Stefan Müller-Doriat

Stefan Müller-Doriat

Main agency
+49 228 502 084000
zav-kuenstlervermittlung-muenchen@arbeitsagentur.de
open in Castupload

Information

Acting age
33 - 43 years
Year of birth
1982 (39 years)
Place of birth
Stuttgart
Height (cm)
182
Weight (in kg)
90
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Short
Stature
slim
Place of residence
Stuttgart
Housing options
Munich, Stuttgart, Karlsruhe
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrench
Dialects
Swabian(native dialect)
Instruments
Drums
Sport
DartsSwordplayFencing (stage)Diving (bottle)
Dance
StandardLatin American dancesSalsaHip hopModern DanceRock & roll
Profession
Orator, Actor, Dubbing actor
Singing
Musical
Pitch
Baritone
Driver's licenses
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Car class, Special class
Other licenses
CMAS *

Vita entries

Primary professional training

2006
live act - Akademie der Schauspielkunst

Other Education & Training

Singing lessons Musical
Workshop: Stuntman
Sword and Shield
ZAV
Burger-Schäfer Dance School
Film and Stunt Fight

Film

ZahlTagTraum (Short film)
Paul (LR) Jörg Wohnsiedler
Der Fall (Short film)
Philip (LR) Christoph Baumann
Vergiss mein nicht
Leading role Josua Graf
Alte Freunde
Michael Ransburg
Mackie Messer - Brechts Dreigroschenfilm (Cinema film)
Spekulant Joachim A. Lang Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH)
Intension (Short film)
Killer (LR) Robert Peichl
Der stille Soldat (Short film)
Peter Pflomm (LR) Simon Knobloch
Morti's Law (Short film)
Steven Fairchild (LR) Marcel Wohlfahrt Producer: Wohlfahrt & Kölbl Produktion
Patient 39 (Short film)
Arzt, div. (LR) Tabea Chadalakian Kurz Producer: Gazela Cinéma
Online Technologien (Short film)
John (LR) Nono Weinzierl Producer: Hochschule der Medien (HdM Stuttgart) [de]
Zugzwang (Short film)
Corben (LR) Marc David Producer: SAE Institute (Köln) [de]
Traumwelt (Bewerbungsfilm) (Short film)
Alex (LR) Marc Steck Producer: Markus Ilschner Produktion
Sprachlos (Short film)
Stefan (SR) Adrian Copitzky Producer: AF-Film, Faißt, Copitzky und Kayan
Live Stream
Student (SR) Jens Wischnewski Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de] Distribution: arte, BR [de], SWR [de]
Der letzte Rest (Short film)
Karsten (SR) Jens Wischnewski Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Fear Within - Die Angst In Dir (Bewerbungsfilm) (Short film)
Bastian (LR) Jens Wernstedt Producer: Jens Wernstedt Produktion [de]
Wiedersehen (Bewerbungsfilm) (Short film)
Martin (LR) Tanja Grinberg Producer: Tanja Grinberg Produktion
Der Weihnachtswessel (Short film)
Soldat (SR) Matthias Müller Producer: Manor Mountain Pictures
Vier Töchter (Cinema film)
Mercedesfahrer (SR) Rainer Kaufmann Producer: Claussen+Putz Filmproduktion GmbH (formerly Claussen+Wöbke+Putz)
Rabenbrüder (Cinema film)
Discobesucher (SR) Bernd Lange Producer: Gambit Film und Fernsehproduktion GmbH [de]
Happy End (Short film)
Michael (LR) Thomas Apostel Producer: Lazi Akademie gGmbH [de]
Requiem (Cinema film)
Minestrant (SR) Hans-Christian Schmid Producer: 23/5 Filmproduktion GmbH
Toyotafahrer leben länger (Short film)
Unfallopfer (SR) Marcel Ahrens Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Television

Galileo Plus: Mein größter Coup (TV series)
Thomas Salme Matthias Gonser Station: PRO 7
Soko Stuttgart: Gift (TV series)
Stunt Rainer Matsutani Station: ZDF
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Ralf (SR) Thomas Pauli Producer: Securitel GmbH [de] Station: ZDF [de]
Ein todsicherer Plan (TV movie)
Kollege Bommer (SR) Roland Suso Richter Producer: SWR Südwestrundfunk [de] Station: ARD [de], SWR [de]
George (TV movie)
Georg (SR) Joachim A. Lang Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] Station: SWR [de]
Der Vollgasmann (TV movie)
Eisbär Dennis (SR) Rainer Matsutani Producer: SWR Südwestrundfunk [de] Station: SWR [de]
Mein Mann, der Trinker (TV movie)
Gisbert (SR) Bodo Fürneisen Producer: SWR Südwestrundfunk [de]
Trau niemals deinem Schwiegersohn (TV movie)
Cafégast (SR) Michael Kreihsl Producer: Roxy Film GmbH [de] Station: SAT.1 [de]
Schiller (TV movie)
Soldat-Trommler (SR) Martin Weinhart Producer: Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] Station: arte, BR [de], Degeto [de], MDR [de], SWR [de]

