Tony De Maeyer

Tony De Maeyer

Information

Year of birth
1962 (57 years)
Place of birth
Brüssel
Height (cm)
173
Weight (in kg)
73
Eye color
blue
Hair color
Gray
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
München, Hamburg, Wien, Amsterdam, Antwerpen, Barcelona, Basel, Brüssel, Budapest, Dortmund, Frankfurt am Main, Hannover, Innsbruck, Manchester, Montpellier, Moskau, New York City, Paris, Tunis, Zürich
Nationality
Belgian
Languages
German: fluent
English: fluent
Russian: basic
French: native-language
Dutch: native-language
Sport
Boxing, Soccer, Juggle, Alpine skiing, Tennis
Profession
Actor, Dubbing actor, Speaker
Pitch
Alto
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class
Additional skills

Seit 2000 unterrichte ich die theatralische Biomechanik Meyerholds

Vita entries

Primary professional training

1989
École LASSAAD - International School of Theatre

Other Education & Training

Camera Master Class
The Naked Face - David Penn
Sicherheitsinstitution Berlin
Schießausbildung für schauspieler (Modul 1 & 2)
Butoh Workshops: Tadashi Endo / Minako Seki
Meyerhold's Biomechanik (MCB) - Gennadi N. Bogdanov
Grotowski - Luk Perceval
Workshop
KVMC Konservatorium Antwerpen (B)
Dora Vander Groen - Ivo Vanhove

Awards

Best Actor Award - Int. Filmfestival Brussels

Film

Ingenium (Feature film)
n.n. (SR) Steffen Hacker Producer: Radical Production Method GmbH [de]
Jemand und Niemand (Short film)
Simeon (LR) Joscha Douma Producer: Zum Goldenen Lamm
Ohne Dich (Without You) (Short film)
Marcus (LR) Saad Ali Gill Producer: Kingston University London [uk]
Vers l'océan (Short film)
Sergio (LR) Sara Summa Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Hasan's letzter Tango (Short film)
Jürgen (LR) Deniz Sözbir Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Superdilemma (Short film)
Ultraman (LR) Felix Krause Producer: Bodewell Production, Nicolai Bode
Echte Detektive (Short film)
Willy Harvey (LR) Martin Thuernau Producer: Met Film School Berlin [de]
Terra X - Deutschland-Saga (Documentary series)
Mark Twain (SR) Sebastian Scherrer Producer: Interscience Film Distribution: ZDF [de]
Stung (Cinema film)
Doc Whitney (SR) Benni Diez Producer: Rat Pack Filmproduktion GmbH [de]
Leidwesen (Short film)
Michael (LR) Fabian Krumwiede Producer: Ruhrakademie Schwerte - Privates Lehrinstitut für Kunst, Design und Medien [de]
Kleine Hände im Großen Krieg (Documentary series)
Kapitän Pronk (LR) Matthias Zirzow Producer: LOOKSfilm Distribution: arte
Quatsch und die Nasenbärbande (Cinema film)
Supporting role Veit Helmer Producer: Veit Helmer-Filmproduktion [de]
The Trainstation - A Clown Party (Episode) (Short film)
Best Friend (LR) David Cerqueiro Producer: The CollabFeature Group

Television

Up, Up (Series)
Bassam (SR) diverse Producer: The Worldrooms Film [de] TV Channel: RBB [de]
Helen Dorn - Prager Botschaft (TV movie (series))
Rudi Späth (SR) Alexander Dierbach Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Lost & Found (TV movie)
Clown Nicole van Kilsdonk Producer: Topkapi Films [nl] TV Channel: KRO [nl]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Hans (F: Geiranger-Grab) (SR) diverse Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Ein Sommer in Südfrankreich (TV movie (series))
Gilbert (LR) Jorgo Papavassiliou Producer: Ariane Krampe Filmproduktion TV Channel: ZDF [de]
Aktenzeichen XY ... ungelöst (TV magazine)
Mike (Folge: Monique) diverse Producer: Securitel GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Bruder Thomas (SR) Steffi Doehlemann Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
5 Satansbraten (TV series)
Lysander (SR) Klaus Wirbitzky Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Theatre

