Stefan Wancura

Stefan Wancura

Screen Actors
Petra Schmidt
+43 664 2265 650
office@screenactors.at

Information

Acting age
44 - 54 years
Year of birth
1973 (47 years)
Place of birth
Gmunden
Height (cm)
180
Weight (in kg)
84
Eye color
brown
Hair color
Gray
Hair length
Short
Stature
normal
Place of residence
Stuttgart (D) / Wien (AUT)
Cities I could work in
Berlin/Potsdam, Leipzig, Wien, Graz, Linz
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Dialects
Bairisch: only when required
Viennese: only when required
Swiss-German: only when required
Oberösterreichisch: only when required (Native dialect)
Accents
Hungarian: only when required
French: only when required
Czech: only when required
Swiss: only when required
Dutch: only when required
Austrian: only when required
Instruments
Violin: medium
Sport
Badminton, Rockclimbing, Mountain hiking, Billiards, Stage combat, Fitness, Soccer, Inline skating, Sport of running, Miniature golf, Ice skating, Swim, Alpine skiing, Squash, Tennis, Table tennis, Volleyball, Hiking
Dance
Standard: basic
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Song: medium
Blues: medium
Chanson: medium
Wienerlied: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Mopeds up to 50 cc & 45 km / h, Car class

Vita entries

Primary professional training

2001
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Workshop bei Casting Direktorin Rita Waszilovics
Workshop
VIEWPOINTS Workshop bei Claudia Heu
Workshop bei Casting Direktorin Eva Roth
Max Reinhardt Seminar
Filmworkshop bei István Szábo

Awards

Hammerthal Drei (nominated) (Short film)
Nominiert im Nationalen Wettbewerb 32. Filmfest Dresden
Kleiner großer Bär (Short film)
Kinderfilmpreis - "Kleiner, großer Bär" von Sarah Schulz (Bamberger Kurzfilmtage)
Vatertag (Short film)
Goldener Reiter für den Besten Kurzspielfilm - Nationaler Wettbewerb - Filmfest Dresden, Internationales Kurzfilmfestival 2010
Twinni (Cinema film)
Großer Preis der Jury für den Besten Spielfilm des Festival International du Cinéma au Féminin de Bordeaux 2003

Film

Hammerthal Drei (Short film)
Stefan (LR) Olaf Held Producer: Chemnitzer Filmwerkstatt Nominiert im Nationaler Wettbewerb 32. Filmfest Dresden 2020
Kleiner großer Bär (Educational production)
Erzähler, alle Stimmen (LR) Sarah Schulz Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Die Komplexität einer Sache (Educational production)
Der Alte (LR) Christina Honig Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Hammerthal - Kapitel 2: Die Grenze (Short film)
Stefan (LR) Olaf Held Producer: Chemnitzer Filmwerkstatt
Eden (Short film)
Bräutigam (SR) Oliver Kracht Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Tiere (Short film)
Therapeut (SR) Oliver Kracht Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Drei Patienten (Cinema film)
Dr. Matthias Kurowski (LR) Klaus-Gregor Eichhorn Producer: Chemnitzer Filmwerkstatt
Vatertag (Short film)
Vater (LR) Olaf Held Producer: Chemnitzer Filmwerkstatt Goldener Reiter für den Besten Kurzspielfilm - Nationaler Wettbewerb - des Filmfest Dresden, Internationales Kurzfilmfestival 2010
Mein Kampf (Cinema film)
Voice (OR) Urs Odermatt Producer: Schiwago Film, Dor Film, hugofilm Distribution: ZDFTheaterkanal, ARTE, SF, UFA Fiction Casting director: Anja Dihrberg
Stimmen (Short film)
Arzt (SR) Klaus-Gregor Eichhorn Producer: Chemnitzer Filmwerkstatt
Hanns durch die Zeit (Cinema film)
Viktor Honneth (LR) Willi Hengstler Producer: lamettaVision, XXKunstkabel, Intro Graz Spection
Engel (Short film)
Micha (LR) Daniel Cornicius Producer: Exzentrik Film
1985. Der letzte Sommer mit dir (Cinema film)
MFS-Beamter (OR) Leon L. Bensch Producer: Fernsehkind Medienproduktion
Twinni (Cinema film)
Edi (SR) Ulrike Schweiger Producer: Allegro Film Distribution: ORF Casting director: Judith Limberger, Lisa Oláh

Television

SOKO Donau / SOKO Wien ("Todgeweiht") (TV series)
Dr. Rudi Meier (SR) Eva Spreitzhofer Producer: Satel Film TV Channel: ORF, ZDF Casting director: Nicole Schmied
SOKO Kitzbühel ("Perspektiven") (TV series)
Roman Spor (LR) Rainer Hackstock Producer: Gebhardt Productions TV Channel: ORF, ZDF Casting director: Nicole Schmied
Der vierte Mann (Serien-Special von SOKO Wien und SOKO Leipzig) (TV series)
Georg Emanuel Holzer (jung) (SR) Erhard Riedlsperger Producer: Satel Film, UFA Fiction TV Channel: ZDF, ORF Casting director: Nicole Schmied (Wien), Cornelia Mareth (Leipzig), Maria Rölcke (Leipzig)
SOKO Leipzig ("Im Schattenreich") (TV series)
Gast (Bar) (SR) Michael Wenning Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF, Aviator Entertainment Casting director: Maria Rölcke, Cornelia Mareth
In aller Freundschaft ("Des einen Freud") (TV series)
Supporting role Producer: Saxonia Media Filmproduktion, ARD Degeto Film TV Channel: Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) Casting director: Ines Rahn
Die Ehre der Strizzis (TV movie)
Portier (SR) Peter Weck Producer: Cinevista Film TV Channel: ORF

