Volker Figge

Volker Figge

AGENTUR ENGELSPOST
Patrick Eble
+49 162 4259 052
info@agentur-engelspost.com

Information

Acting age
45 - 55 years
Place of birth
Marburg
Height (cm)
172
Weight (in kg)
65
Eye color
blue gray
Hair color
Gray
Hair length
Short
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Cities I could work in
Hamburg, Köln, Frankfurt, Leipzig, Berlin, Saarbrücken, München, Wien
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: basic
Italian: basic
Dialects
Berlin German: only when required (Native dialect)
Instruments
Guitar: basic
Sport
Swim, Hiking
Dance
Standard: basic
Modern Dance: basic
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Chanson: professional
Bat: medium
Pitch
Baritone
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class

Vita entries

Professional background

1988- 1991 Schauspielausbildung an der Berliner Theaterschule, Leitung: Christina Lehmann, Matthias Gebhardt

Other Education & Training

Tim Garde
Chubbuck and Choices
Actors Space Berlin/ André Bolouri
Meisnertraining/ Kameraarbeit
Stimmgerecht Berlin / E. von Nordhausen
Synchronweiterbildung
ISFF Berlin/ Elke Petri
Rollenarbeit
Berliner Theaterschule/ Berlin
Leitung: Christina Lehmann/ Matthias Gebhardt

Awards

Coming Back (Image movie)
Sunspot Award 2020, 2. Platz
Krach in Chiozza (Drama)
Kritikerpreis der Berliner Zeitung

Film

Bis die Bombe platzt (Short film)
Mirko Kleinschmidt (SR) Raphael Howein Producer: Raphael Howein
Walk in my shoes (Showreel scene)
Erik (LR) Robin Leo Hoffmann Producer: Inken Paland
LUX (Educational production)
Richter (OR) Josua Hesse Producer: SRH Berlin School of popular Art Casting director: Essie Kloss
Arboretum (Cinema film)
Eriks Vater (SR) Julian Richberg Producer: Schneiderlein Filmproduktion
Sherlock/ A Study in Pink (Educational production)
Taxifahrer (LR) Raphael Hohwein Producer: SAE- Institut Berlin
Lucas (Educational production)
Vater (SR) Ron Jäger Producer: Dekra Hochschule Berlin
Maurice (Educational production)
Volker (LR) Ali Tamim Producer: Filmuniversität Babelsbeg
Bon (Educational production)
Uhrmacher (SR) Matthias Staudinger Producer: Beuth- Hochschule Berlin
Everybody Dies Someday (Short film)
Sheriff (SR) Jonas Baumann Producer: Treeman Film
Kaugummi (Educational production)
Volker (LR) Paul Winter Producer: Beuth- Hochschule Berlin
Walking like Chaplin (Short film)
Dozent (SR) Nico Gühlsdorf Producer: True Pic Vision
Luft zum Atmen (Cinema film)
Justizvollzugsbeamter (SR) Bodo Fürneisen Producer: Filmuniversität Babelsbeg
Nach dem Tod von Volker Figge (Educational production)
Volker Figge (LR) Dennis Stormer Producer: Filmakademie Baden Württemberg
Selbsthilfegruppe (Educational production)
Moderator (LR) Stefan Felser Producer: Design- Akademie Berlin
Spiel und Neid (Short film)
Mann (LR) Dennis Stormer Producer: supersiflage
Love Horizon (Other)
Mann in Schwarz (SR) Mirko Schmidt Producer: Mirko Schmidt
Cibrâil (Cinema film)
Eisverkäufer (SR) Tor Iben Producer: Feel Bad Movies
Exklusiv (Educational production)
Marius Löhn (LR) Isabel Braak Producer: Filmakademie Baden Württemberg
Freak (Short film)
Altmeier (SR) Isabel Braak Producer: Cat without Tail Production
Die Kirche im Dorf (Educational production)
Lachmann (SR) Philipp Dietrich Producer: UDK Berlin
Testing Life (Cinema film)
Frank (SR) Caroline von Petzholdt Producer: Exiting Films Productons
Malertango (Short film)
Gerichtsvollzieher (SR) Lukas Plischke Producer: Lukas Plischke
Revolution- Manon Roland (Experimental movie)
Abgeordneter (SR) Jan Eilhardt Producer: Jan Eilhardt Produktion

