Till Schmidt

Till Schmidt

ZAV-Künstlervermittlung Berlin
Sonja Sommer
+49 228 502 088025
sonja.sommer@arbeitsagentur.de

Information

Acting age
40 - 49 years
Year of birth
1970 (50 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
174
Weight (in kg)
70
Eye color
gray green
Hair color
Blond
Hair length
Very short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Halle
Cities I could work in
Berlin, München, Hamburg, Dresden, Heilbronn, Karlsruhe, Magdeburg
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: basic
Russian: basic
Dialects
Saxon (Native dialect)
Berlin German
Instruments
Guitar: basic
Piano: basic
Saxophone: basic
Sport
Soccer
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Singing
Rock/Pop: medium
Bat: medium
A cappella: medium
Choir: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Car class, Truck class, Special class, Mopeds up to 50 cc & 45 km / h

Vita entries

Primary professional training

1998
Hochschule für Musik und Theater Rostock

Film

Zwischen uns die Mauer (Cinema film)
Zollkontrolleur Müller (SR) Norbert Lechner Producer: Kevin Lee Film GmbH
Run (Wettbewerbsbeitrag My RØDE Reel 2018) (Short film)
Vernehmer (LR) Florian Loppnow Producer: Florian Loppnow & Abraham Nielebock Produktion [de]
Wir haben nur gespielt (Feature film)
Freier Ann-Kristin Reyels Producer: Kurhaus Production Film & Medien GmbH Distribution: ZDF [de]
Heimspiel (Short film)
Moser (SR) Nicolai Köppel Producer: Pig Mountain Pictures, Nicolai Köppel
Exit (Short film)
Herr Küntzel (LR) Falko Lachmund Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Der Rote Kakadu (Cinema film)
Sächsischer Polizist (SR) Dominik Graf Producer: X Filme Creative Pool GmbH

Television

SOKO Leipzig (TV series)
Hausmeister Robert del Maestro Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Spurensicherer Sebastian Vigg Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Tanja (TV series)
Feldjäger (SR) Berengar Pfahl Producer: Berengar Pfahl Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de]
Zeit des Schweigens (TV movie)
Freund Cornelia Grünberg Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Jugend ohne Gott (TV movie)
Theodor (SR) Michael Knof Producer: Defa Studio für Spielfilme [de] TV Channel: [DFF]

