Thure Riefenstein

Thure Riefenstein

Fischer & Partner - Agentur für Film & Fernsehen
Pamela Fischer
+49 30 440 46192
fischer-partner@fpberlin.de

Information

Year of birth
1968 (51 years)
Place of birth
Langenau
Height (cm)
179
Weight (in kg)
76
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Los Angeles, Berlin
Cities I could work in
Berlin, Muenchen
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Russian: basic
Spanish: basic
French: medium
Dialects
Bairisch
Swabian (Native dialect)
Norden
Berlin German
Swiss-German
American
Accents
English: only when required
Russian: only when required
French: only when required
Italian: only when required
American: only when required
Scandinavian: only when required
Instruments
Piano
Sport
Karate, Horse riding, Swim, Sailing, Alpine skiing, Diving (bottle), Tennis, Yoga
Dance
Disco
Standard
Jazz Dance
Argentine tango
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Folk
Musical
folk song
Pitch
Bass-baritone
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class
Other licenses
Sport boat driving licence within

Vita entries

Film

V2 Escape from Hell (Cinema film)
The Kommandant (HR) Timur Bekmambetov Producer: Timur Bekmambetov Russia
Torpedo (Cinema film)
Kapitaenlaeutnant Franz Jaeger (LR) Sven Huybrechts Producer: Hendrik Verthe, Kobe Steenberghe Belgium
ENEME (Cinema film)
Chris (HR) Jakob Gisik Producer: Jakob Gisik Casting director: Adnan Koese
Willie and Me (Cinema film)
August (GHR) Eva Hassmann Producer: Eva Hassmann USA
American Undercover (Cinema film)
Raza Mallal GB
EneMe (Spielfilm Teaser) (Movie trailer)
Chris HR (LR) Jakob Gisik Casting director: Adnan Koese
Kept Boy (Cinema film)
Farleigh Knock (LR) George Bember (USA) Producer: Laura Reich Distribution: Broken Glass Distribution, Amazon Casting director: Susanne Scheel, NY USA
The Cello Player (Short film)
SS Commander F Schneider (LR) Dong Lei Producer: NYFA USA
Behind the Candelabra (Cinema film)
Maitre D (NR) Steven Soderbergh Producer: Susan Ekinsm Jery Weintraub Distribution: Cannes FF, Kino, HBO Casting director: Carmen Cuba USA
Sophie & Sheba (Cinema film)
Magnus (LR) Leif Bristow Producer: Leif Bristow, Maruy Pantelidis Casting director: Stephanie Gorin Canada
Fire! (Cinema film)
ALAN (NR) Raoul W. Heimrich (CH/D) Producer: Zeitsprung Casting director: Emrah Ertem
Jack Hunter - The treasure of Ugarit (Mini series)
Littman (LR) Terry Cunningham (USA) Producer: George Shamieh Distribution: ACI, SyFY Casting director: Marc Schoetteldreier USA
Ainoa (Cinema film)
NOK Marco Kalantari Producer: Philip D Weck, cinevista Film Austria
Baltic Storm (Cinema film)
Mika Galt (LR) Reuben Leder Producer: Jutta Rabe Distribution: Buena Vista
666 - Traue keinem, mit dem du schläfst (Cinema film)
Axel Rainer Matsutani Producer: Constantin, Bernd Eichinger Casting director: Sabine Schroth
Dark Blue World (Cinema film)
Officer Hess Jan Sverák Producer: Eric Abraham Distribution: Sony Classic UK, CZ
Feindliche Übernahme (Cinema film)
Geissler Carl Schenkel Producer: MPS, Susanne Porsche
The Best of the Best IV - Without Warning (Feature film)
Yuri Slava (LR) Philip Rhee (USA) Producer: Miramax, Phillip Rhee, Peter Strauss Casting director: James Tarzia, Annelise Collins USA
Oskar und Leni (Cinema film)
Petra K. Wagner

