Ulrich Meinecke

Ulrich Meinecke

Agency contact
Annett Schlange
Schlange Annett
Phone: +49 30 245 36000
Email: agentur@redcarpet-actors.comview

Information

Acting age
35 - 46 years
Year of birth
1975 (42 years)
Size (in cm)
191
Weight (in kg)
94
Eye color
brown
Hair color
brown
Hair length
long
Ethnicity
Central European
Stature
athletic
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Hamburg, Wien, Hannover, Zürich
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: fluent
Italian: basic
Instruments
Guitar: basic
Piano: basic
Sport
Mountain climbing, Box, Fencing (sport), JIU-Jitsu, Climbing, Cycling, Sailing, Tennis, Triathlon, Yoga
Dance
Polka: medium
Standard: medium
Latin American dances: basic
Profession
Actor, Synchronschauspieler, Speaker, Facilitator
Singing
Chanson: basic
Folk song: medium
Pitch
Baritone
Licenses
BE (vehicles with trailer), Sport boat driving licence within, Sport boat driving licence within under sail

Vita entries

Film

2017

Fragmente der Vergletscherung

Rollstuhlfahrer (LR) Bernhard Klampfl
2016

Aspach

Psychologe (LR) Koni Hansen Producer: Samt & Sonders, Konrad Seitter
2016

Sunshine

Vater (SR) Sören Wachsmuth Producer: Ostfalia Distribution: Söss Pictures http://www.soerenwachsmuth.de/film/sunshine/
2015

Sirenen

Tom (LR) Andreas Hettmanczyk Distribution: Hettmana
2015

Liliput

Vater (LR) Anna Kalkowski Distribution: Dekra Medienhochschule
2015

Bombe Bombe Bombe

Agent (LR) Dominikus Weng Producer: FH Ansbach Distribution: FH Ansbach
2015

Bombe, Bombe, Bombe

Agent / Journalist (LR) Dominikus Weng Producer: Hochschule für angewandte Wissenschaften Ansbach
2015

Therapie

Andy (LR) Szilard Varnai Distribution: Filmarche
2013

Der letzte Wille

Chris (LR) Richard von Groeling Producer: Untopia Films, Jan Proppe
2012

Marie State Building

Kumpel (SR) Paul Jakob Bäumer Producer: Paul Jakob Bäumer Produktion
2012

Kampf der Künste - Poetry Slam 2012

Hagen (LR) Elisa Unger Producer: PUNKTE+STREIFEN, Preißer & Dietrich GbR
2012

Wie werde ich Bundeskanzler (Bewerbungsfilm)

Bundeskanzler (LR) Sören Wachsmuth Producer: söss pictures, Sören Wachsmuth
2012

Teer

Micha (SR) Leonie Krippendorff Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (vormals HFF Konrad Wolf)
2012

Deep in the Red (Bewerbungsfilm)

Alex (LR) Sascha Ronge Producer: FF Ideal, Sascha Ronge
2012

Like

Nerd (SR) Sören Wachsmuth Producer: söss pictures, Sören Wachsmuth
2011

Das Foto (Bewerbungsfilm)

Räuber (SR) Andreas Böttger Producer: Andreas Böttger Produktion
2011

Herrentoilette

Herr Trewers (LR) Thomas Vogel Producer: Beuth Hochschule für Technik Berlin (BHT) (ehem. TFH Technische Fachhochschule)
2011

Mit Mir

Barkeeper Josephine Links Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (vormals HFF Konrad Wolf)
2011

All In

Bodyguard Knut Jäger Producer: Kanoo Films, Kate Louisa Widmayer & Nora Sänger
2011

Ein Tag

Off-Sprecher (SR) Matthias Wörz Producer: Matthias Wörz Produktion
2011

Erichs Rückkehr

Wiss. Mitarbeiter Dumpf, Puppenspiel (LR) Ralph Woesner Producer: Woesner Brothers Filmproduktion
2011

Tears in Rain

Barkeeper Marco Theophil Producer: Filmarche Berlin e.V.
2011

Errors of the Human Body

Vlad (SR) Eron Sheean Producer: High5Films GmbH
2009

Dt. Fachverband Fliesen & Naturstein - Leo & Pepe (Wettbewerbsbeitrag)

Gesetzter Mann (SR) Thomas Vogel Producer: Guerilla Entertainment, Jens Schwengel
2008

Ich sehe Dich

Tobias (SR) Ellen Blumberg Producer: DEKRA Hochschule Berlin (ehem. DEKRA Medienakademie Berlin)
2008