Luise Voigt Theatre: Theater Bonn
Luise Voigt Theatre: Theater Heidelberg
'1984'
Biomechanik Luise Voigt Theatre: Oldenburgisches Staatstheater
'Sein oder Nichtsein'
Biomechanik Christian von Treskow Theatre: Theater Münster
Macbeth
Biomechanik Darijan Mihajlovic Theatre: Monbijou Theater
Es ist nicht hier, es ist dort
Biomechanik Christian von Treskow Theatre: Theaterakademie für darstellende Kunst
Warten auf Godot
Biomechanik Christian von Treskow Theatre: Theater Aachen
Macbeth
Macbeth Emilie Girardin Theatre: Theaterakademie Hamburg/Thaliatheater
Angriffe auf Anne
Mann Lena Brasch Theatre: Deutsches Theater
Deportation Cast
Vater/Pilot/Anwalt Mehdi Moinzadeh Theatre: Little Black Fish Collective e:V.
Bed and Sofa
Nikolai Christina Keilmann Theatre: Theater im Kino Berlin
Suburbis
Stückentwicklung Theaterensemble 360° Theatre: Theaterforum Kreuzberg
Luxtime - Tati Revisited
Monsieur Gérard (Tati) Laura Schroeder Theatre: Théâtre National du Luxembourg
Antigone
Wächter Steve Karrier Theatre: Théâtre des Capucins
Prometheus
Biomechanik Dimiter Gotschef Theatre: Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz Berlin
Eine Billion Dollar
Biomechanik Christian von Treskow Theatre: Wuppertaler Bühnen
Oraal
Leading role Hazim Kamaledin Theatre: K.C. Monty Antwerpen
Taktimpuls
Biomechanik Kathleen Bredenbeck Theatre: Beer for my Horses/BAT Berlin
Stchastje Mojo
Lehrer Victor and Ekaterina Choulman Theatre: Theater Studio Katjuscha Berlin
Courage
Leading role Luk Nys Theatre: Festival van Vlaanderen/Victoria Deluxe
Unterbrechen sie mich nicht, ich schweige
Biomechanik Martin Engler Theatre: HfS Ernst Busch
Katharina Knie
Julius (alter Clown) Stephan Witschi Theatre: Katharina Knie Ensemble
Das Testament des Hundes
Joao Grillo Sèrgio Machado Theatre: Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz Berlin
Medea-Malika
Jason Susanne-Marie Wrage Theatre: Schauspielhaus Basel
Veaudevilles
Njuchin/Lomov Gennadi N. Bogdanov Theatre: Talia Theatre Manchester
Oraculos
Das Orakel Enrique Vargas Theatre: STUC Leuven
Ladies Night
Norman Evelyne Fröhlich Theatre: Kellertheater Innsbruck
Destination Paradise
Mann Ralf Räuker Theatre: Haus der Kulturen der Welt Berlin
Goebbel's Tisch
Leading role Gennadi N. Bogdanov Theatre: Theaterformen/Expo 2000 Hannover/Schaubühne Berli
Les Deux Caniches
Mann Jouri Pogrebnitchko Theatre: Okolo Theatr Moskau/Théâtre de la Maison Rouge
Tartuffe
Orgon Yngve Sundvor/Gennadi N. Bogdanov Theatre: Groupe Idee Montpellier
Piece of Colours
Colour Black Christian Decker Theatre: Company of Colours
Vesuvius/Vesuv
Giacomo Leopardi Gerda Soors/Tony De Maeyer Theatre: Nova Zembla/K.C:Monty Antwerpen
Onze-Lievevrouw van Pijn
Neefje Luk Nys Theatre: Nova Zembla
Leonce en Lena
Gouvernante/Ceremoniemeister Ward Roose Theatre: Blauw Vier Antwerpen
Fietsen
Stückentwicklung/Verschiedene Rolle Arlette Vanovervelt Theatre: Het Gevolg Turnhout
Le Soulier de Satin
Schutzengel Wolodja Kosmatchevskij Theatre: Nieuwpoorttheater Gent
Een dame in de Kast
Mann im Grün Greet Visser/Jan Roets Theatre: Blauw Vier Antwerpen
Zomernacht
Lysander/Spaan/Elf Jan Decleir Theatre: 't Gebroed Antwerpen

