Werner Lustig

Werner Lustig

60plus
Ulrike Boldt
+49 2150 206 563
office@schauspieler60plus.deview

Information

Year of birth
1937
Height (cm)
178
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Short
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: basic
French: basic
Dialects
Silesian
Hamburgian
Low German
Instruments
Guitar: medium
Accordion: medium
Harmonica: medium
Sport
Boxing, Fencing (sports), Horse riding, Swim, Alpine skiing, Tennis
Profession
Actor
Singing
Musical: medium
Driver's license classes
Motorcycle class (AM, A, A1, A2), Car class (B, BE)
Additional skills

Clown
Landwirt
Regiearbeiten
Amateurboxer
Sprechertätigkeiten (Hörspiele)

Vita entries

Other Education & Training

Privatunterricht bei Ado Riegler und Ernst Stanchina

Film

Klassentreffen 1.0 - Die unglaubliche Reise der Silberrücken (Cinema film)
FKKler (SR) Til Schweiger Producer: Barefoot Films
Jerry Cotton (Cinema film)
John Flybert Cyrill Boss Producer: Rat Pack Filmproduktion GmbH [de]
Der Abschied (Short film)
Alter Mann (LR) Bernd Kilian Producer: Bernd Kilian Medien.Kunst [de]
Blissestrasse (Cinema film)
Patient Paul Donovan Producer: Alexander Sextus Ltd. [ca]
Henri 4 (Cinema film)
Pastor Jo Baier Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG
Schachmatt (Short film)
Herr Schulze Christian Specht Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Der Wolkenmaler (Short film)
Museumswärter Sarah Bosetti Producer: LUCA School of Arts (formerly Hogeschool Sint-Lukas Brussel) [be]
Whisky mit Wodka (Cinema film)
alter Schiffer Andreas Dresen Producer: Senator Film Produktion GmbH (ehem. Royal Film Produktion)
Aufwärmphase (Short film)
Sokrates (LR) Timo Becker Producer: Hochschule der Medien (HdM Stuttgart) [de]
Kohlen holen (Short film)
Kohlendieb Nicole Armbruster Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Status Yo! (Cinema film)
Schaffner Till Hastreiter Producer: discofilm [de]
Der Templer (Short film)
Wirtshausgast Florian Henckel von Donnersmarck Producer: Wiedemann & Berg Film GmbH & Co. KG
Planet B - C.I.Angel (Cinema film)
Aufnahmeteufel André Hennicke Producer: TTD Checkpoint Berlin Filmproductions GmbH [de]
Die Polizistin (Cinema film)
Paule Andreas Dresen Producer: Westdeutsche Universum Film [de] Distribution: WDR [de]
Wie ein Licht in dunkler Nacht (Cinema film)
Fishmanager David Seltzer Producer: 20th Century Fox [us]
Otto - Der Außerfriesische (Cinema film)
Schäfer Marijan David Vajda Producer: Rialto Film GmbH [de]
Bananen Paul (Feature film)
Hausmeister Richard Claus Producer: C & H Film
Engel aus Eisen (Cinema film)
Grenzer Thomas Brasch Producer: Von Vietinghoff Filmproduktion GmbH [de]
Fabian (Cinema film)
Kommunist Wolf Gremm Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG
Der Stoff aus dem die Träume sind (Cinema film)
Zuhälter Alfred Vohrer Producer: Roxy Film GmbH [de]