Theatre

Die Benennung der Tiere (UA)
Oskar Ronny Jakubaschk Theatre: neues theater Halle
In Zeiten des abnehmenden Lichts
Mählich Tobias Wellemeyer Theatre: neues theater Halle
Annie
Präsident Roosevelt Peter Dehler Theatre: neues theater Halle
Floh im Ohr
Chandebise / Poche Philippe Besson Theatre: neues theater Halle
Nackt über Berlin (UA)
Falk Heise Henriette Hörnigk Theatre: neues theater Halle
Frau Müller muß weg
Patrick Jeskow Henriette Hörnigk Theatre: neues theater Halle
König Lear
Herzog von Albany Henriette Hörnigk Theatre: neues theater Halle
Club der Enttäuschten
Gerhard Niko Eleftheriadis Theatre: neues theater Halle
Mephisto
Otto Ulrichs Henriette Hörnigk Theatre: neues theater Halle
Romeo und Julia
Graf Paris Christian von Treskow Theatre: neues theater Halle
Schuld und Sühne
Porfirij Petrowitsch Matthias Brenner Theatre: neues theater Halle
Die Kleinbürgerhochzeit
Vater der Braut Philippe Besson Theatre: neues theater Halle
Anne
Fritz Pfeffer Katharina Brankatschk Theatre: neues theater Halle
Bornholmer Straße (UA)
Oberleutnant Rotermund Jörg Steinberg Theatre: neues theater Halle
Wie im Himmel
Daniel Dareus Henriette Hörnigk Theatre: neues theater Halle
Der Vorname
Pierre Garaud Martina Eitner-Acheampong Theatre: neues theater Halle
Der Spiegel im Spiegel
Staatsanwalt Jo Fabian Theatre: neues theater Halle
Im weißen Rössl
Dr. Otto Siedler Ronny Jakubaschk Theatre: neues theater Halle
Einer flog über das Kuckucksnest
Dr. Spivey Niklas Ritter Theatre: neues theater Halle
Good Morning Boys and Girls
Vater Martina Eitner-Acheampong Theatre: Theater Heilbronn
Dracula - Ein Live-Hörspiel
Dracula, Dr. Seward, Arthur, Quincey, Mina Eike Hannemann Theatre: Theater Heilbronn
Die Wahrheit
Paul Alejandro Quintana Theatre: Theater Heilbronn
Laurel & Hardy
Stan Laurel Elmar Thalmann Theatre: Theater Heilbronn
Der Process
Block, Gerichtsdiener, Direktor-Stellvertreter Axel Vornam Theatre: Theater Heilbronn
Komödie im Dunkeln
Harold Gorringe Katka Schroth Theatre: Theater Heilbronn
Dänische Delikatessen (UA)
Holger, Häuser-Hans Gerald Gluth Theatre: Theater Heilbronn
Maria Stuart
Shrewsbury Alejandro Quintana Theatre: Theater Heilbronn
Hase Hase
Gerard Elina Finkel Theatre: Theater Heilbronn
Die Orestie
Aighistos Alejandro Quintana Theatre: Theater Heilbronn
Buddenbrooks
Morten Malte Kreuzfeldt Theatre: Theater Heilbronn
Faust
Mephisto Alejandro Quintana Theatre: Theater Heilbronn
Nathan der Weise
Klosterbruder Alejandro Quintana Theatre: Theater Heilbronn
Wie im Himmel
Daniel Dareus Alejandro Quintana Theatre: Landestheater Rudostadt
Die Verschwörung des Fiesco zu Genua
Fiesco Axel Richter Theatre: Landestheater Rudostadt
Elling
Elling Carl-Hermann Risse Theatre: Theater Heilbronn
Der kleine Horrorladen
Zahnarzt Orin Scrivello Steffen Kaiser Theatre: Landestheater Rudostadt
The Opposite Sex
Mark Baker Axel Vornam Theatre: Landestheater Rudostadt
Sugar - Manche mögend heiß
Joe Matthias Nagatis Theatre: Landestheater Rudostadt
Die Ratten
Harro Hassenreuter Uta Koschel Theatre: Landestheater Rudostadt
Emilia Galotti
Marinelli Wolf Bunge Theatre: Landestheater Rudostadt
Die Dreigroschenoper
Mackie Messer Elina Finkel Theatre: Landestheater Rudostadt
Germania / Wolokolamsker Ch. 3-5
Hilse Sascha Hawemann Theatre: Landestheater Rudostadt
Hedda Gabler
Eijlert Løvborg Axel Vornam Theatre: Landestheater Rudostadt
Yvonne,die Burgunderprinzessin
König Ignaz Uta Koschel Theatre: Landestheater Rudostadt
Fabian
Labude Peter Sodann Theatre: neues theater Halle
Der eingebildete Kranke
Thomas Diafoirus Sewan Lachinian Theatre: neues theater Halle
Jedermann
Schuldknecht / Künstler Manfred Wekwerth Theatre: neues theater Halle
Maria Stuart
Mortimer Peter Sodann Theatre: neues theater Halle
Es war die Nachtigall
Romeo / Pater Lorenzo Peter W. Bachmann Theatre: neues theater Halle
Das Kind
Fredrik Thomas Neumann Theatre: neues theater Halle
Die Wannseekonferenz
Eichmann Peter Sodann Theatre: neues theater Halle
Der Besuch der alten Dame
Lehrer Hans-Jörg Utzerath Theatre: neues theater Halle
Egmont
Brackenburg Peter Sodann Theatre: neues theater Halle
Der gute Mensch von Sezuan
Dritter Gott Axel Richter Theatre: neues theater Halle
Nachtasyl
Satin Hilmar Eichorn Theatre: neues theater Halle
Furtwängler, Kategorie 4
David Wills Peter Sodann Theatre: neues theater Halle
Ein Volksfeind
Peter Stockmann Hilmar Eichorn Theatre: neues theater Halle
Dantons Tod
Saint Just Peter Sodann Theatre: neues theater Halle

Audio

Die Päpstin (Speaker)
Producer: Mitteldeutscher Rundfunk Hörspiel

Other

Don't Stop (Educational production)
Mann (LR) Theresa Feihe Producer: Bauhaus-Universität Weimar [de]