Television

Letzte Spur Berlin
Polizeibeamter (OR) Samira Radsi TV Channel: ZDF
The Saviour (TV movie)
Gast (SR) Charlotte Roustang TV Channel: Arte
Berlin Bohème (Series)
Hannes Nowottnek (SR) Andreas Weiss TV Channel: Offener Kanal
Streit um Drei
Sascha Leineweg (LR) Diverse TV Channel: ZDF

Theatre

Kunst (Drama)
Marc (LR) Hartmut Kühn Theatre: Volksbühne Michendorf
Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfüherer (Drama)
König Alfons/ Bonze/ Erzähler (SR) Julian Wejwar Theatre: C2 Concerts
Also bei aller Liebe (Drama)
Gerd (LR) Kolja Schallenberg Theatre: Aida Cruises
Cinderella (Drama)
Erzähler, König, Kürbis, Stiefmutter (SR) Melanie Herzig Theatre: GOP Hannover
Ingeborg (Drama)
Ottokar (SR) Norman Zechowski Theatre: Kleines Theater am Südwestkorso
Ganz oder Garnicht (Drama)
Craig (LR) Steffen Löser Theatre: Altmühlseefestspiele
Marlene 1945 (Drama)
General Gavin (SR) Alexander Katt Theatre: Theater O-Tonart
Cinderella (Drama)
Erzähler, König, Kürbis, Stiefmutter (SR) Melanie Herzig Producer: C2 Concerts Theatre: Theater am Kurfürstendamm
Vom Wedding nach Las Vegas- die Manuela- Story (Drama)
Werner Fey (SR) Norman Zechowski Theatre: Kleines Theater am Südwestkorso
Mein Freund Harvey (Drama)
Omar Gavney (SR) Elena Brückner Theatre: Theater in der Kirche
One Day More/ Extravaganza (Other)
Chor (LR) Johannes Müller Theatre: Sophiensäle Berlin
Pumuckl (Drama)
Steffi (SR) Christian Alexander Schnell Theatre: Hansatheater Berlin
Im Weissen Rössl (Other)
Sigismund (SR) Christian Alexander Schnell Theatre: Burghofbühne Dinslaken
Traumfrau verzweifel gesucht (Drama)
Harald (LR) Thomas Ulbricht Theatre: Stadttheater Cöpenick
Hans im Glück (Drama)
Hans (LR) André Nicke Theatre: Stadttheater Cöpenick
Scapins Streiche (Drama)
Leander (SR) André Nicke Theatre: Stadttheater Cöpenick
Im Weissen Rössl (Other)
Sigismund (SR) Christian Alexander Schnell Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Barton Fink (Drama)
Ben Geissler (SR) Vera Samusch Theatre: Schauspiel Neukölln
Scapins Streiche (Drama)
Scapin (LR) Lars Helmer Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Eine Woche voller Samstage (Drama)
Herr Oberstein (SR) Gerhard Weber Theatre: Landesbühne Hannover
Frank und Stein (Drama)
Frank (LR) Lars Helmer Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Krach in Chiozza (Drama)
Orsetta (SR) Jan Oberndorff Theatre: Berliner Männerensemble
Romeo und Julia (Drama)
Graf Capulet (SR) Jan Oberndorff Theatre: Berliner Männerensemble
Darüber spricht man nicht (Drama)
Micha (LR) Helma Fehrmann Theatre: Theater Rote Grütze
Die Feuerzangenbowle (Drama)
Der kleine Luck (SR) Neidhard Nordmann Theatre: Tourneetheater Landgraf
Ich stehe zur Verfügung (Drama)
Wilhelm Kröger (LR) Klaus Trömer Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Endlich allein (Drama)
Michael Butler (SR) Klaus Trömer Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Verhör am Sonntag (Drama)
Ronald Marsh (LR) Erwin Kleinwächter Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Die respektvolle Dirne (Drama)
Fred (SR) Thomas Willberger Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Der Froschkönig (Drama)
Schubidu (SR) Helga Wahrlich Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Urfaust (Drama)
Student (SR) Klaus Trömer Theatre: Fränkisch-Schwäbisches Städtetheater
Was heisst hier Liebe (Drama)
Paul (LR) Annette Klare Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Kissing God (Drama)
Greg (SR) Annette Klare Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Die Schlange (Drama)
Decio (LR) Matthias Brenner Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Der Menschenfeind (Drama)
Acaste (SR) Kay Festersen Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Die Räuber (Drama)
Razmann (SR) Kay Festersen Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Nora- Ein Puppenheim (Drama)
Krogstad (SR) Alexander Stillmark Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Der Besuch der alten Dame (Drama)
Sohn (SR) Reinhardt Ottmar Schuchhart Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Kathrina Knie (Drama)
Mario (SR) Reinhardt Ottmar Schuchhart Theatre: Bühnen der Stadt Gera
Anatevka (Other)
Mendel (SR) Kay Metzger Theatre: Theater Halberstadt
Liebe Jelena Sergejewna (Drama)
Vitja (LR) Günter Rüger Theatre: Theater Halberstadt
Ein Sommernachtstraum (Other)
Flaut (SR) Franz Hujer Theatre: Theater Halberstadt
Peterchens Mondfaahrt (Drama)
Sandmännchen (SR) Kay Metzger Theatre: Theater Halberstadt
Spiels nochmal Sam (Drama)
Huphrey Bogart (SR) Manfred Richter Theatre: Theater Halberstadt
Dreigroschenoper (Drama)
Trauerweidenwalter (SR) Günther Frische Theatre: Theater Halberstadt

