Stefan Konarske

Stefan Konarske

Main agency
Silke Rodenbach
+49 30 555 783508
mail@yumi-management.com
open agency on Castupload
Manouck BURGNARD
+33 1 42 61 11 56
m.burgnard@time-art.com
open agency on Castupload

Information

Year of birth
1980 (42 years)
Place of birth
Stade
Height (cm)
179
Weight (in kg)
65
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
very slim
Place of residence
Berlin
Housing options
Munich, Hamburg, New York, London, Los Angeles
Nationality
German
Languages
French(native-language)English
Dialects
Norden(native dialect)Saxon
Instruments
DrumsFluteGuitarOrganPercussionPianoRecorderTenor hornTimpaniXylophone
Sport
AthleticsBadmintonBilliardsFencing (stage)FinswimmingPilatesPistol shootingQigongRifle shootingSoccerSwimTable tennisTennisYoga
Dance
BalletContact ImprovisationContemporary danceCourtly dancesDiscoLatin American dancesMimeModern DanceStandard
Profession
Actor, Speaker
Singing
ChansonClassicOperaPop songs
Pitch
Tenor
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

2006
Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch

Other Education & Training

HfS - Hochschule für Schauspielkunst 'Ernst Busch' [de]

Awards

Nominierung 45. Adolf-Grimme-Preis (Spezialpreis NRW) für Werther
Nominierung 'Förderpreis Deutscher Film' für Hauptrolle in Armee der Stille
Nominierung 'Udine Award' für Hauptrolle in Werther
Bester Nachwuchsdarsteller für Orestie (Mess Festival Sarajevo)
Nachwuchsschauspieler des Jahres (Theater heute)
Künstlerbegabtenstipendium der Konrad Adenauer Stiftung
Künstlerbegabtenstipendium der Konrad Adenauer Stiftung

Film

The Magic Flute / Die Zauberflöte (Cinema film)
Leading role Florian Sigl Producer: Flute Film GmbH
Der junge Karl Marx (Cinema film)
Friedrich Engels (LR) Raoul Peck Producer: Rohfilm Productions GmbH
Valerian - Die Stadt der tausend Planeten (Cinema film)
Captain Zito (SR) Luc Besson Producer: EuropaCorp [fr]
Outside the Box (Cinema film)
Michel Grandier (LR) Philip Koch Producer: Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
Schuld um Schuld (Short film)
Gerhard Russ (SR) Viviane Andereggen Producer: Hamburg Media School
Rien ne va plus (Short film)
Spieler (LR) diverse Producer: DCM Pictures GmbH
Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot (Cinema film)
Adolf (LR) Philip Gröning Producer: Philip Groening Filmproduktion [de]
Fünf Freunde 2 (Cinema film)
Max (LR) Mike Marzuk Producer: SamFilm GmbH [de]
3 Momente des Unglücks (Short film)
Er (LR) Florian Röser Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Same same but different (Cinema film)
Ed (SR) Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion GmbH [de]
Armee der Stille (Feature film)
Stanislav (LR) Roland Lang Producer: Filmakademie Baden-Württemberg (Ludwigsburg) [de]
Der Engel heut Nacht (Short film)
Lukas Jörmund (LR) Tim Moeck Producer: 8av Filmproduktion [de]
Knallhart (Cinema film)
Dirk Detlev Buck Producer: Boje Buck Produktion GmbH [de]
GG 19 (Cinema film)
Kaspar, Art., 14 (SR) Carolin Otterbach Producer: Movie Members Filmproduktion GmbH [de]
Anfänger (Short film)
David (LR) Nicolas Wackerbarth Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
NVA (Cinema film)
Schröder (SR) Leander Haußmann Producer: Boje Buck Produktion GmbH [de]

