Thomas Bartholomäus

Thomas Bartholomäus

ZAV-Künstlervermittlung Berlin
Sonja Sommer
+49 30 555 5996834
sonja.sommer@arbeitsagentur.deview

Information

Acting age
39 - 52 years
Year of birth
1971 (49 years)
Place of birth
Köln
Height (cm)
180
Weight (in kg)
86
Eye color
brown
Hair color
Gray
Hair length
Balding
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic-muscular
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Köln, Hamburg, Dresden, London, Los Angeles
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Kölsch (Native dialect)
Rheinisch
Berlin German
Instruments
Guitar: medium
Sport
Archery, Fitness, Soccer, Inline skating, Weight training, Kung Fu, Swim, Sailing, skiing, Tai chi, Hiking
Dance
Freestyle dance: medium
Classic dance: basic
Profession
Actor
Singing
Song: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Truck class (C, CE, C1, C1E), Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE)
Other licenses
Sports boat captains license see

Vita entries

Primary professional training

2001
ETI Schauspielschule Berlin

Other Education & Training

Lichtblicke
Mark (LR) Sabrina Frank Distribution: Demoszene
Source Tuning für die Kamera / Jens Roth
Zertifizierter Coach

Awards

Bester Mann (Cinema film)
Max Ophüls Preis Bester mittellanger Spielfilm
Mittlere Reife (Feature film)
Hessischer Filmpreis Sonderpreis der Jury

Film

Der Junge im Schnee (Short film)
Unteroffizier Kemper (SR) Dieter Primig Distribution: Kurzfilm
Bester Mann (Cinema film)
Wolfgang (SR) Florian Forsch Distribution: KHM / Kino Max Ophüls Preis
Mikel (Cinema film)
Makler (SR) Cavo Kernich Distribution: UdK / Kino Berlinale 2016
Geld oder Leben (Short film)
Dieter (LR) Bettina Götz Producer: breitbild TV Produktionsgesellschaft mbH
Dirty Laundry (Short film)
MacManus (SR) Arndt Schwering-Sohnrey Producer: umkehrfilm, Arndt Schwering-Sohnrey
A.L.E.C.S.
Lars Bender (LR) Dejan Simonovic Producer: Hochschule der Medien (HdM Stuttgart)
Stiftung Bahn-Sozialwerk / BZAL - Pendler
Bekannter (SR) Thomas M. Bausenwein Producer: Pipeline Filmproduktion
Abgeschleppt
Paul Hinze (LR) Thomas Vogel Producer: Guerilla Entertainment, Jens Schwengel
16120km (Gewinner Kurzfilmwettbewerb 'Sehnsucht Australien')
Elgar (LR) Thomas Vogel Producer: Guerilla Entertainment, Jens Schwengel
Der Koffer
Jaruslav (LR) Jürgen Dittes Producer: Crosscut Media
Das letzte Wort
Rudolf (SR) Peter Grandl Producer: Workflow Films
Valerie (Cinema film)
Security-Man (SR) Birgit Möller Producer: credofilm GmbH
Der Lebensversicherer (Cinema film)
Vertreter (SR) Bülent Akinci Producer: Razor Film Produktion GmbH
Am Arsch der Welt
Rainer (LR) Simon Brückner Producer: Filmarche Berlin e.V.
Status Yo! (Cinema film)
Paul (SR) Till Hastreiter Producer: discofilm
Mondscheintarif (Cinema film)
Proll Ralf Huettner Producer: Hager Moss Film GmbH

Television

Piskopat (Feature film)
Burkhard (SR) Til Endemann Producer: Polyphon TV Channel: ZDF Casting director: Tina Böckenhauer
Stenzels Bescherung (Feature film)
David Richter (SR) Marc-Andreas Bochert Producer: Tellux-Film TV Channel: ARD Casting director: Uwe Bünker
Lautlose Tropfen (Feature film)
Frank Habermann (SR) Holger Haase Producer: Frische Filme TV Channel: Sat1 Casting director: Uwe Bünker
Der Froschkönig (Feature film)
Theo (SR) Jeanette Wagner Producer: Sabotage TV Channel: ZDF Casting director: Uwe Bünker
Lucie - geheult wird nicht (Pilot)
Schaffner (SR) Frauke Thielecke Producer: Eikon TV Channel: RTL Casting director: Tina Böckenhauer
Nix Festes (Series)
Maik (SR) Christoph Schnee TV Channel: ZDF-neo Casting director: Marc Schötteldreier
Die Spezialisten (Series)
Schröder (SR) Steffi Doehlemann Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF Casting director: Ingrid Cuenca
Bittere Weihnacht (Feature film)
Hans Lautenberg (SR) Sascha Thiel TV Channel: ZDF
Terra X - Deutschland-Saga (Documentary series)
Otto Lilienthal (LR) Gero von Boehm Producer: interscience film TV Channel: ZDF
Dina Foxx – Tödlicher Kontakt (Feature film)
Breschnik (SR) Max Zeitler Producer: UFA FICTION GmbH (vormals: Teamworx, Phoenix Film, Ufa Fernsehproduktion)
Tiere bis unters Dach (Series)
Gärtner (SR) Berno Kürten Producer: Polyphon Film- und Fernseh GmbH TV Channel: SWR
Mittlere Reife (Feature film)
Stiefvater Drechsler (SR) Martin Enlen Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: HR
Ein Jahr nach morgen (Feature film)
Mann (Pornoproduzent) Aelrun Goette Producer: Kordes & Kordes Film GmbH TV Channel: WDR
Bella Block - Unter den Linden (Feature film)
Mitarbeiter (Sozialstation) Martin Enlen Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF
Hand aufs Herz
Wuchert (SR) Tobias Stille Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1
Lena - Liebe meines Lebens
Matthias Zöller (SR) Lutz von Sicherer Producer: Wiedemann & Berg Television GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF
Kollegium - Klassenkampf im Lehrerzimmer (Webserie)
Ole Speckmann Daniel Hyan Producer: Vice Productions GbR
Rosa Roth - In guten Händen
Arzt Carlo Rola Producer: MOOVIE GmbH TV Channel: ZDF
Spur & Partner
Bruder Benedikt (LR) Wolfgang Eißler Producer: vision X Film- und Fernsehproduktion (vormals: vis a vision) TV Channel: ARD
Streit um Drei (TV show)
Franz Baumann (LR) diverse Producer: KG Televersal Film- und Fernseh Produktion GmbH & Co. TV Channel: ZDF

Theatre

Die Legende von Sorge und Elend (Drama)
Klaus (LR) Janek Liebetruth Producer: Theaternatur Theatre: Mauerfall.30.Berlin
Handjob (Drama)
Carmichael (LR) Nadja Stübiger Theatre: Heimathafen Neukölln
Das Geheimnis der Irma Pep (Drama)
Nicodemus / Lady Enid (LR) Jan Bolender Theatre: Vaganten Bühne Berlin
Life is a bitch (Drama)
Ansgar (SR) Jan Bolender Theatre: Vaganten Bühne Berlin

Commercial

DB Regio (Commercial)
Oxfam - Infam (Social Spot)
Wissenschaftlicher Assistent (SR) Moritz Mohr Producer: 10hoch16
Heineken - Pathfinder (Commercial)
Wissenschaftler (LR) Lieven Van Baelen Producer: CZAR
Augenauf e.V. - Reportage (Social Spot gegen rechte Gewalt) (Commercial)
Skinhead (SR) Thomas Frick Producer: mafilm - martens Film- und Fernsehproduktions GmbH