E.A. Poe: Der Untergang des Hauses Ascher

Roderick Ascher (LR) Dr. Andreas Jacke Producer: E-Motion Pictures, Andreas Jacke
2008

Streiflichter

Rosenverkäufer (SR) Lena Knauss Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
2008

Autopromato s.r.o. - Pokerface

Mr. Rich (LR) Christian Schröter Producer: manamako filmproduction GmbH
2008

Match

Abramovitch (LR) Hans Henschel Producer: Filmarche Berlin e.V.
2008

Red Shoes

Jonas (HR) (LR) Susanne Gressmann Producer: DVXuser
2008

Begegnungen

Martin (LR) Harald Polzin Producer: Spring Time Film, Harald Polzin
2007

Rot

Toro (LR) Andreas Marschall Producer: Reduta-Berlin
2007

Die Nachtwache

Der Bewachte (LR) Joschka Lippelt Producer: DW - Deutsche Welle
2007

Der Baader Meinhof Komplex

Student (SR) Uli Edel Producer: Constantin Film
2007

Letzte Chance - vorbei!

Der Mann (LR) Timo Neumann Producer: L4 - Institut für Digitale Kommunikation GmbH
2007

Dr. Pasyo

Wachmann Milan (SR) Christian Horn Producer: Christian Horn Produktion
2007

SehSüchte - Studentenfilmfestival Potsdam (Trailer 2007)

Zombie (SR) Peter Jeschke Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (vormals HFF Konrad Wolf)
2007

Burning Love

Ulrich (LR) Hubert Stolberg Producer: Horst-Film, Hubert Stolberg
2006

Making Art

Bo Schlüter (LR) diverse Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste)

Television

2010

Niemand ist eine Insel

Fotograf (SR) Carlo Rola Producer: MOOVIE - the art of entertainment GmbH TV Channel: ZDF
2008

Ladylike - Jetzt erst recht

Bodyguard (SR) Vanessa Jopp Producer: MOOVIE - the art of entertainment GmbH TV Channel: ZDF

Theatre

2016 – 2017

7,25 Strahlung

Mann (LR) Philipp Tekening / Manami Nagahari Theatre: Manami N. Ensemble http://725strahlung.de/
2016 – 2017

Strahlung 7,26

Mann Manami Nagahari Theatre: Ausland Berlin, Thalia Potsdam, u.a....
2013

Ossia - Hommage an Ossip Mandelstam

Ossip Mandelstam M. Leykauf Theatre: Heilig Kreuz Kirche Berlin
2012

Bruno & Lohengrin

Lohengrin R. Woesner Theatre: Gendarmenmarkt Berlin
2011

Marquis de Sade

Marquis de Sade K. Thiel Theatre: Equipage
2010

Penthesilea und Achill

Automedon P. Atanassov Theatre: Aufbruch
2010

Versionale-Sommernachtstraum

Arzt / Demetrius K. Schmidt Theatre: Pumpe / Werk II
2009

Improtheater

Diverse H. Polzin Theatre: Life Game Company
2009

Wolokolamsker Chausse

Deutscher Offizier P. Atanassov Theatre: Aufbruch
2009

Die Gaunereien des Scappino

Leandro V. Grakowsky Theatre: Klosterruine Theater Berlin
2009

Deutsch-Afghanistan

Soldat Move A. Kamp Theatre: TiSCH ex Orphtheater Berlin
2008

Gespenster

Manders P. Cripps Theatre: Theaterlabor im Mimecentrum
2008

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: Theatersalon Berlin
2007

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: Pygmalion Theater Wien
2007

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: Labyrinths of Acting Festival
2007

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: Reduta-Berlin
2007

Maria Stuart

Leicester S. Tischbier Theatre: Reduta-Berlin
2007

König Ödipus

Ödipus S. Ryssél Theatre: Reduta-Berlin
2007

Chanson Abend

Sänger R. Stodola Theatre: Reduta-Berlin
2007

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: Teatr Nowy / Lodz
2007

Sommernachtstraum

Demetrius / Squenz T. Nawrot Theatre: VGIK Moskau
2006

Der Schatten eines Rebellen

Davoren H. Orphal Theatre: Reduta-Berlin
2006

Brecht-Liederabend

Sänger R. Stodola Theatre: Reduta-Berlin
2006

König Ubu

Mutter Ubu / Der Zar / Polnische Armee Dr. M. Balaun Theatre: Reduta-Berlin
2006

Shakespeare-Szenen

Oberon / Vater Capulet/ Pater Lorenzo S. Koromtchikov Theatre: Reduta-Berlin
2006