Television

Tatort - Unter Woelfen (TV movie (series))
Gerhard Arentzen (LR) Tom Bohn Producer: Ulrich Herrmann, Nils Reinhard TV Channel: ARD - SWF
Ueber Land - Kleine Faelle (TV movie (series))
Ruediger (OR) Franz Xaver Bogner Producer: Heike Richter-Kast TV Channel: ZDF Casting director: Stephen Sikder
SOKO Stuttgart-Der letzte Beat (TV series)
Christoph Zehlig (OR) Rainer Matsutani Producer: Thorsten Lenkeit TV Channel: ZDF
68 Whiskey (TV series)
Hans Ruegsegger (LR) Michael Lehman Producer: Ron Howard TV Channel: Paramount Pictures, Amazon Casting director: Wendy O'Brien
Die Spezialisten (TV series)
Juergen Zoch Steffi Doehlemann Producer: Marcus Brunnemann TV Channel: ZDF Casting director: Ingrid Cuenca
Die Spezialisten (TV series)
Juergen Zoch Gero Weinreuter TV Channel: ZDF
A Venice Tale (TV movie)
Shaun, HR Juri Koll TV Channel: (USA)
Soko Köln (TV series)
Heiner Diez Jörg Mielich TV Channel: ZDF
X Company (TV series)
Köhler Stephanie Morgenstern TV Channel: (Canada)
The Man in the High Castle (TV series)
EHR Feldmarshall Daniel Percival Producer: Ridley Scott TV Channel: Amazon Studios (USA) Casting director: Denise Chamain
Letzte Spur Berlin - Ehrenamt (TV series)
Martin Ehnert, EHR Peter Ladkani TV Channel: ZDF
Die Chefin (TV series)
Holger Buresch, EHR Florian Kern TV Channel: ZDF
Notruf Hafenkante - Kopfgeld (TV series)
Peter Martinek , EHR Rolf Wellingerhof
Küstenwache: Der Tod segelt mit (TV series)
Samuel Kaiser Tobias Stille TV Channel: ZDF
Der Staatsanwalt (TV series)
Kai Genter Martin Kinkel Producer: ZDF
Inga Lindström (TV movie)
Per Hertford , HR John Delbridge Producer: ZDF
The Brink (TV series)
Hans Bixel, (GastHR) Michael Lehmann Producer: Roberto Benabib TV Channel: HBO Casting director: David Rubin
SOKO Donau/Wien (TV series)
Peter Willinger Erhard Riedlsperger Producer: ZDF, ORF
Kreuzfahrt ins Glück (TV series)
Dirk Körner Stefan Bartmann Producer: ZDF
SOKO 5113 (TV series)
Edmund Boll Patrick Winczewski Producer: ZDF
Küstenwache (TV series)
Tobias Stille Producer: ZDF
Cecelia Ahern - Mein ganzes halbes Leben (Feature film)
Rainer, HR Michael Karen Producer: ZDF
Der Geruch von Erde (TV movie)
Jan Krüger , HR Marcus Ulbricht Producer: ARD
Der Alte - Der Tod in Dir (TV series)
Dr. Steffen Neuhaus , EHR Michael Kreindl Producer: ZDF
The Old Riffle (TV movie (series))
HR Kiril Belevich Producer: Channel Russia 1
Leverage - The blue line job (TV series)
Vlad Busiak (GastHR) Marc Roskin Producer: Dean Devlin Casting director: Barbara Stordahl
Einmal Bauernhof und zurück (TV movie)
Phillip Olaf Kreinsen Producer: ARD/degeto
Inseln vor dem Wind (TV series)
Dr. Richard Bertolt, HR Dietmar Klein TV Channel: ARD
SOKO 5113 (TV series)
Johannes Seidlinger, EHR Sebastian Sorger TV Channel: ZDF
GSI Spezialeinheit Göteborg
Paul Straub, EHR Charlotte Brandström TV Channel: ZDF
Löwenzahn (TV series)
Klaus Gietinger TV Channel: ZDF
Inga Lindström - Das dunkle Haus (TV series)
Paul Sommerfeld, HR Gero Weinreuter Producer: ZDF
Die Machtergreifung (TV movie)
Adolf Hitler, HR Bernd Fischerauer Producer: BR
Schatten der Erinnerung (TV movie)
Anton Karchner (HR) (LR) Hartmut Griesmayr Producer: Kurt Mrkwicka TV Channel: ARD Casting director: Nicole Schmied
Die Wanderhure (Eventfilm)
Graf Dietmar v Arnstein (GHR) Hansjörg Thurn Producer: Sven Burgemeister TV Channel: SAT 1 Casting director: Lore Bloessel
SOKO Kitzbühel (TV series)
Uwe Bannenberg, EHR Gerald Liegel Producer: ZDF
Böseckendorf - die Nacht in der ein Dorf verschwand (TV movie)
Manfred 'Manni' Lantz, HR Oliver Dommenget Producer: SAT1
Der Amokläufer (TV series)
Niklas Götz, HR Oliver Dommenget Producer: SAT1
Kluftinger - Erntedank (TV series)
Heinz Brentano Rainer Kaufmann Producer: BR
Mord in bester Gesellschaft (TV series)
Stefan Kroninger Hans Werner Producer: ARD
Ein Fall für Zwei (TV series)
Peter Bach Peter Stauch Producer: ZDF
Kommissarin Lukas (TV movie (series))
Kommissar Stefan Deuter (LR) Thomas Berger u.a. Producer: Olga Film Casting director: Rita Sera-Roll
Inga Lindström - Die Frau am Leuchtturm (TV series)
Kristoffer Lund, HR Andi Niessner Producer: ZDF
Alarm für Cobra 11 (TV series)
Roman Zysen Heinz Dietz Producer: RTL
Kreuzfahrt ins Glück (TV series)
Patrick Marks Hans-Jürgen Tögel Producer: ZDF
Liebe auf den dritten Blick (TV movie)
Heiko Schönleber, HR Helmut Metzger Producer: ARD
Familie Dr. Kleist (TV series)
Dr. Hubertus Winkler Peter Weissflog Producer: ARD
Julie - Agentin des Königs (Feature film)
Séranne, HR Charlotte Brandström Producer: SAT1
Rosen unter Dornen (TV movie)
Wolfgang Prinz, HR Dietmar Klein Producer: ARD
Im Namen des Herrn
Volker Lichtenhahn Bernd Fischerauer Producer: ARD
Polizeiruf 110
Jaco Brenner, EHR Buddy Giovinazzo Producer: ARD
Balko
Rolf Kempinski Thomas Jahn Producer: RTL
The Wandering Soul Murders The Wandering Soul Murders
Helmut Keating Brad Turner Producer: Christina Jennings (III) TV Channel: CTV, Canada
Geliebte Diebin
David Assmann, HR Thomas Roth Producer: Pro7
Anna H. - Geliebte, Ehefrau und Hure Anna H. - Geliebte, Ehefrau und Hure
Peter Heller, HR Oliver Dommenget Producer: Zeitsprung
Mary Magdalene Mary Magdalene
Silvano Raffaele Mertes TV Channel: Rai Uno Italy
Das Teufelsweib, (The Beast)
Maximilian, HR Oliver Berben | Gerd Roman Frosch
Die Kreuzritter (Feature film)
Andrew, HR Dominique Othenin-Girard SAT1, Rai Uno
Alarm für Cobra 11
Dalhoff Raoul W. Heimrich Producer: RTL
Il cuore e la spada Il cuore e la spada
Raoul Fabrixio Costa TV Channel: Canale 5 Italy
Schwarz greift ein Schwarz greift ein
Kommissar Jan Fischer, HR Klaus Gietinger, u.a.
Kein Weg zurück Kein Weg zurück
Arne, HR Volker Vogeler
Gefährliche Lust - Ein Mann in Versuchung Gefährliche Lust - Ein Mann in Versuchung
Kommissar Reimers Bodo Fuerneisen
Pensacola: Wings of Gold Pensacola: Wings of Gold
Major Rittmann, EHR James Brolin TV Channel: CBS USA
Kommissar Schimpanski
Hauptkommissar Christian Hartmann, HR Stefan Bartmann
Medicopter 117 - Jedes Leben zählt Medicopter 117 - Jedes Leben zählt
Paul Tamroff , EHR Peter Welz
Das Finale
Flamenco Sigi Rothemund
Ein Mord für Quandt Ein Mord für Quandt
Heiner Michael Mackenroth
Der rote Tod
Feliz Kanter Rainer Baer

