Yohanna Schwertfeger

Yohanna Schwertfeger

Schott + Kreutzer GbR
Isabelle Schott
+49 40 399 09915
info@schott-kreutzer.de

Information

Acting age
27 - 37 years
Place of birth
Tübingen
Height (cm)
174
Weight (in kg)
59
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Type/Ethnicity
Central European
Stature
slim
Place of residence
Hamburg
Cities I could work in
Berlin, München, Köln, Wien, Zürich, Stuttgart
Nationality
German
Languages
German: native-language
English: fluent
French: medium
Dialects
Swabian (Native dialect)
Viennese
Hamburgian
Berlin German
Sport
Aerial yoga, Pilates, Swim, Yoga
Dance
Charleston: medium
Profession
Actor
Singing
Song: medium
Pitch
Mezzo-soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2007
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Teresa Hader Coaching für Kameraacting
Sigrid Andersson
10-er Block Intensivkurs

Awards

Die drei Schwestern- Rolle: Mascha (nominated) (Theatre recording)

Film

Mängelexemplar (Cinema film)
n.n. (SR) Laura Lackmann Producer: UFA Fiction
Die Lebenden (Cinema film)
n.n. (SR) Barbara Albert Producer: Coop99 Filmproduktion GmbH [at]
Perpetuum Mobile (Short film)
Frau (LR) Sebastian Kenney Producer: Fama Film AG [ch]

Television

Großstadtrevier (TV series)
Nicoletta Karistea (SR) Torsten Wacker Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH TV Channel: ARD [de], NDR [de]
Rentnercops (TV series)
n.n. (SR) diverse Producer: Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) TV Channel: ARD [de]
Altes Geld (TV series)
Kerstin (SR) David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktions GmbH [at]
Eine Liebe für den Frieden - Bertha von Suttner und Alfred Nobel (TV movie)
Sofie (SR) Urs Egger Producer: Tivoli Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], BR [de], Degeto [de], ORF [at]
Karl der Große (TV movie)
Himiltrud (LR) Gabriele Wengler Producer: Taglicht Media Film- & Fernsehproduktion GmbH [de] TV Channel: ARD [de]
SOKO Donau / SOKO Wien (TV series)
n.n. (SR) diverse Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]

Theatre

Liliom (Drama)
Marie Kornél Mundruczó Theatre: Thalia Theater Hamburg
Willkommen
Anna Sönke Wortmann Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Der Idiot (Drama)
Nastassja Filippowna (LR) Mathias Hartmann Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Caligula (Drama)
Caesonia (LR) Sebastian Baumgarten Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Hexenjagd (Drama)
Elizabeth Proctor (LR) Evgeny Titov Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Unterwerfung
Sämtliche Frauen Malte C. Lachmann Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Stützen der Gesellschaft
Lona Hessel (LR) Tillmann Köhler Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Prinz Friedrich von Homburg
Natalie (LR) Michael Thalheimer Theatre: Schauspielhaus Frankfurt
Das Schiff der Träume
Dystopische Nymphomanin Jan Gehler Theatre: Düsseldorfer Schauspielhaus
Die Niebelungen (Drama)
Kriemhild (LR) Sebastian Baumgarten Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Dantons Tod (Drama)
Lucille (LR) Friederike Heller Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Wie es euch gefällt (Drama)
Celia (LR) Jan Gehler Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Geschichten aus dem Wiener Wald (Drama)
Marianne (LR) Barbara Bürk Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Was ihr wollt (Drama)
Viola (LR) Andreas Kriegenburg Theatre: Staatsschauspiel Dresden
King Arthur (Opera)
Emily (LR) Tillmann Köhler Theatre: Staatsschauspiel Dresden, Semperoper
Platonov (Drama)
Marja Jefimowna Grekowa (LR) Alvis Hermanis Theatre: Burgtheater Wien
Die drei Schwestern
Mascha (LR) Tillmann Köhler Theatre: Staatsschauspiel Dresden
Schatten (Eurydike sagt) (Drama)
Eurydike (LR) Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater Wien
Der Würgeengel
Böses Dienstmädchen Martin Wuttke Theatre: Burgtheater Wien
Romeo und Julia (Drama)
Julia (LR) David Bösch Theatre: Burgtheater Wien
Der zerbrochene Krug (Drama)
Eve (LR) Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater Wien
Der Parasit (Drama)
Charlotte Narbonne (LR) Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater Wien
Die Jüdin von Toledo (Drama)
Rahel (LR) Stephan Kimmig Theatre: Burgtheater Wien
Krieg und Frieden (Drama)
Natascha Rostowa (LR) Matthias Hartmann Theatre: Burgtheater Wien
Der Zauberer von Oz (Drama)
Dorothy (LR) Annette Raffalt Theatre: Burgtheater Wien
Major Barbara
Heilsarmeemädchen (SR) Peter Zadek Theatre: Schauspielhaus Zürich
Major Barbara
Heilsarmeemädchen (SR) Peter Zadek Theatre: Schauspielhaus Zürich
Emilia Galotti (Drama)
Gräfin Orsina (LR) Alexandra Liedke Theatre: Schauspielhaus Zürich
Sex
Eine junge Frau Matthias Hartmann Theatre: Schauspielhaus Zürich
Hier und Jetzt (Drama)
Eine junge Frau (LR) Jürgen Gosch Theatre: Schauspielhaus Zürich
Tartuffe (Drama)
Mariane (LR) Matthias Hartmann Theatre: Schauspielhaus Zürich
Der Idiot- Anfang des Romans (Drama)
Aglaja Iwanovna (LR) Alvis Hermanis Theatre: Schauspielhaus Zürich
Bambiland (Drama)
Racheengel Philipp Hauss Theatre: Max-Reinhardt-Seminar Wien
Little Shop of Horrors (Operetta)
Chorus Girl (SR) Susanne Lietzow Theatre: Max-Reinhardt-Seminar Wien
Gefährliche Liebschaften (Drama)
Cécile de Volanges (LR) Katja Lehmann Theatre: Max-Reinhardt-Seminar Wien
Ein Sommernachtstraum (Drama)
Helena (LR) Klaus Maria Brandauer Theatre: Max-Reinhardt-Seminar Wien