Television

Heute stirbt hier (K)ainer (TV movie)
Anton (SR) Maria-Anna Westholzer Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de] TV Channel: ARD [de]
Ella Schön - Die Inselbegabung (TV movie (series))
Alter Fischer (SR) Maurice Hübner Producer: Dreamtool Entertainment GmbH TV Channel: ZDF [de]
Löwenzahn (TV series)
Theodor (SR) Hannes Spring Producer: Studio.TV.Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Wolfsland - Tief im Wald (TV movie (series))
Herr Emmerich (SR) Tim Trageser Producer: Molina Film TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Babylon Berlin (TV series)
Großvater Ritter (SR) Tom Tykwer Producer: X Filme Creative Pool GmbH TV Channel: ARD [de], Sky [de] (vormals Premiere)
SOKO Leipzig (TV series)
Vater Lutz (SR) Oren Schmuckler Producer: UFA Fiction TV Channel: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Vater Schönauer (SR) Oliver Dommenget Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Am Ende des Flurs (TV movie (series))
Herr Warncke (SR) Max Färberböck Producer: Collina Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de], BR [de]
Tatort - Gegen den Kopf (TV movie (series))
Christoph Eichhorn (SR) Stephan Wagner Producer: Carte Blanche Film GmbH [de] TV Channel: RBB [de]
Wolff - Zurück im Revier (TV movie (series))
Adam Liebherr Christian Alvart Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Jümmer Justizgeschichten (TV series)
Klaas (LR) Michael Kaleve Producer: Miramedia GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Der Kriminalist (TV series)
Schiffstankwart Christian Görlitz Producer: Monaco Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Von Fall zu Fall - Stubbe - Gegen den Strom (TV movie (series))
Gerd Pionkowski Oren Schmuckler Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Wohin mit Vater? (TV movie)
Herr Albers Tim Trageser Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Willkommen im Westerwald (TV movie)
Erik Palm Tomy Wigand Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
R.I.S. - Die Sprache der Toten (TV series)
Hausmeister Kluckert Florian Froschmayer Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Mogadischu (TV movie)
Verwirrter Mann Roland Suso Richter Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: BR [de], Degeto [de], SWR [de]
Die Gustloff (TV series)
Alter Mann Joseph Vilsmaier Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Küstenwache (TV series)
Ostsee-Fischer Raoul W. Heimrich Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Der letzte Zeuge (TV series)
Angler Bernhard Stephan Producer: Novafilm Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Im Namen des Gesetzes (TV series)
Nachbar Florian Froschmayer Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Ein einsames Haus am See (TV movie)
Max Dodl Sigi Rothemund Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Im Namen des Gesetzes (TV series)
Pförtner Mathias Luther Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Küstenwache (TV series)
Hafenmeister Elmar Gehlen Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Anja & Anton (TV series)
Waldarbeiter Hans-Henning Borgelt Producer: Studio.TV.Film GmbH TV Channel: ZDF [de]
Streit um Drei (TV show)
K.H. Reiber Hartwig van der Neut Producer: KG Televersal Film- und Fernseh Produktion GmbH & Co. [de] TV Channel: ZDF [de]
Der Verleger (TV series)
Johann Winkler Bernd Böhlich Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG
Unser Charly (TV series)
H. Beusen Franz Josef Gottlieb Producer: Phoebus-Film GmbH & Co Produktions KG [de] TV Channel: ZDF [de]
Im Namen des Gesetzes (TV series)
Hafenmeister diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
Küstenwache (TV series)
H. Jensen diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Das Biikenbrennen (TV movie)
Larnsen Sebastian Niemann Producer: Indigo Film- und Fernsehproduktion GmbH
Wolffs Revier (TV series)
Bodo Michael Mackenroth Producer: Borussia Media [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Flieg Opa, flieg! (TV series)
Berber (SR) Thomas Draeger Producer: Cikon Filmproduktion GmbH [de]
Im Namen des Gesetzes (TV series)
Helbig diverse Producer: Opal Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: RTL
A.S. - Gefahr ist sein Geschäft (TV series)
Kanstedt (Ich bereue nichts) (SR) Kaspar Heidelbach Producer: Nostro Film GmbH [de] TV Channel: SAT.1 [de]
Die Bombe tickt (TV series)
Herder Thorsten Näter Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH
Struppi und Wolf (TV movie)
Busfahrer Andy Bausch Producer: Allianz Filmproduktion GmbH [de]
Der Gorilla - Der Gorilla und der Berliner Kongreß (TV movie (series))
Matrose Josef Rusnak Producer: Toro-Film GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Pickwick Club (TV magazine)
Koch Monika Zinnenberg Producer: SFB - Sender Freies Berlin [de] TV Channel: SFB [de]
Käthe Kollwitz - Auf der Seite der Schwachen (TV movie)
Patient Herbert Ballmann Producer: NFP TV Channel: ZDF [de]
Die Nervensäge (TV series)
LKW-Fahrer Ralf Gregan Producer: Universum Film AG (UFA) [de] TV Channel: ZDF [de]
Christian Rother - Bankier für Preußen (TV series)
Friedhelm (SR) Peter Deutsch Producer: ARG TV 80 Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: SFB [de]
Detektivbüro Roth (TV series)
Spion Horst Flick Producer: Universum Film AG (UFA) [de] TV Channel: NDR [de], SFB [de], WDR [de]
Alte Gauner (TV series)
Besucher Konrad Sabrautzky Producer: Allianz Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Die Gartenlaube (TV movie)
Kutscher Herbert Ballmann Producer: NFP
Die Laurents - Geschichte einer Berliner Hugenottenfamilie (TV series)
Bürger Erich Neureuther Producer: SFB - Sender Freies Berlin [de] TV Channel: ARD [de]
Goldene Zeiten - Bittere Zeiten (TV series)
Arbeiter (SR) Dr. Michael Braun Producer: Intertel Television GmbH TV Channel: SWR [de]
I.O.B. Spezialauftrag (TV series)
Zick Hans Jürgen Tögel Producer: ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen [de] TV Channel: ZDF [de]
Seeamt (TV series)
Fendel (SR) Harald Philipp Producer: Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH TV Channel: ZDF [de]
Zylinder Special (TV movie)
Geselle Hans Dieter Schwarze Producer: CCC Filmkunst GmbH TV Channel: ZDF [de]
Ein Mann will nach oben (TV series)
Kutscher Jahnke Herbert Ballmann Producer: Charmier Film [de] TV Channel: ZDF [de]
Es muß nicht immer Kaviar sein (TV series)
Jupiter (SR) Thomas Engel Producer: CCC Television GmbH TV Channel: ZDF [de]
Sesamstraße (TV series)
Vater Peter Wehage Producer: NDR - Norddeutscher Rundfunk [de] TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Das feuerrote Spielmobil (TV series)
Vater (SR) Philipp Sonntag Producer: BR Bayerischer Rundfunk [de] TV Channel: BR [de]
Tatort - Gift (TV movie (series))
Lowinzki Peter Schulze-Rohr Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] TV Channel: NDR [de]
Tatort - Kressin stoppt den Nordexpress (TV movie (series))
Gauner (SR) Rolf von Sydow Producer: WDR - Westdeutscher Rundfunk [de] TV Channel: WDR [de]