Television

Ouija (Mini series)
Leading role Thomas Bourguignon Producer: Kwaï [fr] Station: France 2 [fr], StarzPlay
Friesland - Unter der Oberfläche (TV movie (series))
Lars Röding (SR) Marc Rensing Producer: Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH Station: ZDF [de]
Mutter kündigt (TV movie)
Phillipp Michelsen (LR) Rainer Kaufmann Producer: W&B Television GmbH Station: ZDF [de]
Freud (TV series)
Kronprinz Rudolf (SR) Marvin Kren Producer: Satel Film GmbH [at] Station: Netflix, ORF [at]
Das Boot (TV series)
Korvettenkapitän Ulrich Wrangel (LR) diverse Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: Sky [de]
Das Boot (TV series)
Ulrich Wrangel (LR) Andreas Prochaska Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: Sky [de]
Victor Hugo, Enemy of the State (Mini series)
Louis-Napoléon Bonaparte (SR) Jean-Marc Moutout Producer: Quad [fr] Station: France 2 [fr]
Tatort - Unter Kriegern (TV movie (series))
Sven (SR) Hermine Huntgeburth Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] Station: HR [de]
Tatort - Sturm (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Richard Huber Producer: unafilm GmbH [de] Station: WDR [de]
Tatort - Zahltag (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Thomas Jauch Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: WDR [de]
Tatort - Hundstage (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Stephan Wagner Producer: Carte Blanche Film GmbH [de] Station: WDR [de]
Tatort - Kollaps (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Dror Zahavi Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: WDR [de]
Tatort - Schwerelos (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Züli Aladag Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion KG Station: WDR [de]
Tatort - Hydra (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Nicole Weegmann Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] Station: WDR [de]
Alles muss raus - Eine Familie rechnet ab (TV series)
Ben Lippmann (SR) Dror Zahavi Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Dämonen (TV movie)
Tomas (SR) Marcial Di Fonzo Bo Producer: Les Films du Poisson [fr] Station: arte
Tatort - Auf ewig Dein (TV movie (series))
Daniel Kossik (LR) Dror Zahavi Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] Station: WDR [de]
Flaschendrehen (TV movie)
Rudi Fingerhut (SR) Nico Zingelmann Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) Station: SAT.1
Ein Fall für zwei (TV series)
Nick Barnikol (LR) Axel Barth Producer: Odeon TV (merged into Odeon Fiction GmbH) Station: ZDF [de]
Tatort - Im Abseits (TV movie (series))
Martin Jansen (SR) Uwe Janson Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] Station: SWR [de]
Der Kriminalist (TV series)
Tommy Bendix (LR) Christian Görlitz Producer: Monaco Film (merged to Odeon Fiction GmbH) Station: ZDF [de]
Das Duo - Mordbier (TV movie (series))
Thomas Fritz (LR) Markus Imboden Producer: TV60Filmproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Tatort - Borowski und die Sterne (TV movie (series))
Tim Krabbert (SR) Angelina Maccarone Producer: Nordfilm GmbH [de] Station: NDR [de]
Tatort - Heimwärts (TV movie (series))
Daniel Bergmann (SR) Johannes Grieser Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: MDR [de]
Werther (TV movie)
Werther (LR) Uwe Janson Producer: TeamWorx Television & Film GmbH [de]
SOKO Wismar (TV series)
Mark Schmidt (LR) Dirk Pientka Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
KDD - Kriminaldauerdienst (TV series)
Ansgar Reiter (SR) diverse Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Meine fremde Tochter (TV movie)
junger Psychiater (SR) Manfred Stelzer Producer: Colonia Media Filmproduktion GmbH [de] Station: WDR [de]
Das Wunder von Berlin (TV movie)
Junckie Roland Suso Richter Producer: TeamWorx Television & Film GmbH [de] Station: ZDF [de]
Vater Undercover - Im Auftrag der Familie (TV movie)
Chef Vivian Naefe Producer: Starhaus Filmproduktion GmbH Station: SAT.1
Brennendes Herz (TV movie)
Bühner (SR) Manfred Stelzer Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH Station: NDR [de]
Die Sterneköchin (TV movie)
Bankangestellter Manfred Stelzer Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] Station: HR [de]
Tatort - Das letzte Rennen (TV movie (series))
Micha (SR) Edward Berger Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] Station: HR [de]

Theater

Prinz Friedrich von Homburg
Hohenzollern Michael Thalheimer Theater: Schauspiel Frankfurt
Der Revisor
Ossip Herbert Fritsch Theater: Residenztheater München
Gyges und sein Ring
Gyges Nora Schlocker Theater: Residenztheater München
Eyjafjallajökull-Tam-Tam
Lorenz / Zeus - Der Autor Robert Lehninger Theater: Residenztheater München
Combat de nègre et de chiens
Cal (Hauptrolle) Michael Thalheimer Theater: Théâtre national de la Colline Paris
Professor Unrat
Lohmann Sebastian Baumgarten Theater: Maxim Gorki Theater
Anatomie Titus Fall of Rome
Demetrius/Quintus Dimiter Gotscheff Theater: Deutsches Theater
Orestie
Orestes (Hauptrolle) Michael Thalheimer Theater: Deutsches Theater
Was ihr wollt
Viola-Cesario (Hauptrolle) Michael Thalheimer Theater: Deutsches Theater
3 Sterne suchen einen Koch
Stefan Ivan Panteleev Theater: Deutsches Theater
König Oedipus
Oedipus Matthias Hartmann Theater: Schauspielhaus Zürich
Baal
Baal Veit Schubert Theater: Bat-Studiotheater Berlin
Amadeus
Amadeus Jan-Stehphan Hillebrand Theater: Hamburger Theaterfestspiele
Die Bremer Stadtmusikanten
Hahn Frank Lorenz Engel Theater: Komödie Winterhuder Fährhaus Hamburg
Romeo und Julia
Romeo Jan-Stehphan Hillebrand Theater: Hamburger Theaterfestspiele

Other

Sprich mit! (Instructional movie)
Clown (SR) Sergej Moya Producer: Von Fiessbach Film
Was ihr wollt (Deutsches Theater) (Theater recording)
Viola (SR) Andreas Morell Producer: 3sat [de] Station: 3sat, ZDFkultur [de]