Theatre

Auswahl
Olympia (Molnár) (Drama)
Krehl (SR) Theatre: Schlossfestspiele Tillysburg (Österreich)
Da Jesus und seine Hawara (Teuschl/Büchel) (Drama)
Judas (LR) Theatre: Schlossfestspiele Tillysburg
Remote Viewer (Coburn/Hatcher) (Drama)
Stefan (LR) Theatre: Theater Rampe Stuttgart
Stück Plastik (Mayenburg) (Drama)
Haulupa (LR) Theatre: Studiotheater Stuttgart
Der Hund des alten Mannes (Kluck) (Drama)
Mehrere Theatre: Theater Rampe Stuttgart
Titanic (Benesch) (Drama)
Captain (LR) Theatre: neues theater Halle (Saale)
Egmont (Goethe) (Drama)
Egmont (LR) Theatre: WLB Esslingen
Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band (Beatles/Suckel) (Drama)
Ein Mann (LR) Theatre: neues theater Halle (Saale)
Viel Lärm um Nichts (Shakespeare) (Drama)
Don Pedro (SR) Theatre: WLB Esslingen
Der Auftrag (Müller) (Drama)
Debuisson (LR) Theatre: WLB Esslingen
Faust I (Goethe) (Drama)
Faust (LR) Theatre: WLB Esslingen
Der Kampf des Negers und der Hunde (Koltès) (Drama)
Cal (LR) Theatre: WLB Esslingen
Der Fremde (Camus/Hutinet) (Drama)
Mehrere Theatre: WLB Esslingen
Final Girl (Feldbakken) (Drama)
Mehrere Theatre: Theater Basel
Speeddating (Drama)
Mehrere Theatre: Schauspiel Leipzig
Nathan der Weise (Lessing) (Drama)
Tempelherr (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Spur der Steine (Beyer/Hawemann) (Drama)
Trutmann (SR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Kabale und Liebe (Schiller) (Drama)
Sekretär Wurm (SR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Chemnitz Soap 1-3 (Call) (Drama)
Ferdl, Jacqueline, u.a. Theatre: Schauspiel Chemnitz
Süßer Vogel Jugend (Williams) (Drama)
Chance Wayne (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Urinetown (Hollmann/Kotis) (Other)
Bobby Strong (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Lumpazivagabundus (Nestroy) (Drama)
Schneider Zwirn (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Liebelei (Schnitzler) (Drama)
Fritz Lobheimer (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Der Kirschgarten (Tschechow) (Drama)
Trofimow (SR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Ladies Night (Sinclair/McCarten) (Drama)
Craig (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Was ihr wollt (Shakespeare) (Drama)
Herzog Orsino (SR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Indien (Hader/Dorfer) (Drama)
Heinz Bösel (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Die Abzocker (Gieschen) (Drama)
Achim Kronauer (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Die Räuber (Schiller) (Drama)
Franz Moor (LR) Theatre: Schauspiel Chemnitz
Caligula (Camus) (Drama)
Caligula (LR) Theatre: Neue Studiobühne Wien
Ein Sommernachtstraum (Shakespeare) (Drama)
Theseus/Oberon (SR) Theatre: Poesie im Ausseerland (Österreich)

Audio

Anton & Pepe (Folge 2: Loco in Acapulco) (Audio drama)
Don Brosco Axel Ranisch Producer: NDR Audio: NDR Kultur Casting director: Marc Zippel
Büchermarkt (Speaker)
Sprecher Dorothea Dieckmann Audio: Deutschlandfunk
Produktionen für arte, SWR, ZDF, Netflix (Speaker)
Voice Over und Kommentar Diverse Producer: Studio 7 Synchron und Untertitel Audio: arte, SWR, ZDF, Netflix
Produktionen für arte (Speaker)
Voice Over und Kommentar Diverse Producer: sub&dub company, Kehl Audio: arte
Produktionen für arte (Speaker)
Voice Over und Kommentar Diverse Producer: H.D. Tonstudio GbR, Baden-Baden Audio: arte
Produktionen für SWR (Speaker)
Sprecher (Feature) Diverse Producer: SWR Audio: SWR Baden-Baden
Teaser für arte (Speaker)
Sprecher (Teaser) und Voice Over Karl Weege Producer: arte g.e.i.e Strasbourg Audio: arte g.e.i.e.
Produktionen für arte, ZDF (Speaker)
Voice Over Diverse Producer: Seppia, Strasbourg Audio: arte, ZDF
Produktionen für arte, ZDF (Speaker)
Voice Over Diverse Producer: Timecode Filmstudio, Kehl Audio: arte, ZDF
Diverse Produktionen (Speaker)
Sprecher Diverse Producer: Listen Studios, Stuttgart Audio: Diverse
Diverse Produktionen (Speaker)
Sprecher Diverse Producer: Tonstudio Gress, Stuttgart Audio: Diverse
Nessun Dorma. Giacomo Puccini. Das Leben eines Meisters (Audio drama)
Giacomo Puccini (HR) Carola Wiesner, Steve Wohlfahrt Producer: Artemis Institut für Hörkunst
Wolfsjagd (Audio drama)
Vincent (HR) Carola Wiesner, Steve Wohlfahrt Producer: Artemis Institut für Hörkunst
Das Ramayana Epos (Audio drama)
General Hanuman (HR) Carola Wiesner, Steve Wohlfahrt Producer: Artemis Institut für Hörkunst
Die Nonne (Diderot) (Audio drama)
Briasson Carola Wiesner, Steve Wohlfahrt Producer: Artemis Institut für Hörkunst