Theatre

Medea
Kreon u.a. Fadhel Jaibi Theatre: Schauspielhaus Bochum
Iphigenie-Adaption
Alter Mann Gabriele Förster Theatre: Berlin
Mordlust
Vater E. Esser Theatre: Freie Bühne Berlin
Der Bär
Luka M. Krohn Theatre: Zitadelle Spandau
Figaros Hochzeit
Don Gusman P.M. Popp Theatre: Freilichtbühne Spandau
Phantom der Oper
Ledoux K.H. Strache Theatre: Jacaranda Tournee
Ein Sommernachtstraum
Schoch M. Diem Theatre: Freilichtbühne Spandau
Wilhelm Tell
Mauer M. Diem Theatre: Freilichtbühne Spandau
Die Schwärmer
Josef Ch. Horn Theatre: Bühne 94 Berlin
General Quixotte
Ledadu G. Mack Theatre: die szene Tournee
Die Weber
Wittig Winter Theatre: Stadttheater Oberhausen
Prinz Friedrich von Homburg
Kurfürst J. Ehrke Theatre: Berlin Granat-Theater
Ein Phoenix zu viel
Tegeus J. Ehrke Theatre: Berlin Granat-Theater
Dreigroschenoper
Ensemble K. Boeser Theatre: Berlin Renaissance Theater
Postmeister
Gruschin G. Klingenberg Theatre: Zürich Bühne 64
Schuld und Sühne
Ensemble G. Tabor Theatre: Berliner Tournee Bühne
Platanow
Wassili L. Bondy Theatre: Freie Volksbühne Berlin
Shakespeare Memory
Ciceronianer u.a. Peter Stein Theatre: Berliner Schaubühne
Wupper
Ensemble L. Bondy Theatre: Berliner Schaubühne
Romulus der Große
Odoaker K. Troemer Theatre: Theater Dinkelsbühl
Wildwechsel
Erwin K.H. Noblé Theatre: Saarbrücken SLT
Colombé
Defourné K.H. Noblé Theatre: Saarbrücken SLT
In 80 Tagen um die Welt
Fix H. Toenies Theatre: Theater Rendsburg
Liebeskonzil
Catcher F. Schütter Theatre: Ernst-Deutsch-Theater Hamburg
König Richard der Zweite
Bolingbroke F. Dörner Theatre: Stadttheater Regensburg
Buffors-Kanone
Courley H. Kiehlmann Theatre: Stadttheater Lübeck
Faust
Valentin K. Vibach Theatre: Stadttheater Lübeck
So eine Liebe
Der Freund L. Trautmann Theatre: Stadttheater Lübeck
Zwerg Huckepack (Musical)
Huckepack K. Vibach Theatre: Stadttheater Lübeck
Mutter Courage
Eilif H. Possberg Theatre: Theater Landshut
Viel Lärm um Nichts
Hoilzapfel L. Bender Theatre: Theater Landshut
Die deutschen Kleinstädter
Sperling Theo de Maal Theatre: Theater Landshut
Die Lerche
La Hire D. Dorn Theatre: Landesbühne Hannover
Erbare Dirne
John J. Flimm Theatre: Schauspiel München
Bürger von Calais
Melder E. Seiltgen Theatre: Theater Ingolstadt
Der Richter von Zalamea
Rebolledo K. Pahlike Theatre: Landestheater Tübingen
Der Wald
Pjotr K. Pahlike Theatre: Landestheater Tübingen
Der Irre von Chamelot
Retter Ch. Groszer Theatre: Landestheater Tübingen
Die Räuber
Roller, Daniel K. Schlette Theatre: Theater Dinkelsbühl
Das Geheimnis der heiligen Messe
Saulus, Paulus E. Jurina Theatre: Calderon Bühne

Other

Der Tiger springt und tötet (Teaser (film concept))
Johann (LR) Felix Giese Producer: Headlight Rendezvous Film GbR [de]
Ella Endlich - Gut gemacht (Music video)
Alter Mann (LR) Steven Lüdtke Producer: Ella Endlich Produktion [de]
Winnetou Rising (Teaser (series concept))
Cowboy (SR) Manuel Meimberg Producer: UFA Serial Drama GmbH
Shakespeares Gedächtnis (Berliner Schaubühne) (Theatre recording)
Ciceronianer Peter Stein Producer: ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen [de] Distribution: ZDF [de]

Commercial

Shell - Smart Pay (Commercial)
Nachbar (LR) Christof Schröter Producer: Playmedia GmbH [de]