Troilus und Cressida (W. Shakespeare)
Cressida Frank heul Theatre: Theater im Ballsaal, Bonn
Die Nashörner
singendes Nashorn David Mouchtar Samorai Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Blut am Hals der Katze (R.W. Fassbinder)
PhoebeZeitgeist Peter Rothin Theatre: Kammerspiele Köln

Audio

Das erste Mal... Asien! (Dubbing)
Frauen (SR) diverse Producer: E+U-TV Fernsehproduktion Audio: ZDF [de]
X Factor (Speaker)
Producer: RTL 2 Serie
Burn Country (Dubbing)
Mother Ian Olds Producer: ACE Productions [us]
Priceless (Dubbing)
Masseurin Ben Smallbone Producer: Radiate Films [us]
Launisch wie eine Feder im Wind (Speaker)
Producer: Deutschlandfunk Feature
Return to the Hiding Place (Dubbing)
Betsie (SR) Peter C. Spencer Producer: 10 West Studios [us]
Izzie's Way Home (Dubbing)
June, das Seepferdchen (LR) Sasha Burrow Producer: The Asylum [us]
Ghosthunters (Dubbing)
Martha (SR) Pearry Reginald Teo Producer: Great Movies GmbH
A Haunting in Cawdor (Dubbing)
Tess (SR) Phil Wurtzel Producer: Friel Films [us]
Starke Frauen in der SPD (Speaker)
Producer: Hansalux Feature
Das Haus der kleinen Forscher (Speaker)
Producer: WDR Westdeutscher Rundfunk Hörspiel / Feature
Spielarten- Guten Morgen, Mitternacht (Speaker)
Producer: WDR Feature
Die niederländische „ nationale Reisopera“ (Speaker)
Producer: WDR Feature
Kurzgeschichten von O. Hijuelos und Y. Banana (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Leonardo- Klimawandel am Ganges (Speaker)
Producer: WDR Feature
Neugier genügt- Frauen chinesischer Wanderarbeiter (Speaker)
Producer: WDR Feature
China und Indien- Die neuen Imperien (Speaker)
Producer: WDR Feature
Emoticon- Ein psychologischer Sprachtest (Speaker)
Producer: WDR Feature
Das verlorene Wort (Speaker)
Producer: WDR Feature
Der Alltag von Linienbusfahrern in Israel (Speaker)
Producer: WDR Feature
Die Reise nach Braunschweig (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Irakische Flüchtlinge in Syrien (Speaker)
Producer: WDR Feature
Managerhaftung- Wer zahlt den Schaden? (Speaker)
Producer: WDR Feature
Schlecht beraten- gut testiert (Speaker)
Producer: WDR Feature
Von großen und kleinen Tigern (Speaker)
Producer: WDR Feature
Rückblende: der Fall Mannesmann (Speaker)
Producer: WDR Feature
Von quietschenden Straßenbahnen und sirrenden Züge (Speaker)
Producer: WDR Feature
„Ich musste zum Wassertropfen werden“ (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Afrika (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Weisse Schwäne, schwarze Schwäne (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Das Moses Projekt (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Der Tag der Eule (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Anna am Freitag (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Der Partner (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Ein wahres Verbrechen (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Welt aus der Schachtel (Speaker)
Producer: Deutschlandfunk Feature
Der Poet (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Die Abenteuer und Irrfahrten des Odysseus (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Die Liebenden (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Die Stimmen von Nienbeck (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Ein Familienfoto (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Im Dunkel der Wälder (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Mondglas (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Schräges Leben-Schönes Lieben (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Traumfresserchen (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel