Wieslawa Wesolowska

Wieslawa Wesolowska Vita as

Agentur charactors
Gerda Maria Hein
+49 221 937 8970
office@charactors.deview

Information

Acting age
61 - 67 years
Year of birth
1953
Place of birth
Berlin
Size (in cm)
165
Eye color
brown
Hair color
Brown
Ethnicity
Central European
Place of residence
Köln (NW)
Cities I could work in
Berlin
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
Polish: native-language
Dialects
Berlin German (Native dialect)
Sport
Tennis, Volleyball
Profession
Actor
Pitch
Alto
Driver's license classes
Car class (B, BE), Motorcycle class (AM, A, A1, A2)

Vita entries

Other Education & Training

ifs Köln: Workshop mit Istvan Szabo
Hochschule der Künste (Max-Reinhardt-Schule) Berlin

Film

Was uns nicht umbringt (Cinema film)
Kantinenfrau Sandra Nettelbeck Producer: Sommerhaus Produktion Distribution: Alamode Filmdistribution
Anrath (Short film)
Anni Gregor Höppner Producer: Segeler & Borowski Filmproduktion
Kaffeefahrt (Short film)
Zana Mihajlovic
Lauf Junge Lauf (Cinema film)
Bauersfrau Pepe Danquart Producer: bittersuess pictures
Unter Frauen (Cinema film)
Regisseurin Hansjörg Thurn Producer: Ninety-Minute Film
Zerteiler (Short film)
Supporting role Henning Marquaß Producer: Ester.Reglin.Film Produktionsgesellschaft
Die kleine Wirtschaft (Short film)
Gisela Pawelski Henning Marquaß Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln
Die Entdeckung der Currywurst (Cinema film)
Wurstfabrikantin Ulla Wagner Producer: Tag/Traum Filmproduktion Distribution: Schwarzweiss-Filmverleih
Almost Heaven - Ein Cowgirl auf Jamaika (Cinema film)
Ed Herzog Producer: Egoli Tossel Distribution: Timebandits Films
Falscher Bekenner (Cinema film)
Christoph Hochhäusler Producer: Heimatfilm Distribution: Piffle Medien
Stundenhotel (Short film)
polnische Raumpflegerin Luzia Schmid, Tom Trambow Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln
Duell-Enemy at the Gates (Cinema film)
Jean-Jacques Anaud Producer: Studio Babelsberg Motion Pictures
Boat Trip (Cinema film)
Liv Mort Nathan Producer: Gemini Cologne
Herz (Cinema film)
Hebamme Horst Sczerba Producer: X-Filme Creative Pool Distribution: X-Verleih
Unheimlichkeit der Zeit
Alexander Kluge
1+1=3
Supporting role Heidi Genée