Theatre

Captain Greedys Carnival
Man Without Head, Ensemble play Tim Robbins, Producer: Tim Robbins Theatre: Actors Gang, Culver City USA
Romanze
HR Thorsten Fischer Theatre: Kammerspiele Hamburg
Parzival (Drama)
Parzival Axel Schneider Theatre: Altonaer Theater Hamburg
Pericles (Drama)
Peter Palitzsch Theatre: Berliner Ensemble
Der blaue Engel (Drama)
Kapusta , HR, u.a. Peter Zadek Theatre: Theater des Westens, Berlin / Schauspielhaus Hambu
Die Zofen (Drama)
Solange , HR Jason McD Buzzas Theatre: Berkshires Theaterfestival, New York/Berkshires USA
Goldoni "Der Lügner"
Lelio, HR Vlad Mugur Theatre: Stadt. Bühnen Münster
Liebe Jelena Sergejewna
Pascha, HR Vlad Mugur Theatre: Stadt. Bühnen Münster
Linie 1
Bambi Bambule, HR Dietrich Hübsch Theatre: Städt. Bühnen Münster
Der Blaue Boll
Dietrich Hübsch Theatre: Städt. Bühnen Münster
Mephisto
Lorenz, NR Frank Helmund Theatre: Städt. Bühnen Münster
Leben des Galilei
Andrea, HR Achim Thorwald Theatre: Städt. Bühnen Münster

Audio

Serie Doku und Unterhaltung (Speaker)
Unterschiedliche Audio: Netflix
Torpedo U235 (Dubbing)
Jaeger (LR) K.Huettmann Audio: Vertrieb
Synchron Spiel film und Unterhaltung (Dubbing)
unterschiedliche / several Audio: Entertainment Luftfahrt / Cinemaxx
HS Meditation APP (Speaker)
Meditation & Guidance (LR) Audio: Disclosed USA, DE
Exhibition, Metropolitan Museum of Art (Speaker)
King of France, King of Denmark, and others Producer: Metropolitan Museum of Art Audio: Metropolitan Museum of Art