Theater

Doppelt leben hält besser
John Smith Susanne Heydenreich Theater: Theater der Altstadt
Stierkämpfer
Momo Theater: Forum Theater Stuttgart
Der betäubende Geruch von Weiß
Theo Van Gogh Christof Küster Theater: Forum Theater Stuttgart
Die Affaire in der Rue de Lourcine
Potard Marcel Keller Theater: Forum Theater Stuttgart
Triumph der Liebe
Arlequin Dieter Nelle Theater: Forum Theater Stuttgart
Ein Waldspaziergang
John Honeyman Dieter Nelle Theater: Forum Theater Stuttgart
Ein Tempelherr
Thomas Benjamin Hille Theater: Studio Theater Stuttgart
Julius Cäsar
Casca, Lepidus Dieter Nelle Theater: Forum Theater Stuttgart
Der Revisor
Bobtschinski, Ljapkin-Tjapkin, Chlopow Martin König Theater: Forum Theater Stuttgart
Benefiz - Jeder rettet einen Afrikaner
Eckhard Hans Poeschl Theater: Wallgraben Theater Freiburg
Urmel aus dem Eis
Professor Tibatong, Seeelelefant Christiane Wolff Theater: Sommertheater Ludwigsburg
Kalle Blomquist
Onkel Einar Christiane Wolff Theater: Sommertheater Ludwigsburg
Du (Normen)
Lutz Benjamin Hille Theater: Wallgraben Theater Freiburg
Stück Plastik
Michael Benjamin Hille Theater: Studio Theater Stuttgart
Der nackte Wahnsinn
Garry Lejeune / Roger Tramplemain Martin König Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Außer Kontrolle
George Pigden Susanne Heydenreich Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Dantons Tod
Philippeau, Dillon Uwe Hoppe Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Er ist wieder da
Sawatzki Uwe Hoppe Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Wer hat Angst vor Virginia Woolf
Nick Martin König Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Eine Mittsommernachts-Sex-Komödie
Andrew Hobbs Susanne Heydenreich Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Draußen vor der Tür
Der Andere Wilfried Alt Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Bunbury
Algernon Moncrieff Philipp Becker Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Peer Gynt
Peer Gynt Uwe Hoppe Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Arsen und Spitzenhäubchen
O'Hara Susanne Heydenreich Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Der Entaklemmer
Heiner Philipp Becker Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Kleiner Mann - Was nun?!
Erzähler, Heilbutt Wilfried Alt Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Faust 2
Heermeister, Chiron, Nereus Uwe Hoppe Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Faust 1
Valentin, Theaterdirektor, u.w. Uwe Hoppe Theater: Theater der Altstadt Stuttgart
Kirschgarten
Jasha Christoph Biermeier Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Die Bremer Stadtmusikanten
Hund Thomas Unruh Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Der Besuch der alten Dame
Arzt Christoph Biermeier Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Linie 1
Junge mit Mantel, Kleister, uvw. Ingmar Otto Theater: Kammertheater Karlsruhe
Der Zauberer von Oz
Blechmann Ina Annett Keppel Theater: Komödie im Marquardt Stuttgart
Glenn Miller - Ein Leben für den Swing
Zeke Zarchy, Abe Olman, div. Christoph Biermeier Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Ein Sommernachtstraum
Handwerker Christoph Biermeier Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Frohe Weihnachten kleiner Eisbär
Polarforscher Ole, Orka +div. Ralph Reiniger Theater: Theater Concept
Der Klassen Feind
Vollmond Stefan Meier Theater: Theater an der Effingerstr. - Bern
Peter Pan
John, Smee Thomas Unruh Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Witchboard
Jake Dracula Jörg Kraft Theater: Movie Park Germany
Die Mausefalle
Christopher Wren Markus Helm Theater: Dinner-Theater Friedenau
Robin Hood
Bruder Tuck Thomas Unruh Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Romeo und Julia
Abraham/ div. Rosee Riggs Theater: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Heilige Johanna der Schlachthöfe
Krieger Gottes Volker Lösch Theater: Staatstheater Stuttgart
Aeneas in Karthago
Kriegsgott Mars Peter Konwitschny Theater: Staatsoper Stuttgart
D‘ Artagnans Tochter und die Drei Musketiere
Gardist Volker Ullmann Theater: Altes Schauspielhaus Stuttgart
Die Sieben Raben
Rabe / Michael Enrico Lübbe Theater: Staatstheater Stuttgart