Audio

Eifelpraxis Folge 10/ 11 (Dubbing)
div (OR) Diverse Audio: UFA Fiction GmbH
Schwarzwaldkrimi (Dubbing)
Einsatzleiter/ Bauarbeiter (SR) Marcus O. Rosenmüller Audio: Cine Impuls GmbH
The Reason I Jump (Speaker)
Archivmann 1 (SR) Holger Wittekindt Audio: Cinephon GmbH
Supernatural (Dubbing)
div (OR) Stephan Rabow Audio: Lyuno GmbH
Coming Back- Usedom Imagefilm (Speaker)
Sprecher Daniela Lucato Producer: Daniela Lucato Audio: Sunspot Award
Billions (Dubbing)
div (OR) Reinhard Knapp Audio: Cinephon GmbH
FBI- Most Wanted (Dubbing)
div (OR) Ronald Nitschke Audio: Interopa Film GmbH
The Great (Dubbing)
div (OR) Irina von Bentheim Audio: SDI Media
Briarpatch (Dubbing)
div (OR) Kathrin Neusser Audio: Arena Synchron GmbH
Harlem Globetrotters- Inside Trainingcamp (Speaker)
Sprecher (OR) Uwe Hansmann Producer: UHPR Audio: UHPR
Attack On Titan (Dubbing)
div (SR) Rene Dawn- Claude Audio: VSI GmbH
Supernatural (Dubbing)
div (OR) Stephan Rabow Audio: Berliner Synchron GmbH
Quien A Hiero Mata (Dubbing)
div (OR) Fritz Rott Audio: VSI GmbH
Gentleman Jack (Dubbing)
div (OR) Marianne Gross Audio: VSI GmbH
Bull (Dubbing)
Murphy (SR) Stefan Ludwig Audio: Cinephon GmbH
The Deuce (Dubbing)
div (OR) Martin Keßler Audio: Arena Synchron GmbH
Ballers (Dubbing)
div (OR) Ronald Nitschke Audio: VSI GmbH
Gente (Dubbing)
div (OR) Daniel Montoya Audio: Berliner Synchron GmbH
Victoria (Dubbing)
div (OR) Gerd Naumann Audio: Interopa Film GmbH
Rue De Morgue (Dubbing)
Italiener (SR) Bodo Troeber Audio: City of Voices
The Big Bang Theory (Dubbing)
div (OR) Stefan Ludwig Audio: Arena Synchron GmbH
Tuca + Bertie (Dubbing)
div (OR) Heike Schrötter Audio: Berliner Synchron GmbH
Bull (Dubbing)
div (OR) Stefan Ludwig Audio: Cinephon GmbH
Travelers (Dubbing)
div (OR) Christoph Seeger Audio: VSI GmbH
Bomb City (Dubbing)
Marilyn Manson (SR) Nina Jahn Audio: City of Voices
Dogs Of Berlin (Dubbing)
div (OR) Torsten Voges Audio: VSI GmbH
Las Herederas (Dubbing)
div (OR) Dagmar Preuss Audio: EuroSync GmbH
Prem Ratan Dhan Payo (Dubbing)
Chaubey (SR) Alexander Mahrle Audio: City of Voices
Predator (Dubbing)
div (OR) Tobias Meister Audio: Interopa Film GmbH
Imposters (Dubbing)
Clerk (SR) Kathrin Neusser Audio: Arena Synchron GmbH
The Big Bang Theory (Dubbing)
Neill (SR) Stefan Ludwig Audio: Arena Synchron GmbH
Dietland (Dubbing)
div (OR) Zoe Beck Audio: VSI GmbH
Jack Ryan (Dubbing)
div (OR) Oliver Schwiegershausen Audio: Arena Synchron GmbH
Young Sheldon (Dubbing)
div (OR) Dagmar Preuss Audio: Interopa Film GmbH
Bull (Dubbing)
div (OR) Stefan Ludwig Audio: Cinephon GmbH
The Middle (Dubbing)
div (OR) Pierre Peters- Arnolds Audio: Cinephon GmbH
Six (Dubbing)
div (OR) Daniel Anderson Audio: TV+ Synchron GmbH
Speechless (Dubbing)
div (OR) Stefan Fredrich Audio: EuroSync GmbH
Karl Marx (Dubbing)
div (OR) Christian Twente Audio: Basis Berlin GmbH
Glee (Dubbing)
div (OR) Tim Sander Audio: Arena Synchron GmbH
Greenhouse Academy (Dubbing)
div (OR) Stefan Kaiser Audio: VSI GmbH
White Famous (Dubbing)
div (OR) Michael Ernst Audio: Cinephon GmbH
Midsummer Murder (Dubbing)
div (OR) Theo Dopheide Audio: Arena Synchron GmbH
Victoria (Dubbing)
div (OR) Gerd Naumann Audio: Interopa Film GmbH
Travelers (Dubbing)
Graham (SR) Christoph Seeger Audio: VSI GmbH
Ballers (Dubbing)
div (OR) Sebastian Zidek Audio: VSI GmbH
Blaze (Dubbing)
Glühwürmchenmann (SR) Dagmar Preuss Audio: EuroSync GmbH
Incorporated (Dubbing)
Lou (SR) Pierre Peters- Arnolds Audio: Cinephon GmbH
Un Sac De Billes (Dubbing)
div (OR) Hilke Flickenschildt Audio: EuroSync GmbH
Bojack Horseman (Dubbing)
Gregory (SR) Mario von Jascheroff Audio: Berliner Synchron GmbH
Planet der Affen (Dubbing)
div (OR) Tobias Meister Audio: Interopa Film GmbH
American Housewife (Dubbing)
Div (OR) Bianca Krahl Audio: EuroSync GmbH
2062 (Audio drama)
Byrus (SR) Lukas Göbber Audio: NDR
Astra Obscura (Audio drama)
Jussuffs Diener (SR) Dieter Rohde Audio: Higher Sense In Higher Sins