Television

Berthold Beitz - ein unruhiges Leben (TV movie)
Überlebende Dror Zahavi
Der Kriminalist - Spieglein, Spieglein an der Wand (TV series)
Eva Nowak Christian Görlitz Producer: H & V Entertainment
Professor T. (TV series)
Greta Berger Thomas Jahn TV Channel: ZDF
Blitz Blank (Feature film)
Haushälterin Ingo Rasper Producer: SWR TV Channel: SWR
Countdown - Die Jagd beginnt (TV series)
Episodenrolle Nico Zingelmann Producer: Filmpool TV Channel: RTL
Zurück ins Leben (Feature film)
Pauline Byzek Nikolaus Leytner Producer: Monafilm TV Channel: ARD / ORF
Notruf Hafenkante (TV series)
Episodenrolle Producer: Studio Hamburg TV Channel: ZDF
Tatort - Der Tote im Nachtzug (TV series)
Kellnerin Lars Kraume Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: Hessischer Rundfunk
Westflug - Entführung aus Liebe (Feature film)
Zollbeamtin Thomas Jauch Producer: Monaco Film TV Channel: RLT
Alles was zählt (TV series)
Luna Schwarz Annette Herre, Jörg Mielich Producer: Grundy UFA TV Channel: RTL
Im Angesicht des Verbrechens (Feature film)
Dominik Graf Producer: Typhoon TV Channel: ARD
Tatort - Rabenherz (TV series)
Verwaltungsangestellte Torsten C. Fischer Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Die Rosenheimcops-Flugangst (TV series)
Zirkusdirektorin Lilja Stern Günter Krää Producer: Bavaria TV Channel: ZDF
Tatort - Das tote Kind (TV series)
Lars Kraume Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: Hessischer Rundfunk
Ein spätes Mädchen (Feature film)
Hendrik Handloetgen Producer: HR TV Channel: HR
Arme Millionäre (TV series)
Hausdame Producer: sanset Film & Fernsehproduktionen TV Channel: RTL
Kinder der Flucht (Documentary drama)
Hans-Christian Blumenberg Producer: Cinecentrum Hamburg TV Channel: ZDF
Verbotene Liebe (TV series)
Lehrerin Angelika Aselmeyer Producer: Grundy UFA TV Channel: ARD
Die Familienanwältin (TV series)
Episodenhauptrolle Christoph Schnee Producer: Sony Pictures TV Channel: RTL
Deutschmänner (Feature film)
Ulli Baumann Producer: Bavaria TV Channel: ZDF
Polizeiruf 110 (TV series)
Producer: Hessischer Rundfunk TV Channel: ARD
Die Spielerin (Feature film)
Staatsanwältin Erhard Riedlsperger Producer: TV60Filmproduktion TV Channel: ARD
Soko Köln - Alte Rechnung (TV series)
Episodenhauptrolle Michael Schneider Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Sex & mehr (Feature film)
Peter Gersina Producer: Lunet Entertainment TV Channel: Pro Sieben
SK-Kölsch (TV series)
Episodenrolle Producer: Nostro Film TV Channel: Sat.1
Alphateam (TV series)
Episodenhauptrolle Producer: Multimedia TV Channel: SAT.1
Mein Leben und Ich (TV series)
Episodenrolle Producer: Sony Pictures TV Channel: RTL
Küstenwache (TV series)
Episodenhauptrolle Producer: Opal Filmproduktion TV Channel: ZDF
Tatort (TV series)
Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Soko Köln (TV series)
Episodenhauptrolle Producer: Network Movie TV Channel: ZDF
Die Frau auf dem Baum (Feature film)
Dror Zahavi Producer: Gyula Trebitsch Film TV Channel: SAT.1
Müde Krieger (Feature film)
Christian Zübert Producer: Janus Film TV Channel: Pro Sieben
Ritas Welt (TV series)
Episodenhauptrolle Producer: Columbia Tristar TV Channel: RTL
Schimanski (TV series)
Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Tatort (TV series)
Producer: Colonia Media TV Channel: ARD
Die Sitte (TV series)
Episodenhauptrolle Jorgo Papavassiliou Producer: Filmpool TV Channel: RTL
Wolfsheim (Feature film)
Nicole Weegmann Producer: SWR TV Channel: SWR
Eine Handvoll Glück (Feature film)
Christiane Balthasar Producer: teamWorx TV Channel: ZDF
Der König vom Block (Feature film)
Caroline Thummes Producer: Hager Moss Film TV Channel: BR
Stadtklinik (TV series)
durchgehende Rolle Producer: Endemol TV Channel: RTL
Dr. Berg - Nur das Leben zählt (Feature film)
Josée Dayan Producer: Eyeworks Fiction TV Channel: ARD

Theatre

Misery (Drama)
Annie Wilkes Achim Bieler Theatre: DasDaTheater Aachen
Käthe Herrmann (Drama)
Titelrolle Konstanze Kappenstein Theatre: Euro Theater Central Bonn
Das Jahr des magischen Denkens (Drama)
Leading role Rainer Escher Theatre: Theater Felina-Areal Mannheim
Frau Holle (Drama)
Frau Holle / Stiefmutter Bernd Plöger Theatre: Theater der Altmark Stendal
Weiterleben (Drama)
K.-D. Schmidt Theatre: Staatstheater Oldenburg
Winterzirkus (Drama)
Theatre: Forum Freies Theater Düsseldorf
Terrorismus (Drama)
Leading role Harald Demmer Theatre: Theater im Bauturm Köln
Misery (Drama)
Anni Wilkes Theatre: Theaterhaus Köln
Der nackte Wahnsinn (Drama)
Dotty Jürgen Kloth Theatre: Burgfestspiele Bad Vilbel
Vagina Monolge (Drama)
Leading role Theatre: Freies Theater Köln
Fremdes Haus (Drama)
Leading role Theatre: Freies Theater Köln
In weiter Ferne (Drama)
Tante Harper Theatre: Freie Produktion Pheline Velhagen
Stella (Drama)
K.-D. Schmidt
Nachtasyl (Drama)
Diener zweier Herren (Drama)
Il Dottore Roberto Ciulli
Das glühend' Männla
Kerstin Specht
Maria Stuart
Horst Siede
Drei Musketiere
Jerome Savary

Commercial

Buyduron (Drama)
Lehrerin Henning Jaeger