Audio

Blippi (Dubbing)
Blippi Kitchen TV Distribution: Youtube
Silver Skates (Dubbing)
Moritz Brendel Producer: Bewegte Bilder Distribution: Kino / Netflix
Dans la tête des champions - Mentaltraining im Spitzensport (Speaker)
MD-Productions Distribution: ARTE
Stadt, Land, Kunst (Speaker)
MD-Productions Distribution: ARTE
Achtung Lebensgefahr! - LGBT in Tschetschenien (Speaker)
MD-Productions Distribution: ARTE / HBO
BRAUN - Team Walldürn (Speaker)
Oliver Berberich
OralB - Imagefilm (Speaker)
Oliver Berberich
Mildenberger Verlag - Lehrvideos Grundschule (Speaker)
Leonard Küßner Distribution: Mildenberger Verlag
SWR2: Feature (Speaker)
Günter Maurer
SWR2: Wissen Spezial (Speaker)
Günter Maurer Distribution: SWR
SWR2: Wissen (Speaker)
Günter Maurer Distribution: SWR
Supa Strikas (Dubbing)
Cool Joe, Big Bo Kitchen TV Distribution: Youtube / Amazon
Spiritwalker (Dubbing)
Kitchen TV
Take Care (Dubbing)
Kitchen TV
USA intoxicated (Speaker)
G. Schermann
Show des Lächelns (Serie) (Speaker)
Ralf Armbruster
Unbekannte Helden - Widerstand im Südwesten (Narrator)
Samuel Ackermann Distribution: SWR-Dokudrama
OSMO - Spielesystem für iPad (Speaker)
Andreas Köhler
Nemesis - oder ein Tag in Venedig (Speaker)
Andrea Herz
Root Cause (Speaker)
Kitchen TV
Izetta, die letzte Hexe (Dubbing)
Michael Egeler
Danmachi - Arrow of the Orion (Dubbing)
Hermes Antonio Lopes Distribution: Kino
Danmachi - Famila Myth II (Dubbing)
Hermes Antonio Lopes
Musik schenkt Lächeln (Narrator)
Sprecher Ralf Armbruster
Infection (Dubbing)
Adan Kitchen TV
Once upon a time in Bethlehem (Dubbing)
David TeamWerk Producer: Der Filmverleih Distribution: Kino
The Head (Dubbing)
Aki Kitchen TV Distribution: HBO / Amazon Starzplay
Aroused by Gymnopedies (Dubbing)
Kitchen TV
Die Dirigentin (Dubbing)
Concertmaster TeamWerk
Mossad (Dubbing)
Charlie Kitchen TV Distribution: Kino
Valentine - The Dark Avenger (Dubbing)
Kitchen TV
AKFN (Dubbing)
Pandemie (Dubbing)
Kitchen TV Distribution: Kino
Yummy (Dubbing)
Kitchen TV Distribution: Kino
Das Rezept zur großen Liebe (Dubbing)
Ajay (SR) diverse Producer: Parin Multimedia [in] Distribution: Zee.One [de]
Badho Bahu - Schwer verliebt (Dubbing)
Rana (LR) diverse Producer: Sunny Side Up Films [in] Distribution: Zee TV [in]
Agatha Christie: Blausäure (Dubbing)
Marc Drake LabSix
Rich Boy, Rich Girl (Dubbing)
Stutt i/o
Die teuflische Venus (Dubbing)
Kitchen TV
Mademoiselle Hanamura 2 (Dubbing)
Stutt i/o
Meine erste wahre Liebe (Dubbing)
Kitchen TV
Deadline SIRF 24 Gante (Dubbing)
Kitchen TV
Trudes Tier (Serie) (Dubbing)
Axel Studio Soi Distribution: Sendung mit der Maus
SWR - Made in Südwest (Narrator)
Voice Over Distribution: SWR
Mukkabaaz - Härter als Stahl (Dubbing)
Shravan (LR) Anurag Kashyap Producer: Phantoms Films Pvt. Ltd. [in]
Blautopf VR (360 VR) (Dubbing)
Paul (LR) Christoph Rasulis Producer: Tellux Next GmbH [de]
Chomp Squad (Serie) (Dubbing)
Bobby Badge Kitchen TV Distribution: Hasbro / Youtube
Red Rock Canyon (Speaker)
Kitchen TV
Knights and Magic (Serie) (Dubbing)
Prinz Emrys LabSix
Cheeni Kum (Dubbing)
Kitchen TV
Ek Vivah (Dubbing)
Kitchen TV
Der Exorzismus der Tracy Crowell (Dubbing)
Stutt i/o
Refuge (Dubbing)
Stutt i/o
Del Playa (Dubbing)
Stutt i/o
Talking tom (Serie) (Dubbing)
Kitchen TV Distribution: Netflix / Youtube
Danmachi - Sword Oratoria (Serie) (Dubbing)
Hermes LabSix
Danmachi OVA (Dubbing)
Hermes LabSix
Anonymous Noise (Serie) (Dubbing)
Stutt i/o
Uli das Ufo (Hörspielserie) (Audio drama)
Fabian Bruck
Jo Jeeta Wohi Sikandar (Dubbing)
Kitchen TV
Qayamat se qayamat tak (Dubbing)
Stutt i/o
Allein gegen die Mafia - Staffel 10 (Dubbing)
Kitchen TV
Miffys Abenteuer (Serie) (Dubbing)
Kitchen TV Distribution: Sky Junior
Chandni und Prem - Heute, morgen und für immer! (Dubbing)
Priest (SR) Kaushik Ghatak Producer: Rajshri Productions [in]
Mademoiselle Hanamura - Aufbruch zu modernen Zeiten (Dubbing)
Hetsura (SR) Kazuhiro Furuhashi Producer: Nippon Animation Co. Ltd. [jp]
Graf Luckner (Dubbing)
Jacques (SR) Yannick Andréi Producer: Horsi Film Distribution: ARD [de]
Die Sanfte (Dubbing)
Stutt i/o
Aladdin and the Princess Shahrazad (Dubbing)
Kitchen TV
smarter App (Speaker)
Producer: Eagleeye Pictures
3 Gänge Menü á la Wilson (Audio drama)
Roman Müller
OLD 37 (Dubbing)
Stutt i/o
Typo-Safari (Serie) (Narrator)
Sub&Dub Distribution: ARTE
Amstardam (Dubbing)
Stutt i/o
The War I Knew (Dubbing)
Stutt i/o
Vox Pop: Datenklau (Speaker)
Sub&Dub Distribution: ARTE
Deer Crossing (Dubbing)
Stutt i/o
Mascot Fur Life (Dubbing)
Jens Wernstedt
Mercury Plains (Dubbing)
Stutt i/o
Hardkor Disko (Dubbing)
Stutt i/o
Brothers of War (Dubbing)
Stutt i/o
Miguel - Detektiv auf leisen Pfoten (Speaker)
Miguel (LR) Thomas Oelkers Producer: Thomas Oelkers Produktion
Furious Road (Dubbing)
Stutt i/o
Buddy Hutchins (Dubbing)
Stutt i/o
Ritter Martini (Speaker)
Producer: MDK Studios
Airline Disaster (Dubbing)
Julius Reed (SR) John Willis III Producer: The Asylum [us]
Butler Parker (Speaker)
Producer: Zauberstern Records
Wortschall in Hall (Speaker)
Producer: FH-SHA
The Fallen (Dubbing)
Lewis (LR) Ari Taub Producer: Brooklyn Independent Studios [us]
Faith - The Van Helsing Chronicles (Speaker)
Producer: R&B Company
Museum Lindlar (Speaker)
Producer: Bergisches Freilandmuseum Lindlar
500 Jahre Treppe (Speaker)
Producer: Freilichtspiele Schwäbisch Hall
Lesung von Drehbüchern (Speaker)
Producer: Interspherial Pictures Entertainment
Dingo (Speaker)
Producer: KMW - DaimlerChrysler
Navigationssystem (Speaker)
Producer: Moo Music