Internet

Oky- Doky/ Nefes (Music video)
Faysal Bibi Production, Regie: Pedros Tremizian, Rolle: Professor
Mindnine/ Braincut (Music video)
Torsten Lenz Produktion, Regie: Torsten Lenz, Rolle. Vater
Rosenschlacht (Internet series)
Cellwerk Ltd, Regie: Ellen Blumberg, Rolle: Hendrik

Commercial

Connect the World (Image movie)
3Yourmind Promotional Films, Regie: Mikael Brain, Rolle: Joe
AOK- Trio (Image movie)
Februarfilm GmbH, Regie: Heike Nelsen, Rolle: Ausbilder
Deutsche Bank/ Fuhrpark (Commercial)
Claas Cropp Creativ Productions GmbH, Regie: Özgür Albayrak, Rolle: Handwerker
Magine TV (Commercial)
Poison Gmbh, Regie: Thomas Sabel, Rolle: Taxifahrer
Reemtsma Business- Team (Image movie)
3motion GmbH, Regie: Alexander Fabig, Rolle: Kunde
Ikea/ Young Generation (Commercial)
Soupfilm Production, Regie: Felipe Ascacibar, Rolle: Designer
Meica Curry King (Commercial)
Sterntag Film GmbH, Regie: Ben Hartenstein, Rolle: ,Handwerker