Urs Rechn

Urs Rechn

Main agency
Angela Hobrig
+49 33120 122 722
hobrig@agenturhobrig.de
open agency on Castupload

Information

Acting age
35 - 49 years
Year of birth
1978 (44 years)
Place of birth
Halle / Saale
Height (cm)
182
Weight (in kg)
100
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Short
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin
Housing options
Munich, Hamburg, Leipzig, Düsseldorf, Zürich
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishItalianRussianFrenchYiddish
Dialects
Berlin GermanSaxon(native dialect)
Accents
Russian
Instruments
ConductCelloFrench hornPianoTrumpet
Sport
BilliardsBoxingClimbDiving (bottle)Fencing (stage)Horse ridingKrav MagaMotorsport (car)Pistol shootingRacerRifle shootingSkydivingSwimWrestling
Dance
Discotap-danceArgentine tangoJazz DanceRock & roll
Profession
Action / Martial arts actor, Orator, Actor, Dubbing actor
Singing
A cappellaChansonPop songsJazz
Pitch
Baritone
Driver's licenses
Truck class, Motorcycle class, Car class
Other licenses
Skydiving license, PADI Advanced Open Water Diver, Sport boat driving licence within, Sport boat driving licence within under sail, SRC - Short Range Certificate (Funklizenz), SCT L1 - rope access technology level 2, UBI - UKW-Sprechfunkzeugnis für den Binnenschifffahrtsfunk

Vita entries

Primary professional training

2004
Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig

Other Education & Training

Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy Leipzig

Awards

BAFTA Award /Film Not in the English Language/ 2017 for "Son of Saul"
Academy Award for best foreign language film "Son of Saul"
Golden Globe Award for best foreign language film "Son of Saul"
Prix François Chalais für "Son of Saul", Festival des Cannes 2015
Grand Prix du Festival de Cannes 2015 für "Son of Saul"
Prix Vulcain de l’Artiste Technicien/ Vulcan Award für "Son of Saul"
FIPRESCI Prize 2015 für "Son of Saul"
"Saul Fia/Son of Saul" in Competition / Official Selection Festival de Cannes

Film

Manche Menschen - Köln Trilogie Teil 1 (Feature film)
Edgar (LR) Philipp Hinz Producer: Streyl Pictures [de]
Warten auf Anya (Cinema film)
Hans (SR) Ben Cookson Producer: Goldfinch [uk]
Inside Man - Most Wanted (Feature film)
Maynar Schmidt (LR) M.J. Bassett Producer: Universal 1440 Entertainment [us]
Fette Kumpelz (Feature film)
Undercovercop (LR) Carsten Regel Producer: Entertainment Value Associates GmbH (Eva) [de]
Das Ende der Wahrheit (Cinema film)
Arne Markow (SR) Philipp Leinemann Producer: Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
Sunset (Cinema film)
Ismael (SR) László Nemes Producer: Laokoon Filmgroup [hu]
Instrument of War (Feature film)
Klaus Schmidt (LR) Adam Thomas Anderegg Producer: Kaleidoscope Pictures [us]
Papa Bär (Short film)
Tomasso (LR) Michal Ostatkiewicz Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Der Unsichtbare Film (Feature film)
Denis Anton Gonopolski Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
In Scherben (Short film)
Jascha (SR) Torben Liebrecht Producer: PSSST! Film GmbH (formerly lüthje schneider hörl FILM GbR)
Die Evaluierung des Gehörgangs / Josepha (Short film)
Pierre (LR) Oliver Rieche Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Son of Saul (Cinema film)
Biedermann (LR) László Nemes Producer: Laokoon Filmgroup [hu]
Lauf Junge lauf (Cinema film)
SS Unterscharführer (SR) Pepe Danquart Producer: Bittersuess Pictures GmbH [de]
Wir waren Könige (Cinema film)
Jenne (SR) Philipp Leinemann Producer: Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
Aufrecht stehen (Short film)
Fred (SR) Hannah Schweier Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Das wilde Leben (Cinema film)
Norbert Grupe, "der Klopfer" (SR) Achim Bornhak Producer: Neue Bioskop Film GmbH [de]
Beckmann (Short film)
Beckmann (LR) Mario Grünewald Producer: SAE Institute (Berlin) [de]
Ob sie wollen oder nicht (Short film)
Maik (LR) Stephan Rick Producer: Filmakademie Baden-Württemberg [de]