Other

ExitGames Stuttgart - The Silo (Trailer)
Wächter (LR) Sandra Rogenz Producer: Sandra Rogenz Produktion
Endeffekt - Was auch immer du brauchst (Music video)
Er (LR) Simon Merkel Producer: Endeffekt
Aspirin (3D) (Workshop production)
Mann (LR) Roland Mönch Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Commercial

Kia Motors - Interner Firmenfilm (Industry movie)
OralB - Visionfilm (Other)
Mercedes Benz: EQS (Other)
"Extra"-Prämiensystem (Commercial)
Braun CBN (Intern) (Industry movie)
Exit Games Stuttgart - Teambuilding (Other)
Deka Investment (Internet)
Miramar GmbH - Willkommen im Urlaubsparadies! (Image movie)
Ehemann/Vater (LR) Timo Ossfeld Producer: UnitedBusiness Films
Markt Lichtenau - Image (Internetfilm) (Image movie)
Ehemann/Vater (LR) Thomas Bitzer-Prill Producer: dig it! media
Moviepark Germany - The Slaughterhouse (Commercial)
Moderator (LR) Jörg Kraft Producer: Moviepark Germany
O2 Germany - Die O2 Erlebniswand (Image movie)
Nick Brenner (LR) Christoph Lehmann Producer: Jangled Nerves GmbH [de]
Abgedreht in Stuttgart (Lehrprojekt) (Industry movie)
Ben Volkerts (LR) Jörn Precht Producer: educ tv - Das Schulungsstudio der media GmbH [de]