Picknick Gombrowicz

Oberdiener K. Kredek Theatre: Theater Radom
2005

Il Campiello

Anzoletto B. Beer Theatre: Creativhaus Mitte
2004

Gaukeley

Gaukler / Moderator K. Schmidt Theatre: Straßentheater Eisenach

Audio

2013

Lange Buchnacht (Dubbing)

Producer: Max & Moritz
2013

Trailer Friedrich Ebert Stiftung (Dubbing)

Producer: Fernfilm
2012

Smooth Studie (Dubbing)

Producer: Uniklinikum Jena
2012

Vorseorgekonzept (Dubbing)

Producer: Schack Marketing
2012

Great Read Out IV (Dubbing)

Producer: The great Heisenberg
2011

Allimania (Dubbing)

Producer: Stevinio
2011

Tegel (Dubbing)

Producer: MEX-Marketing
2011

Kinski Lesung (Dubbing)

Producer: Max & Moritz
2010

Cookmile Imagefilm (Dubbing)

Producer: Cookmile
2010

TV-Reportage Fitness (Dubbing)

Producer: H1
2010

Achtung Kamera! (Dubbing)

Producer: CeBIT Hannover
2010

Amundsen (Dubbing)

Producer: C. David
2010

Investment (Dubbing)

Producer: Schack Medien
2009

Imagefilm Tegel (Dubbing)

Producer: MEX - Marketing
2009

Continentale Nürnberg (Dubbing)

Producer: Schack Medien
2009

Das Kochduell (Dubbing)

Producer: Stilvoll Tafeln
2009

Das Mondgeheimnis (Dubbing)

Producer: Querschnitt-Media
2009

Dynamik der geistlichen Entwicklung (Dubbing)

Producer: J. Lau
2009

Laserline Podcasts (Dubbing)

Producer: PinguMedia
2008

Lesung Martin Walser mit Martin Walser (Dubbing)

Producer: Legende / K. Thiel
2008

Autoschau Stuttgart - Waiblingen (Dubbing)

Producer: KA - Trend
2008

Calls from the Führerbunker (Dubbing)

Producer: More Cowbell Pictures
2008

Das Kochduell (Dubbing)

Producer: Stilvoll Tafeln
2008

Greetec Biogasanlagen (Dubbing)

Producer: J. Engelamm
2008

Hanseatic (Dubbing)

Producer: Cellwerk Ltd.
2008

Rosenschlacht (Dubbing)

Producer: Cellwerk Ltd.
2008

Lesung Russland Sputnik Kino (Dubbing)

Producer: K. Thiel
2008

Mathematik ist eine Sprache (Dubbing)

Producer: Aulis Verlag Deubner
2008

Schule ist Theater (Dubbing)

Producer: Schneider Verlag Hohengehren
2008

Shakespeare Sonette und Cello (Dubbing)

Producer: A. Schmidt
2008

Sommernachtstraum (Dubbing)

Producer: A. Schmidt
2008

Vom Lauf in die bessere Zukunft (Dubbing)

Producer: Feuer und Eis bewegte Bilder
2007

Family Fitness Sommerfest (Dubbing)

Producer: Family Fitness
2007

Kreuzberg liest (Dubbing)

Producer: Legende / V. Thielen
2007

Rumpelpumpel & Plitschplatsch (Dubbing)

Producer: UdK / Fernfilm
2006

Candid (Dubbing)

Producer: Reduta-Berlin
2005

Das Spiel ist aus (Dubbing)

Producer: Reduta-Berlin
2005

Lola (Dubbing)

Producer: vocalbar - Hörbuchverlag
2005

Weimar - Dancing in the edge of a storm (Dubbing)

Producer: Vincent Bagnall
2004

Gaukeley (Dubbing)

Producer: K. Schmidt
1998

Auf nach China (Dubbing)

Producer: K. Schmidt

Other

2013

Mooncry - Scylla

Vampir (LR) Enrico Corsano Producer: NaNo Pictures - Natascha Nortz
2012

Kampf der Künste - Poetry Slam 2012

Hagen (LR) Elisa Unger Producer: PUNKTE+STREIFEN, Preißer & Dietrich GbR
2011

Memory Tapes - Trance Sisters

Priester (SR) Vera Todorova Producer: Something In Construction
2009

Fliesen & Naturstein - Leo & Pepe (Wettbewerbsbeitrag Fachverband Fliesen und Naturstein)

Gesetzter Mann (SR) Thomas Vogel Producer: 030 Guerilleros - Vogel, Schwengel & Co.
2008

Autopromato s.r.o. - Pokerface

Mr. Rich (LR) Christian Schröter Producer: manamako filmproduction GmbH