Television

Sløborn (TV series)
Mikkel Schwarting (LR) diverse Producer: Syrreal Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
Barbarians (TV series)
Kunolf the Brukteer (LR) diverse Producer: Gaumont GmbH [de] Station: Netflix
Blutige Anfänger (TV series)
Marcel John (LR) diverse Producer: Studio.TV.Film GmbH Station: ZDF [de]
Polizeiruf 110 - Mörderische Dorfgemeinschaft (TV movie (series))
Paul Funke (SR) Philipp Leinemann Producer: Filmpool-Fiction GmbH Station: MDR [de]
Dogs of Berlin (TV series)
Gert Seiler (LR) Christian Alvart Producer: Syrreal Entertainment GmbH Station: Netflix
Erlebnis Geschichte (TV magazine)
Moderator (LR) Martina Holling Producer: RBB - Rundfunk Berlin-Brandenburg [de] Station: RBB [de]
Wolfsland - Der steinerne Gast (TV movie (series))
Kevin Aulich (SR) Max Zähle Producer: Molina Film Station: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Rentnercops (TV series)
Martin Novak (Folge 31) (SR) diverse Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) Station: ARD [de]
Outlander (TV series)
Gerhard Müller (LR) Denise Di Novi Producer: Left Bank Pictures [uk] Station: Starz [us]
Erlebnis Geschichte (TV magazine)
Moderator (LR) Kristof Kannegießer Producer: RBB - Rundfunk Berlin-Brandenburg [de] Station: RBB [de]
Strike Back (TV series)
Yuri (LR) Brendan Maher Producer: Left Bank Pictures [uk] Station: Sky [uk]
Kommissarin Heller - Verdeckte Spuren (TV movie (series))
Paul Rottmann (LR) Andreas Senn Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG Station: ZDF [de]
Die Chefin (TV series)
Vincent Bachmeier (LR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Frank diverse Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
X Company (TV series)
Generalfeldmarschall Brandt (LR) diverse Producer: Temple Street Productions [ca] Station: CBC Television [ca]
Die Informantin (TV movie)
Chef (SR) Philipp Leinemann Producer: Magic Flight Film GmbH [de] Station: ARD [de], Degeto [de]
Outlander (TV series)
Gerhard Müller (LR) Douglas Mackinnon Producer: Sony Pictures Television [us] Station: Starz [us]
Polizeiruf 110 - Im Schatten (TV movie (series))
Ralf Gellert (SR) Philipp Leinemann Producer: Filmpool-Fiction GmbH Station: NDR [de]
Flemming (TV series)
Max (SR) Florian Kern Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: ZDF [de]
GSG 9 - Die Elite Einheit (TV series)
Sebastian Hartmann (LR) Florian Kern Producer: Typhoon AG [de] Station: SAT.1 [de]
Tatort - Freischwimmer (TV movie (series))
Bademeister (SR) Helmut Metzger Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: MDR [de]
Der Ermittler (TV series)
Ole (SR) Michael Mackenroth Producer: Monaco Film GmbH [de] Station: ZDF [de]
Die Kommissarin (TV series)
Fred Eisenmann (LR) Rolf Liccini Producer: ODEON TV Station: ARD [de]
Hunger auf Leben (TV movie)
Volkspolizist Markus Imboden Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: MDR [de]
Unser Charly (TV series)
Tassilo (SR) Franz Josef Gottlieb Producer: Phoebus-Film GmbH & Co Produktions KG [de] Station: ZDF [de]
Wolffs Revier (TV series)
Olaf (SR) Miko Zeuschner Producer: Nostro Film GmbH [de] Station: SAT.1 [de]
Klinikum Berlin Mitte (TV series)
Skinhead (LR) Ulrich Zrenner Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: ProSieben [de]
Bronski und Bernstein (TV series)
Leo (LR) Josh Broecker Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Der Puma - Kämpfer mit Herz (TV series)
Mechaniker (SR) Jürgen Bretzinger Producer: Nostro Film GmbH [de] Station: RTL
Die Strandclique (TV series)
Armin (LR) Wolfgang Münstermann Producer: Bavaria Film GmbH [de] Station: ARD [de]
Powder Park (TV series)
Ben Keller (LR) Christian Stier Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] Station: ARD [de]
Die Strandclique (TV series)
Armin (LR) Helmut Krätzig Producer: Bavaria Film GmbH [de] Station: ARD [de]

Theater

Auswahl
... ... Theater: ...
Endstation Sehnsucht
Stanley Kowalski E.Lübbe Theater: Schauspiel Chemnitz
Ein Bericht für eine Akademie
Rotpeter Werner Hasselmann, Mario Grünewald, Urs Rechn Theater: Schauspiel Chemnitz
Die Dreigroschenoper
Peachum Philipp Tiedemann Theater: Schauspiel Chemnitz
Reiher
Vater Ives Hinrichs Theater: Schauspiel Chemnitz
Mamma Medea
Jason Simone Sterr Theater: Landestheater Tübingen
Der gute Mensch von Sezuan
Yang Ssun Ralph Siebelt Theater: Landestheater Tübingen
Iphigenie auf Tauris
Orest Alexander Nerlich Theater: Landestheater Tübingen
Unschuld
Elisio Thomas Krupa Theater: Landestheater Tübingen
Der Untergang des Egoisten Johannes Fatzer
Koch Tim Grobe Theater: Staatsschauspiel Dresden
Die Möwe
Treblew Tom Quaas Theater: Staatsschauspiel Dresden
Julius Caesar
Marcus Antonius Rainer Flath Theater: Staatsschauspiel Dresden
Der Kaufmann von Venedig
Antonio Holk Freytag Theater: Staatsschauspiel Dresden
Caligula
Caligula Rudolf Donath Theater: Staatsschauspiel Dresden
Draussen vor der Tür
Beckmann Mario Grünewald Theater: Staatsschauspiel Dresden

Audio

Mann aus Apulien (Speaker)
Producer: Penguin Books
Phaeton (Speaker)
Producer: SWR 2
Emergency Room - Die Notaufnahme (Dubbing)
Vincent, Sanitäter (SR) Guy Norman Bee Producer: Warner Bros. Television [us] Distribution: NBC [us]

Other

Alle Guten, alle Bösen
Il Tedesco
Angel of despair
affliction
drei Soldaten