Audio

7 Tage in Entebbe (Dubbing)
Jacques Lemoine (SR) José Padilha Producer: Participant Media [us]
Jäger und Sammler (Speaker)
Producer: n.a. Hörspiel
Q : Ein Gott, ein Glaube, eine Taufe (Speaker)
Producer: WDR Hörspiel
Valerian - Die Stadt der tausend Planeten (Dubbing)
Bob, the Pirate (SR) Luc Besson Producer: EuropaCorp [fr]
Die Alarmbereiten (Speaker)
Producer: Bayerische Rundfunk Hörspiel
Die Himmelsleiter - Sehnsucht nach Morgen (Dubbing)
Pieter Vleesmann (SR) Carlo Rola Producer: Bavaria Fiction GmbH Audio: Degeto [de]
Quatsch (Speaker)
Producer: Veit Helmer Filmproduktion Kinderfilm
Ich und Kaminski (Dubbing)
Karl Ludwig (SR) Wolfgang Becker Producer: X Filme Creative Pool GmbH
Der Weltknoten (Speaker)
Producer: RBB Hörspiel
Teufelsfrucht (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Mein Bruder Charlie (Dubbing)
Wirt Pat O'Connor Producer: Fluidity Films [uk]
Nicht hier- oder die Kunst zurückzukehren (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Wechselbalg (Dubbing)
Maria Steinmetz Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Dem unbekannten Gott (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk Hörspiel
Die Zeremonie - Baune-La-Rolande (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Der Wechselbalg (Speaker)
Producer: HFF Konrad Wolf Trickfilm
Glissando (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Ramana (Speaker)
Producer: RBB Hörspiel
Der Tsunami-Empfänger (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk Hörspiel
Die Alarmbereiten (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk Hörspiel
Durch kalte Länder (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Möchte ich ein Komet sein (Speaker)
Producer: RBB Hörspiel
Les Témoins/Die Zeugen (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Recherchegespenst (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk Hörspiel
Künstler (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Rendez-vous mortel (Speaker)
Producer: Südwestrundfunk Hörspiel
Schießbuden haben immer einen reiz (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel
Die Legende vom heiligen Trinker (Speaker)
Producer: Deutschlandradio Hörspiel

Other

Der Primus (Teaser (film concept))
Cowboy (LR) Andreas Schech Producer: VPS-Media Film- und Fernsehproduktion
Pause Applause - Forgive (Music video)
Baptiser (LR) Dave Thomson Producer: Imaginary Friends [nz]
I Am Giant - Standing on the Sun (Music video)
Astronaut (LR) Søren Schaller Producer: Mutter & Vater Productions GmbH
Leiva - Los Cantantes (Music video)
Musician with accordeon (LR) Lyona Ivanova Producer: Astrolabi Films [es]
Transfigurative Rekontekstualisierung
Kunst | Event (Künstler Ludovik Vermeersch (Schauspiel))

Commercial

Straumann - King Arthur (Internetspot) (Commercial)
Merlin (LR) Pascal Heiduk Producer: ZEITSPRUNG COMMERCIAL GmbH
Lay's - Painter (Commercial)
Painter (LR) Bruce Hunt Producer: Anorak Film GmbH [de]
Alpenhain - The Hidden Valley (Commercial)
Nielström (LR) Lennart Ruff Producer: Embassy of Dreams Filmproduktion [de]